Zabawa i nauka z dziećmi – podstawowe materiały i narzędzia, które zawsze powinny być pod ręką

kolorowanieKolorowanie kredkami rozwija umysł dziecka.
Nadeszły wakacje, a wraz z nimi więcej czasu na zabawę dla naszych wnuków. W czasie pięknej pogody będą bawić się na dworze. Kiedy jednak dadzą się wszystkim we znaki długotrwałe deszcze, na pewno nie raz usłyszymy zdanie: – Nudzi mi się! Możemy jednak być przygotowani na taką okoliczność. Oto, co i dlaczego powinniśmy mieć pod ręką, aby zawsze móc zająć i zaciekawić małe urwisy, a jednocześnie rozwijać ich kreatywność, pomysłowość, zdolności manualne i plastyczne.
 
 

 

Pomaluj mój świat

Podstawa warsztatu to oczywiście blok i kredki lub farby. Większość dzieci chętnie przelewa swoje przeżycia, marzenia, emocje na papier. Mogą to być też inne formy papierowych arkuszy – szkicowniki, zeszyty, a nawet pojedyncze kartki papieru kserograficznego czy papier do wtórnego użytku. Pozwólmy dzieciom używać papieru w różnoraki sposób – można na nim nie tylko rysować i malować. Zasugerujmy im różne techniki, takie jak wycinanie, wydzieranie, skręcanie, wyklejanie, stemplowanie, a nawet formowanie przestrzenne – techniką origami lub z mas papierowych.

dobre kredki

Kredki BIC KIDS

Wśród kredek mamy spory wybór – mogą to być kredki ołówkowe, kredki świecowe, dla starszych dzieci także pastele suche lub olejne, a dla najmłodszych dedykowane są kredki o przekroju trójkątnym przeznaczone do nauki trzymania przyborów do pisania i rysowania.

Farby polecane dla dzieci w wieku przedszkolnym to farby plakatowe w kubeczkach lub w tubkach i farby akwarelowe w pastylkach, a także specjalne dla maluchów farby do malowania palcami. Starsze dzieci można zachęcić do korzystania z farb akrylowych, którymi mogą uczyć się malować na kartonie i na płótnie i które po zaschnięciu pozostawiają trwałą, niezmywalną powłokę.

Z białą i kolorową kredą na asfalcie też może być świetna zabawa! Zwłaszcza dzieci, które rozpiera energia, będą mogły w ten sposób przełożyć rozmach działań na duży format.

Papier i nożyczki

Kolorowy papier na plastyke

Kolorowy papier.

Papier do prac plastycznych nie musi być tylko biały. Jeszcze większa frajda będzie, jeśli dziecko od czasu do czasu dostanie do ręki arkusze papierów kolorowych i pokaże, co potrafi z nich skomponować. Są dostępne w postaci bloków papierów kolorowych, szkicowników, kolorowego papieru kserograficznego lub w dużych formatach kartonów artystycznych i ozdobnych w szerokiej gamie kolorystycznej.
Wyposażmy małego twórcę także w specjalne bezpieczne nożyczki dla dzieci oraz klej i pędzelki.
Do wyklejania i tworzenia ozdób będzie przydatna także różnokolorowa bibuła karbowana lub gładka. Możemy zaproponować maluchom tworzenie z niej np. kotylionów na bal, strojów dla maskotek lub kwiatów do dekoracji stołu.

Jeśli będziemy chcieli wykonać z dzieckiem kartki okolicznościowe, bileciki na stół, a może nawet własnoręcznie ilustrowaną książkę czy pamiętnik, na pewno będzie potrzebny także dziurkacz do papieru. Oprócz dziurkaczy biurowych, pomagających przy pracach montażowych z papierem, sprawdzą się w tego typu działaniach dziurkacze ozdobne, które wykrawają rozmaite kształty.

 

Obiekty 3 D

Plastelina kolorowa

Magiczna plastelina

Do ćwiczenia małych rączek świetnie posłużą masy plastyczne, z których najpopularniejsze to plastelina i modelina. Z plasteliny dziecko wykona figurki i modele, nauczy się wykrawać ją foremkami, a także stworzy obrazki, rozcierając ją palcami na kartonie. Z modeliny powstaną obiekty, które można utrwalić poprzez gotowanie lub wypiekanie. Masy plastyczne można też wykonać samodzielnie z dzieckiem – z papieru i kleju czy produktów spożywczych – oraz barwić je farbami.
Wspomniana wyżej technika origami nauczy dziecko precyzji i ukształtuje wyobraźnię przestrzenną, a figurki wykonane z wzorzystych kartonów ozdobnych posłużą do zabawy i ozdoby dziecięcego pokoju.

Prezentacja prac małych artystów

Co jeszcze może się przydać? Dziecko z pewnością będzie szczęśliwe, jeśli docenimy jego twórczy wysiłek, oprawiając wykonane prace w antyramy i umieszczając je na ścianie lub na półce. Możemy stworzyć w domu mini galerię dziecięcych prac, zielnik z zebranych na spacerze i ususzonych roślin, oprawić wybrane zdjęcia i jednocześnie ożywić i udekorować w ten sposób wnętrze.

podkładka

Clipboard czyli podkładka.

Tablica do wielokrotnego rysowania, np. suchościeralny flipchart wraz z przeznaczonymi do niego markerami, może dobrze posłużyć dzieciom do nauki rysowania na większym formacie, do gier i zgadywanek, zaś na tablicy korkowej wygodnie przypniemy w widocznym miejscu dyplomy, rysunki, notatki. Jeśli nie mamy miejsca do rysowania na blacie, można zaopatrzyć dziecko w clipboard, czyli niewielką deskę z klipsem, na której łatwo przypiąć papier i wygodnie pisać lub rysować, trzymając ją nawet na kolanach.  Do zabawy w słówka i zgadywanki, nauki pisania czy nauki języków oraz drobnej korespondencji poręczne będą samoprzylepne karteczki lub masy mocujące wielokrotnego użytku.

Mając taką bazę akcesoriów w domu, ciągle możemy wymyślać nowe zabawy i zadania dla dzieci. Pamiętajmy jednak o tym, że będą one także potrzebować uśmiechniętego i służącego pomocą rodzica lub opiekuna, by pod jego czujnym okiem bawić się i uczyć bezpiecznie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solo-Kolos