Wiosenne prace w ogrodzie

WiosnaPrace wiosenne w ogrodzie zaprocentują pięknym ogrodem.

Wiosna w ogrodzie.

Początki wiosny to najczęściej czas, w którym dynamicznie się zmienia pogoda. Jest to również czas na prace w ogrodzie. Wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą bywają dla ludzi naprawdę dokuczliwe. Prowokują także do rozkwitania pierwiosnki oraz podbiału pospolitego. Są to pierwsze oznaki wiosny. Dla każdego ogrodnika są to bardzo ważne oznaki, ponieważ jest to okres pracy niezwykle wytężonej. Marzec jak i także kwiecień to jedne z miesięcy najbardziej pracowitych dla każdego ogrodnika.

Pierwsze prace w ogrodzie

Gdy ziemia tylko przeschnie pora na wysiłek fizyczny. Ziemię należy przekopać w celu spulchnienia, usunięcia chwastów oraz jej wyrównania. Usuwamy również zimowe okrycia roślin. Zostawiamy je jedynie na roślinach, które są wrażliwe na przymrozki. Warto to robić w dzień pochmurny. Dlaczego? Jest to takie ważne, ponieważ zapobiega to skokom gwałtownym temperatury jak i także zbyt wczesnej wegetacji. Również róże należy odkopać. Pienne odmiany należy podwiązać oraz podcinać. Przygotowaniu do wiosny również wymaga trawnik. Wygrabiamy go z liści, śmieci jak i także gałązek. Dociskamy także wybrzuszone kępy trawy oraz kretowiska. Ubytki trawy uzupełnia się siejąc nową oraz przykrywają nasiona bardzo cienką warstwę ziemi. Cały trawnik należy także nawieźć. Oczywiście wybieramy nawozy przeznaczone do trawników, moczniki lib amonową sól.

Nie zapomnijmy o rabatach kwiatowych w ogrodzie

Z trawnika przenieść możemy się na kwiatowe rabaty. Marzec jest bowiem miesiącem wysiewu bardzo dużej części jednorocznych kwiatów jak i także rozmnażania bylin, które kwitną przez podział samych korzeni. Jest to także świetny moment na porządki przy bylinach wieloletnich. Usunąć należy kępy uschnięte, chore rośliny, zaatakowane rośliny przez szkodniku czy też rośliny obumarłe. Pod koniec marca do gruntu bezpośrednio wysiewać można już między innymi miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, gipsówkę letnią, smagliczkę czy też czarnuszkę. Jest to także miesiąc odpowiedni na rozsadę astrów, szarłatów, szałwii, goździków, floksów jak i także wielu innych gatunków.

Drzewa oraz krzewy w przydomowym ogrodzie

W marcu także sadzi się wiele gatunków krzewów oraz drzew. Chodzi zarówno o te ozdobne jak i także owocowe. Czas zatem na poświęcenie im odpowiedniej uwagi. Należy się skupić na wszystkich drzewach w ogrodzie. Nie tylko na tych nowych. Maściami leczniczymi należy zabezpieczyć wszystkie rany jak i także pęknięcia spowodowane mrozem oraz nawieźć drzewa kompostem czy też nawozem wieloskładnikowym. Marzec jest także dobrym miesiącem na cięcia prześwietlające jak i także sadzenie porzeczek, winorośli, agrestu, brzoskwiń czy też moreli. Okazom nowo posadzonym od razu można zaaplikować kształtujące cięcie. Marzec to także miesiąc na walkę ze szkodnikami jak i także chorobami krzewów i drzew. Warto kontrolować świerki, które bardzo często są narażone na mszyce.

Kalendarz ogrodnika

W sieci znajdziemy kalendarz ogrodnika. Jest to bardzo fajna „ściąga”, która podpowie nam kiedy i jakie prace powinniśmy wykonywać w naszym ogrodzie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Target, oferującą produkty do roślin domowych i ogrodowych.