Stopa cukrzycowa u seniorów – przyczyny, objawy i leczenie

Stopa cukrzycowa - przyczyny, objawy, leczenieStopa cukrzycowa - przyczyny, objawy, leczenie

Stopa cukrzycowa jest następstwem niekontrolowanego poziomu glukozy we krwi. W wyniku nieskutecznego leczenia lub jego zaniechania, dochodzi do tego typu powikłań. Prawdopodobnie sama nazwa – stopa cukrzycowa – nie brzmi zbyt groźnie, lecz w skrajnych przypadkach prowadzi do amputacji, a nawet zagrożenia życia. Szybkie rozpoznanie tego schorzenia daje lepsze prognozy na  skuteczne leczenie. Zobacz czym jest zespół stopy cukrzycowej. Poznaj pierwsze objawy stopy cukrzycowej. Czy profilaktyka stopy cukrzycowej działa? Czy obrzęk stopy i uszkodzenia stopy lub deformacja stopy i stopa niedokrwienna są groźne?

Stopa cukrzycowa u seniorów – przyczyny

Stopa cukrzycowa - przyczyny, objawy, leczenie

Stopa cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Stopa cukrzycowa może mieć trzy różne podłoża, a mianowicie:

  • Stopa cukrzycowa neuropatyczna
  • Stopa cukrzycowa niedokrwienna
  • Stopa cukrzycowa o podłożu mieszanym (neuropatyczna + niedokrwienna)

Stopa cukrzycowa neuropatyczna wiąże się z uszkodzeniem nerwów obwodowych. W wyniku tego dochodzi do zaniku mięśni, zaburzeń czucia czy deformacji stawów. Tak jak w każdej odmianie powikłania cukrzycy, obejmuje ona charakterystyczne objawy. W przypadku stopy cukrzycowej neuropatycznej, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń skóry. Bardzo często pacjent odczuwa silny, kłujący, a zarazem piekący ból połączony z drętwieniem. Niejednokrotnie towarzyszy temu przeczulica, czyli nadmierna reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie sprawiają bólu, jak np. delikatny dotyk czy obecność kołdry podczas nocnego spoczynku. Zmianie ulega również sposób poruszania się – chory kołysze się na boki. Do charakterystycznego objawu należy również wyczuwalne tętno tętnicy grzbietowej stopy. Sam wygląd stopy ulega niekorzystnej deformacji. Stopa staje się ciepła, a skóra wyraźnie zaczerwieniona. Występuje również brak potliwości, a naskórek jest twardy i podatny na uszkodzenia. W wyniku tego bardzo często występują modzele czy nagniotki, które w konsekwencji mogą prowadzić do powstania ran oraz infekcji. 

Stopa cukrzycowa niedokrwienna – jak sama nazwa wskazuje, związana jest z zaburzeniem krążenia, które wiąże się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych. W tym przypadku objawy są nieco inne. Czucie jest niezmienione oraz nie jest wyczuwalne tętno na tętnicy grzbietowej stopy. Bardzo często ten rodzaj patologi wiąże się z chromaniem przystankowym, czyli bólem stóp podczas aktywności fizycznej, który ustępuje po odpoczynku. Co do wyglądu stopy, to jest ona blada, czasami odrobinę sina oraz zimna. W tym przypadku występuje prawidłowa potliwość stóp. W wyniku zaburzonego krążenia, palce stóp mogą przybrać na stałe kolor sino-niebieski. Paznokcie stają się pogrubione, a sama płytka bardzo zmiany o podłożu grzybiczym. Stopa cukrzycowa niedokrwienna wiąże się również z wystąpieniem zmian martwiczych. 

Stopa cukrzycowa u seniorów – leczenie

Najważniejszym krokiem w leczeniu stopy cukrzycowej jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Bardzo często pacjent musi zacząć przyjmować insulinę, aby leczenie było bardziej skuteczne. W przypadku stopy cukrzycowej neuropatycznej ważne jest odciążenie kończyny – ograniczenie ruchu. Natomiast w przypadku stopy cukrzycowej niedokrwiennej, ruch jest wręcz wskazany, gdyż poprawia on krążenie. Do pozostałych działań leczniczych należą: usunięcie zmian martwiczych, leczenie infekcji, udrażnianie naczyń krwionośnych oraz zażywanie leków rozrzedzających krew. 

Stopa cukrzycowa u seniorów – zapobieganie

W przypadku tego schorzenia należy bezwzględnie dbać o stan skóry stóp. W tym celu pacjent powinien stosować kremy nawilżające oraz natłuszczające. W aptekach można spotkać linie dermokosmetyków, które przeznaczone są do pielęgnacji stóp dla diabetyków.

Każdy chory powinien mieć również w zasięgu ręki płyny dezynfekujące, aby w razie chociażby najmniejszego uszkodzenia, od razu zdezynfekować ranę. Nie można dopuścić do rozwinięcia się infekcji, w przeciwnym razie czeka chorego długie oraz skomplikowane leczenie, często bez szczęśliwego zakończenia.