Własna firma na emeryturze — jak zacząć? Jaki ZUS, jakie opodatkowanie?

senior z latopemFirma na emeryturze? Warto spróbować.

Przejście na emeryturę nie musi oznaczać końca kariery. Jest to bowiem dobry moment, by pomyśleć o własnej działalności, jeśli ma się na to środki, pomysł i przede wszystkim chęci. Emeryci bez problemów mogą założyć w Polsce firmę i uzyskiwać dochody poza tymi pobieranymi z tytułu świadczenia emerytalnego. Jak więc założyć własny biznes na emeryturze?

Własna firma na emeryturze – od czego zacząć?

Emerytura nie odbiera prawa do prowadzenia własnej działalności. Z tego tytułu nie są też wstrzymywane świadczenia emerytalne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by założyć własny biznes, będąc już emerytem. Najważniejsze, żeby wiedzieć, w jakiej branży chce się działać. Z pomocą przychodzi tu własne doświadczenie, które nabyto przez wiele lat pracy. Można więc zdecydować się na zbliżoną branżę i zacząć w niej działać na własny rachunek. Pomysłów na biznes jest wiele, szczególnie w Internecie, przykładowo jak złożyć firmę transportową podpowiada poradnik na blogseniora.pl. Warto zrobić rozeznanie w konkretnej branży i sprawdzić, jak duża jest konkurencja i czy będzie to biznes opłacalny.

Działalność gospodarcza na emeryturze a formalności

Emeryt, chcący założyć firmę, powinien zacząć od złożenia wniosku o wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Można zrobić to tradycyjnie lub przez Internet. Jest to standardowa procedura także w przypadku przedsiębiorców, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego i zakładają firmę. Wniosek do CEIDG to także zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i naczelnika urzędu skarbowego. Dodatkowo należy wypełnić druki o zgłoszeniu płatnika składek (ZUS ZFA), dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym (ZUS ZUA) i obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym (ZUS ZZA).

Rozliczanie działalności na emeryturze

Sytuacja emerytów prowadzących działalność nie różni się od innych przedsiębiorców. Jeśli zdecydują się na zasady ogólne (17% lub 32%), wówczas będą rozliczać się w zeznaniu rocznym PIT-36 wraz z dochodami ze świadczeń emerytalnych. Kiedy jednak wybiorą liniową formę opodatkowania, wtedy będą musieli oddzielnie rozliczyć dochody na PIT-36L. Możliwe jest również wybranie ryczałtu ewidencjonowanego, w takiej sytuacji należy rozliczać się na PIT-28.

Limity w prowadzeniu działalności na emeryturze

Wielu emerytów zastanawia się, czy na emeryturze są jakieś limity, które ustalają górny próg zarobków przy pobieranych świadczeniach. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego możliwe jest prowadzenie działalności bez limitów dochodów. Ograniczenia dotyczą osób, które miały możliwość skorzystania z tzw. wcześniejszej emerytury. Jeśli ich dochód z tytułu działalności przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego krajowego wynagrodzenia, wówczas emerytura zostanie odpowiednio pomniejszona. W sytuacji, kiedy dochody będą jeszcze większe i przekroczą 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego, wtedy emerytura w ogóle przestanie przysługiwać.