Sprawdzony sposób na ból stóp – odpowiednie wkładki ortopedyczne

wkładki ortopedyczne na płaskostopieNajbardziej popularne są wkładki ortopedyczne na płaskostopie i wkładki silikonowe

Wkładki ortopedyczne są rozwiązaniem skierowanym do osób, które chcą zarówno leczyć dolegliwości stóp oraz stawów, zniwelować ból z nimi związany jak i zwiększyć komfort chodzenia czy stania w obuwiu. Zobacz jakie typy wkładek do butów możesz zastosować w Twoim przypadku.

Czym są wkładki ortopedyczne i dla kogo?

Stopy są tą częścią ciała, która w ciągu dnia podlega największemu naciskowi. Czy chodzimy, czy stoimy – to właśnie na nich oparty jest cały ciężar naszego ciała. Z tego też względu narażone one są na różnorodne deformacje, których oznaką mogą w szczególności być halluksy, płaskostopie (poprzeczne oraz podłużne), zapalenie ścięgna Achillesa, paluchy sztywne oraz koślawe, stopy koślawe, zespół stopy wrażliwej czy też ostroga piętowa. Ponadto, zalecane są osobom, które cierpią na wady postawy, zwłaszcza lordozę czy problemy z kolanami.

W jakim celu stosowane są wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne zostały stworzone z myślą o osobach, które borykają się z różnymi wadami stóp, a co za tym idzie z towarzyszącym temu bólem i innymi dolegliwościami. Otóż, wady stóp są bardzo często powodem wad postawy, a więc prowadzą one również do problemów z kręgosłupem, biodrami czy kolanami. Dzieje się to za pośrednictwem nieprawidłowego rozłożenia obciążania różnych partii ciała, co skutkuje negatywnymi efektami w dalszej (a w zasadzie bliskiej) przyszłości. Zadaniem wkładek ortopedycznych jest umożliwienie odpowiedniego rozkładu ciężaru naszego ciała przez co nacisk na naszą stopę jest właściwy. Wkładki ortopedyczne są wsparciem dla naszych stóp odciążając nogi oraz chroniąc je przed różnymi urazami na jakie wystawiamy je podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności. Co ważne, użytkowanie wkładek ortopedycznych wspomaga pracę mięśni, na których to spoczywa odpowiedzialność za stabilizację stóp.

Fundamentalnym zadaniem wkładek ortopedycznych jest zatem wsparcie dla całego aparatu ruchowego człowieka. Dzieje się to m .in. poprzez amortyzację śródstopia, zmniejszenie przeciążenia różnych partii ciała oraz napięcia mięśni, stabilizację pięty, redukcję zmęczenia stóp, utrzymanie stawów w właściwym ułożeniu czy też zapobieganie koślawieniu się kości piętowej. Dzięki temu wszystkie stawy pozostają w ich fizjologicznym umiejscowieniu oraz nacisk na nie jest rozłożony równomiernie.

Umieszczenie wkładek ortopedycznych w butach pozwala również na unikanie kontuzji jak i na ich niwelowanie oraz regenerację narządów. To o czym nie wolno zapominać to stalowa zasada dobierania wkładek ortopedycznych. Dobieramy wkładki ortopedyczne do naszej stopy, tak by jak najlepiej była dopasowana do jej kształtu. Zatem, decydując się na zakup wkładek, nie patrz pod kątem dopasowania ich do butów, lecz na odwrót – dopasuj buty do wkładek!

Jak odpowiednio dopasować wkładki ortopedyczne do butów?

Wkładki ortopedyczne Wkładki silikonowe

Wkładki silikonowe.

Dobór wkładek ortopedycznych nie powinien odbywać się zgodnie z zasadą – „na oko”. Pierwszą czynnością jaką powinna podjąć osoba, która planuje zakupić i rozpocząć stosowanie wkładek ortopedycznych jest wizyta u specjalisty, a więc konsultacja z ortopedą, podologiem czy też fizjoterapeutą. Bardzo istotną kwestią podczas doboru odpowiednich wkładek ortopedycznych jest rozpoznanie oraz ustalenie tego jaki dokładnie problem pojawił się w obrębie stopy danej osoby. W tym celu wykonywane jest badanie palpacyjne. Następnie przeprowadzane jest badanie na specjalistycznym sprzęcie diagnostycznym, tj. plantografie oraz podoskopie, które pozwoli na zaprojektowanie wkładki ortopedycznej doskonale dopasowanej do stopy jak i schorzenia.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

O wyborze poszczególnego rodzaju wkładek ortopedycznych decyduje przede wszystkim wada stóp na jaką cierpi dana osoba. Można je podzielić ze względu na pełnione funkcje, w tym m. in.:

  • wkładki korygujące wysokość na jakiej znajduje się stopa,
  • wkładki pronujące, które unoszą zewnętrzną stronę,
  • wkładki supinujące, które unoszą wewnętrzną stronę stopy,
  • wkładki, które stabilizują piętę.

Na rynku można spotkać się z różnorodnymi rodzajami wkładek ortopedycznych, które zaprojektowane zostały z myślą o konkretnym schorzeniu. Bardzo popularne są wkładki ortopedyczne na płaskostopie, z dalszym podziałem na wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne oraz na płaskostopie poprzeczne. Na walkę z bólem spowodowanym ostrogą piętową zaś polecane są wkładki ortopedyczne niepełne, zwane wkładkami na ostrogi. Dla osób z cukrzycą natomiast, które często dotyka również stopa cukrzycowa zaleca się stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych na stopę cukrzycową, pozwalających na odciążenie wrażliwych na stopie powierzchni.

Zobacz: Testy i Recenzje