Wyposażenie Sklepu Spożywczego – Senior Otwiera Sklep

Nowy sklep spożywczy to duże wyzwanie

Jak wyposażyć sklep przed otwarciem

Coraz większa część seniorów decyduje się na otwarcie swojego biznesu, kończąc pracę na etacie. Najczęściej są to jednoosobowe działalności gospodarcze takie jak niewielkie sklepy spożywcze, kioski ruchu czy inne sklepy nie wymagające dużego wkładu finansowego.

Moda, która aktualnie panuje na rynku, sprawia, że klienci lubią kupować w miejscach pewnych, gdzie znają właściciela oraz mają pewność, że towar zawsze jest najwyższej jakości. Dodatkowym atutem, który przemawia za otwarciem sklepu, jest wprowadzona w 2018 roku ustawa, zakazująca handlu przez większość niedziel w roku, docelowo mają być to wszystkie niedziele. Jedynie właściciele sklepów mają możliwość sprzedawania w tym dniu. Dlatego obroty takich sklepów w niedziele niehandlowe są nieraz kilkukrotnie wyższe niż w inne dni.

Otwierając sklep tego typu poza spełnieniem wymogów formalnych, warto również zająć się odpowiednim wyposażeniem, ponieważ klienci lubią przyjaźnie zaprojektowane sklepy, w których można przemieszczać się np. z wózkiem dziecięcym bez obaw o uszkodzenie towaru.

Dobrze dobrane wyposażenie sklepu

W zależności od rodzaju asortymentu, który będzie sprzedawany w sklepie trzeba dobrać odpowiednie szafki i półki do tego przeznaczone. W niepamięć odeszły już czasy, kiedy wszystkie szafki były jednakowe, bez względu na to, jaki towar miał być na nich składowany.

Dla osób, które nie znają najnowszych rozwiązań, w dziedzinie przechowywania towaru, polecamy skorzystanie z usługi firmy Van Keulen, oferującej kompleksowe wyposażenie sklepowe. Korzystanie z profesjonalnej firmy pozwoli na wybranie trwałych i przyjaznych dla klientów półek, regałów oraz akcesoriów.

Pierwszą czynnością jest założenie, jakiego rodzaju będą sprzedawane w sklepie, ponieważ inne półki powinny utrzymywać ciężkie artykuły jak cukier, a inne towary o dużych wymiarach, które przekraczają standardowe odstępy między półkami.

Różnice między regałem na owoce czy warzywa a tym na pieczywo są diametralne, dlatego warto wcześniej przemyśleć taką kwestię.

Owoce powinny być wystawaine na specialnych regałachIndywidualny projekt wyposażenia

Firmy z doświadczeniem na rynku sprzedaży wyposażenia sklepowego, często w swojej ofercie posiadają również usługę projektowania wyglądu sklepu z uwzględnieniem najlepszego wyposażenia. Z pewnością skorzystanie z takiej usługi ułatwia zadanie przyszłemu właścicielowi. Nie wszyscy wiedzą, z jakiego wyposażenia skorzystać, a odpowiednie jego ułożenie ma ogromne znaczenie.

Poprzez odpowiednie rozmieszczenie towaru można wpływać na decyzje zakupowe klientów. Merchandising, bo tak nazywa się taki zabieg, ma za zadanie niezauważenie wpłynąć na klienta poprzez wystrój sklepu czy odpowiednie ułożenie towaru. Duże sieci handlowe, posiadają od tego specjalistów, którzy dbają o stosowanie takich zabiegów w każdym sklepie. W sklepie seniora również warto skorzystać z takiego rozwiązania jeszcze przed jego otwarciem, każdy czynnik zwiększający szanse na sukces biznesu powinien być dobrze przemyślany.

Jakie wyposażenie jest niezbędne

Ciężko będzie nam sprzedawać, nie posiadając odpowiedniego wyposażenia w sklepie. Przedstawiamy najczęściej wybierane regały specjalnie dostosowane pod produkt, który będą przechować.

