Wpływ barwy światła na charakter wnętrza

wpływ barwy światłaŚwiatło ma znaczenie.
Nastrojowe światło sprawia, że czujemy się zrelaksowani i rozluźnieni; intensywne podnosi komfort pracy przy wymagających precyzji czynnościach manualnych, a takie o nienaturalnej barwie zaburza prawidłowe postrzeganie kolorów. Jego rola w życiu człowieka jest trudna do przecenienia. Od tego, jak zostanie zaaranżowane oświetlenie we wnętrzu, zależy nie tylko bezpieczeństwo użytkowników przy poruszaniu się po zmroku, ale także ich nastrój, samopoczucie, a nawet zdrowie.

Planując wystrój wnętrza, nie wolno zapominać o tak ważnej kwestii, jak odpowiednie oświetlenie. Jego rodzaj, natężenie oraz barwa powinno zostać uzależniona od funkcji wnętrza. Innego typu światła wymagają pomieszczenia przeznaczone do pracy, czy nauki, a innego te, w których odpoczywamy. Do tego dochodzi jeszcze wygląd wnętrza, w tym także zastosowanych w nim opraw oświetleniowych i związane z nim wrażenia estetyczne. Zdecydowanie przyjemnej przebywa się w pomieszczeniach harmonijnych oraz takich, które odpowiadają nam pod względem stylistycznym. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego oświetlenia, i to zarówno w odniesieniu do designu opraw oświetleniowych, jak i ich rozmieszczenia oraz parametrów samego światła.

Jaka lampa jest odpowiednia?

Design w oświetleniu ściśle powiązany jest z aktualnie panującymi trendami w aranżacji wnętrz. Pojawienie się stylu industrialnego zapoczątkowało w branży oświetleniowej modę na surowe, minimalistyczne lampy nawiązujące stylistyką do oświetlenia pomieszczeń fabrycznych, starych browarów czy warsztatów. Nikogo nie dziwiła zatem zawieszona na kablu „goła” żarówka ani typowe dla tego stylu widoczne łączenia, surowe materiały czy ślady użytkowania. Na przeciwstawnym biegunie będziemy mieć lampy w stylu glamour. Pełne blasku, zdobień i przepychu są wręcz idealnym elementem do bogatych, a nawet ekskluzywnych wnętrz, w których stawia się przede wszystkim na doskonały wygląd oraz wyjątkowy materiał. Stąd też zastosowanie w oświetleniu takich materiałów jak szklane kryształki oraz chromowane elementy. Takie lampy można znaleźć w ofercie Azzardo.

Pomiędzy jednym a drugim typem opraw istnieje jeszcze szereg form pośrednich, nie mniej ciekawych i funkcjonalnych. Szczególnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się lampy o niezwykłych, futurystycznych kształtach. Wiele z nich potrafi zadziwiać nieoczekiwaną formą, która może stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Taki szeroki wybór opraw oświetleniowych stanowi wspaniałą okazję do wyszukania lampy, która idealnie wpisze się w oczekiwania inwestora, a przy tym będzie korespondować ze stylem aranżacji wnętrza i nada mu wyjątkowego wyglądu.

Różne kategorie – różne możliwości

Branża oświetleniowa jest dziś znacznie bardziej zróżnicowana niż jeszcze 20 czy 30 lat temu. Dekoratorzy wnętrz mogą wybierać spośród różnej kategorii opraw, uwzględniając przy tym estetykę samej lampy, jak i jej wpływ na wygląd i funkcjonalność wnętrza. Zastosowanie odpowiedniego typu oświetlenia powinno być ściśle powiązane z przeznaczeniem pomieszczenia. Lampa stojąca doskonale sprawdzi się w strefie czytelnika oraz jako oświetlenie funkcyjne w sypialni lub strefie wypoczynkowej salonu. Z kolei oświetlenie techniczne wykonane przy pomocy zespołu lamp wpustowych lub plafonów natynkowych pomoże w aranżacji nowoczesnego oświetlenia ogólnego w pomieszczeniu. Taki typ oświetlenia doskonale sprawdza się w salonie, kuchni, a także w przedpokoju. Poszczególne kategorie oświetlenia są odpowiedzią producentów na różne oczekiwania oraz potrzeby użytkowników. Dają też szerokie możliwości aranżacyjne we wnętrzu, podnoszą jego funkcjonalność, a nawet dekorują.

Jakie są parametry oświetlenia?

Charakter wnętrza zależy w bardzo dużym stopniu od parametrów oświetlenia. Największe znaczenie będzie miała w tym przypadku barwa światła oraz jego natężenie. Ta druga wielkość mówi o tym, ile światła dociera do określonej powierzchni we wnętrzu i będzie różna dla pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie wymagających precyzji czynności, oczekujemy we wnętrzu jasnego światła, które zapewni bezpieczeństwo i komfort pracy. Jako przykład można tu podać blat roboczy w kuchni. Z kolei we wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku wystarczy światło o mniejszej intensywności.

Światło o barwie ciepłej doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Pomaga nam się rozluźnić, zrelaksować i wyciszyć przed snem. Będzie więc idealne wszędzie tam, gdzie zależy nam na stworzeniu przyjemnej strefy wypoczynkowej. Mowa tu przede wszystkim o salonie i sypialni, ale nie wolno też zapominać o miejscu przeznaczonym do zabawy oraz wypoczynku dla dzieci.

Przemyślana aranżacja oświetlenia ma ogromny wpływ na funkcjonalność oraz charakter wnętrza. Nie wolno o tym zapominać podczas wyboru opraw do domu i planowania oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach.