Witamina C – ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia

witamina c czyli coś dla zdrowiaCoś dla zdrowia -witamina C.

W przeciwieństwie do niektórych gatunków roślin i zwierząt, nasz organizm nie potrafi syntetyzować witaminy C. Prawidłowy jej poziom jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć z pożywieniem odpowiedniej ilości witaminy C. Konieczna jest suplementacja. Jak stosować witaminę C i którą wybrać? Witamina C czyli coś dla zdrowia. Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź z niniejszym artykule.

Coś dla zdrowia

  • Witamina C – szczypta historii
  • Działanie
  • Źródła witaminy C
  • Którą wybrać?
  • Jak stosować?

Witamina C – szczypta historii

Prozdrowotne właściwości witaminy C odkryto już w średniowieczu. Była ona cennym wsparciem w leczeniu powszechnej wówczas przypadłości tj. szkorbutu. Po raz pierwszy udało się ją wyizolować w 1928 r. węgierskiemu biochemikowi. Dokonał tego z bydlęcej kory nadnerczy oraz soku pomarańczowego i soku z kapusty. Od 1932 r. witamina C znana jest pod nazwą kwasu askorbinowego. Od tej pory prowadzone są badania nad jej właściwościami zdrowotnymi m.in. pod kątem potencjalnego działania przeciwnowotworowego i w obszarze prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego.

Witamina C – Działanie

witamina c cos dla zdrowia

Witamina C dla zdrowia.

Witamina C odznacza się wysoką aktywnością biologiczną. Bierze udział w procesach i przemianach metabolicznych, które są najważniejsze dla funkcjonowania całego organizmu. Uczestniczy w syntezie hormonów, zwiększa przyswajanie żelaza, reguluje ciśnienie tętnicze, pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi i odpowiada za zdrowie naszych dziąseł. Witamina C będzie również pomocna podczas gojenia się ran, ponieważ bierze udział w odbudowie tkanek. Jest doskonałym antyoksydantem, pełni bardzo ważną funkcję w procesach zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się komórek ciała. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest wchłaniania niemal w 80%. Nasz organizm nie jest jednak w stanie jej magazynować. Oznacza to, że musi być na bieżąco dostarczana wraz z pożywieniem i odpowiednimi suplementami diety. Dobra wiadomość jest taka, że nie można jej przedawkować. Nadmiar jest usuwany z organizmu. Natomiast niedobór witaminy C może wywołać bardzo poważne problemy zdrowotne. Co więcej, witamina C umożliwia syntezę kolagenu – podstawowego elementu tkanki łącznej w skórze. Prawidłowy poziom tej witaminy w naszym organizmie zadba również o dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.

Źródła witaminy C

Nie tylko cytrusy są źródłem witaminy C. Znajdziemy ją niemal we wszystkich owocach i warzywach. Nie zawierają jej produkty pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej witaminy C znajdziemy w aceroli (1600 mg w 100 g owoców). Duże ilości zawiera także natka pietruszki, owoc dzikiej róży, papryka, czerwona porzeczka, jarmuż i brukselka. Warto jednak pamiętać o tym, że obróbka termiczna prowadzi do rozpadu od 50 do 70% witaminy C. Dlatego też zaleca się spożywać owoce i warzywa bogate w tę witaminę w postaci surowej.

Witamina C – Którą wybrać? 

Witamina C

Witamina C – właściwości znane od pokoleń.

Witamina C w suplementach diety występuje m.in. pod postacią kwasu l-askorbinowego, -l-askorbinianu sodu, askorbinianu potasu, l-askorbinianu wapnia. Dostępna jest w formie tabletek, proszku i kropli. Wszystkie zdrowe osoby mogą bez obaw korzystać z każdej formy witaminy C. Poziom przyswajalności jest taki sam. W przypadku problemów żołądkowych (tj. nadkwaśność, zgaga) lepiej wybierać witaminę C w formie askorbinianów, ponieważ mają one wyższe pH i są łagodniejsze dla błon śluzowych żołądka. Dobry stosunek jakości do ceny prezentuje witamina C dostępna na stronie https://www.cosdlazdrowia.pl/suplementy-diety/witamina-c-1000-cena/produkt-473

Witamina C – Jak stosować?

Wygodną formą witaminy C jest ta dostępna w proszku. Wystarczy odmierzoną dawkę podaną na opakowaniu przez producenta rozpuścić w wodzie. Można ją przyjmować o dowolnej porze dnia. Zazwyczaj zalecaną dzienną dawką dla osoby dorosłej jest 1 mg witaminy C na 1 kg masy ciała. Zapotrzebowanie dzieci na witaminę C jest wyższe i wynosi 2 mg na 1 kg masy ciała. Jak zostało to wcześniej wskazane, nadmiar tej witaminy jest usuwany z organizmu. W przypadku spożycia nadmiernej ilości mogą pojawić się jednak skutki uboczne tj. wymioty, biegunka, wysypka, dolegliwości ze strony nerek. Wszelkie niepożądane objawy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem i wstrzymać suplementację.

Najlepszym sposobem uzupełniania witaminy C w organizmie jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem. Jeśli jednak jest to niewystarczające, warto sięgnąć po suplementację, nie zapominając przy tym o zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Wszystko to przekłada się na optymalne funkcjonowanie naszego organizmu, dobre zdrowie i samopoczucie.

Zobacz: Dieta i Przepisy