Szykujesz się na zagraniczny wyjazd? Sprawdź, jak wyrobić paszport!

Jak wyrobić paszport i ile czeka się na paszportJak wyrobić paszport i ile czeka się na paszport?

Wyjazd za granicę kraju to niemałe wyzwanie dla większości osób, które jak dotąd nie miały okazji wyjechać w tak daleką podróż. Godziny przygotowań, pakowanie walizek, załatwianie noclegu, wyżywienia, zakup biletów – to tylko niektóre sprawy, które musimy dopiąć na ostatni guzik. Niestety głowa pełna obowiązków i tysiące problemów mogą spowodować, że zapomnimy o rzeczy w gruncie najważniejszej, czyli wyrobieniu sobie paszportu. Procedura nie jest co prawda skomplikowana, ale pamiętajmy, że dokumentu paszportowego nie dostaniemy od ręki. Jak się za to zabrać? Zobacz jak wyrobić paszport i ile czeka się na paszport.

Jak wyrobić paszport – Gdzie się zgłosić po paszport

Dla osób, które muszą wyrobić sobie paszport mamy zarówno dobre, jak i gorsze wieści. Przede wszystkim nie spodoba się nikomu fakt, że paszportu nie załatwimy sobie przez Internet. Czeka nas osobista wizyta w punkcie lub biurze paszportowym. Tutaj jednak mamy dobrą wiadomość – nie musimy kierować się do punktu najbliższego naszemu miejscu zamieszkania lub zameldowania. W tej kwestii mamy całkowitą dowolność. Dobrą wiadomością jest również to, że nie trzeba szykować i ubiegać się o dodatkowe dokumenty. Zadbano w tym względzie o minimum formalności.

Jak wyrobić paszport – Jakie dokumenty?

Udając się do biura paszportowego, musimy posiadać przy sobie ważny dowód osobisty, zdjęcie paszportowe oraz dowód uiszczenia opłaty paszportowej – o czym poniżej. Wszystkie te dokumenty załączamy do wniosku o paszport. Wniosek ten bez trudu pobierzemy i wypełnimy na miejscu w biurze paszportowym. Jeżeli przysługuje nam jakakolwiek zniżka lub ulga w opłacie paszportowej, musimy dodatkowo załączyć stosowny dokument potwierdzający ten fakt.

Koszty, zniżki i ulgi

Skoro wiemy już, jakie dokumenty musimy przygotować i gdzie się zgłosić o wydanie paszportu to sprawdźmy, ile wynosi opłata za paszport. Otóż na chwilę obecną pełna opłata paszportowa wynosi 140 zł. Musimy ją uiścić zanim przystąpimy do składania dokumentów, ponieważ potwierdzenie dokonania przelewu musimy zawrzeć w komplecie wraz z pozostałymi pismami.

Niektóre osoby mogą liczyć na stosowne zniżki i ulgi w opłacie paszportowej. Dla przykładu będą to uczniowie, studenci, emeryci, renciści oraz osoby niepełnosprawne. Z opłaty paszportowej zwolnieni są z kolei seniorzy powyżej 70. roku życia czy też osoby pobierające zasiłki z MOPSu. Za paszport nie zapłacimy również, jeżeli z przyczyn technicznych, dotychczasowy dokument nie nadaje się do użytku.

Ile się czeka na paszport?

Wiemy już praktycznie wszystko o wyrobieniu paszportu poza czynnikiem jakby nie patrzeć – krytycznym. O ile fotografię i niezbędne dokumenty możemy złożyć w biurze paszportowym w przeciągu kilku dni, tak z otrzymaniem paszportu musimy uzbroić się w cierpliwość. Okres oczekiwania bowiem wynosi do 30 dni od momentu złożenia wniosku i kompletu dokumentów. To może stanowić ogromną przeszkodę dla osób, które zmuszone są do szybkiego wyjazdu za granicę. Lepszym rozwiązaniem, aczkolwiek nie dającym gwarancji, jest wyrobienie paszportu tymczasowego. Dokument ten wydawany jest najszybciej jak to możliwe, jednak nie ma tu konkretnego przedziału czasowego. Co gorsza, dokument tymczasowy traci ważność już po 12 miesiącach od daty wydania.