5 badań, które powinieneś wykonać przed 40tką (urologiczne badania)

Urolog dr Adam MichalskiWizyta u urologa może pomóc w codziennym życiu.

Badania urologiczne.

Kiedy mężczyzna zbliża się do 40-stki, zapewne myśli o tym, jak zatrzymać włosy lub stracić brzuch, a nie o tym żeby wybrać się z wizytą do urologa. A powinni. Aby przejąć kontrolę nad zdrowiem prostaty, układu moczowego i seksualnego – nie tylko po to, by uchronić się przed rakiem prostaty – powinno się regularne odwiedzać urologa .

Jak urolog może pomóc w codziennym życiu?

W miarę upływu lat kwestie jakości życia stają się najważniejsze. Prostata i zdrowie seksualne odgrywają w tym dużą rolę. Urolodzy są ekspertami w zarządzaniu tymi problemami i mogą pomóc w ustaleniu, czego się spodziewać i służyć radami zmiany stylu życia.

Prostata

Zbliżając się do 40 roku życia możesz mieć trudności z oddawaniem moczu z powodu powiększonej prostaty, która jest częścią starzenia się. Ale zbyt wiele wycieczek do łazienki – w dzień i w nocy – może sprawić, że codzienne życie stanie się bardziej bolesne niż powinno.

Powiększona prostata może być leczona lekami, aby złagodzić objawy. Leki te są bardzo skuteczne, a działania niepożądane są rzadkie. Możesz też zdecydować się na minimalnie inwazyjną procedurę, aby usunąć część prostaty lub, jeśli to konieczne, zabieg chirurgiczny.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji i obniżające się libido nie są rzadkością dla mężczyzn wchodzących w wiek 40 lat. Przyczyna nie zawsze jest fizyczna, ale urolog może pomóc.

Urolog może sprawdzić hormony za pomocą prostego badania krwi i przepisać zamienniki testosteronu, jeśli masz niski poziom testosteronu. Są to skuteczne leki zwiększające przepływ krwi do penisa.

Wazektomia

Większość mężczyzn około czterdziestki zapewne zakończyła już powiększanie swojej rodziny. Jeśli tak, warto rozważyć przeprowadzenie wazektomii. Bez potrzeby antykoncepcji znacznie poprawisz życie seksualne swojej partnerki. Wazektomia jest bezpieczną i prostą procedurą ambulatoryjną bez ryzyka długoterminowego.

Kamienie nerkowe

Kamica nerkowa lub kamienie nerkowe są dość częstym zjawiskiem i jeśli nie zostaną poddane leczeniu, jest bardziej prawdopodobne, że powrócą. Warto je w miarę możliwości jak najszybciej wyeliminować problem, aby w przyszłości nie stał się zbyt dolegliwy.

Badania przesiewowe

Istnieją argumenty przemawiające za i przeciw rutynowym badaniom przesiewowym PSA, ponieważ wyniki badań mogą być mylące, niejednoznaczne i prowadzić do niepotrzebnych badań i leczenia – zauważa dr Adam Michalski.

Na przykład pojedyncze oznaczenie PSA u 40-latków może przewidzieć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Dlatego zalecane jest wykonanie podstawowego testu PSA (antygenu specyficznego dla prostaty). To badanie krwi może pomóc w określeniu ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Na przykład, jeśli Twoje PSA wynosi 0,7 lub mniej, możesz potrzebować jedynie kontroli co pięć lat. Ryzyko raka prostaty na całe życie wynosi około 10 procent lub mniej. Jeśli jesteś narażony na większe ryzyko z wynikiem 1 lub wyższym, możesz skorzystać z częstszych badań przesiewowych.

Regularne wizyty u urologa mogą sprawić, że poczujesz się dobrze i będziesz mieć mniejsze problemy ze starzeniem się, które czekają każdego mężczyznę.

 

Zobacz: Interpretacja wyników badań.