Regał na pieczywoRegał na pieczywo to podstawowe wyposażenie

Warto przygotowanie zacząć od doboru odpowiedniego regału na pieczywo. Jest to produkt najczęściej kupowany w trakcie codziennych zakupów. Dostępne są najczęściej rozwiązania modułowe, które można dostosowywać do własnych potrzeb. Ważne, aby wykonany był z materiałów, które łatwo wyczyścić i nie oddziaływały w żadnym stopniu na żywność, z którą mają styczność. Docenimy łatwe opróżnianie pozostałości takich jak okruchy, które należy usuwać po każdym dniu.

Regały na warzywa i owoce

Zacznijmy od najważniejszego, czyli usuwania zabrudzeń związanych z resztkami ziemi, zbierającymi się kroplami wody oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi asortymentu. Konieczny jest łatwy dostęp w celu szybkiego i łatwego usuwania niepożądanych zanieczyszczeń. Odpowiednie nachylenie asortymentu pozwoli na lepszą jego ekspozycję, czego skutkiem są większe obroty. Odpowiednia ilość podzielonych miejsc pozwoli na wyłożenie licznego asortymentu w ilościach, które najczęściej kupowane są w ciągu jednego czy dwóch dni. Pozwoli to na ciągłą sprzedaż świeżych i dobrze wyglądających warzyw.

Jakie wyposażenie wybrać dla alkoholu?Szklane butelki trzeba odpowiednio zabezpieczyć

Jeśli senior otrzymał koncesję na sprzedaż alkoholu w sklepie, to powinien go odpowiednio wyeksponować. Specjalne regały na wino, które poza zalecanym sposobem przechowywania (poziomo), dodatkowo zabezpieczają wino przed łatwym strąceniem z regału. Mocniejszy alkohol powinien również posiadać odpowiednie regały, szklane butelki w połączeniu z płynem są ciężkie, dlatego zastosowanie modelu ze zwiększoną odpornością uchroni nas przed przeciążeniem, co może skutkować zniszczeniem towaru.

Dodatkowe wyposażenie

Do wyposażenia sklepowego nie zaliczamy jedynie regałów czy półek. Są również inne elementy, które często są zapominane w trakcie przygotowań przed otwarciem.

Do najbardziej potrzebnego wyposażenia zaliczyć można wszystkiego rodzaju kosze czy skrzynki. W zależności od przeznaczenia oraz własnego gustu mogą one być wykonane s tworzywa sztucznego, drewna, a nawet wikliny.

Dodatkowe pojemniki, które pozwolą na odpowiednie przechowywanie niewielkich towarów, czy tych w sypkiej konsystencji. Mogą być przydatne przy słodyczach, bakaliach, czy makaronach ryżach itp. sprzedawanych na wagę.
Skąd klienci mają wiedzieć, jakie są ceny produktów? Najlepszym sposobem są gustowne listwy cenowe, które pozwalają na możliwość korekty ceny czy asortymentu na danym miejscu. Odchodzi się od pisanych ręcznie na dużych klejonych metkach cen. Były one niewygodne zarówno dla klienta, jak i przysparzały dodatkowej pracy właścicielom sklepu.

PodsumowanieDobra ekspozycja pieczywa przyciągnie klientów

Coraz więcej osób starszych decyduje się na otwarcie sklepu spożywczego. Chęć dodatkowego zarobku czy bycia ciągle aktywnym decydują o tym, że powstaje coraz więcej sklepów spożywczych jednoosobowych. Odpowiednie wyposażenie sklepu to klucz do sukcesu. Dobrze dopasowane półki i regały mają nie tylko za zadanie utrzymywać towar, ale również w odpowiedni sposób go eksponować. Regały na chleb czy warzywa i owoce powinny być dostosowane do produktu, który będzie na nich układany. Ma to związek z późniejszym bezproblemowym utrzymaniem czystości. Dodatkowy asortyment w postaci koszy, listw cenowych czy pojemników dopełni wyposażenie sklepu.