Opiekunka osób starszych – czy to ciężka praca?

ForumKategoria: Opieka w PolsceOpiekunka osób starszych – czy to ciężka praca?
Zofia Jasińska zapytał 5 lat temu

Jestem na emeryturze i chciałam dorobić do emerytury. Nie chcę jednak wyjeżdżać zagranicę, tylko dorobić w Polsce, niestety nigdzie nie chcą mnie przyjąć, więc pomyślałam o opiekunce osób starszych. Słyszałam różne opinie od koleżanek i sama nie wiem czy to ciężka praca, czy nie? 

16 odpowiedzi
Żaneta odpowiedział 5 lat temu

Zależy jak trafisz. Możesz trafić na seniora mówiąc delikatnie złośliwego co będzie cię traktował jak służącą z góry. Jak trafisz dobrze, to zmienisz pampersy, zrobisz jedzenie, porozmawiasz i masz spokój. Praca opiekunki osoby starszej to loteria jak całe życie.

GosiaP. odpowiedział 4 lata temu

Praca w charakterze opiekuna osoby starszej to praca dla osób o określonych predyspozycjach. Nie wiem czy można ją oceniać w kategoriach łatwa/trudna, ale na pewno wymagająca atencji, empatii, cierpliwości. Poza wszystkim trzeba mieć odpowiednią wiedzę odnośnie osób starszych, ich chorób, tego jak moga się zachowywać, jaką dietę powinny stosować, w jaki sposób nieść im pomoc. Sama opiekuje się babcią i wiem, że tego wszystkiego jest sporo. Akurat u niej pierwsze skrzyce gra odpowiednia dieta bo ma problemy gastryczne Dania obiadowe na lato komponuje jej w porozumieniu ze specjalista, dużo czytam na stronach takich jak ta: https://www.unileverfoodsolutions.pl/Aktualnosci/menu-sezonowe/menu-letnie.html Generalnie trzeba się w tym wszystkim orientować. Ja akurat z natury jestem dociekliwa i czytam o tym co mnie interesuje nie tylko na stronie unilever ale też innych, podobnych. Niemniej – trzeba wiedzieć, że takich kwestii jest kilka (nie tylko żywienie, ale i leki, prace porządkowe w domu, pomoc w poruszaniu się – jesli jest potrzeba, zakupy etc).
 

Marlena odpowiedział 3 lata temu

Czy ogłoszenia na stronach typu https://www.aterima-med.pl/ są przez te firmy rzeczywiście weryfikowane i opiekunka, która decyduje się na wyjazd ma pewność, że będzie mogła bezpiecznie pracować?

Marlena odpowiedział 3 lata temu

Czy ogłoszenia na stronach typu https://www.aterima-med.pl/ są przez te firmy rzeczywiście weryfikowane i opiekunka, która decyduje się na wyjazd ma pewność, że będzie mogła bezpiecznie pracować?

Halina92921 odpowiedział 3 lata temu

To bardzo cieżka praca, cieżko pogodzić opiekę nad seniorem i pracę, dom, dzieci… Na szczeście są domy opieki takie jak ZOL Dom Rodzinny w Nowym Dworze Mazowieckim, które zapewniają seniorom kompleksową opiekę.

felicja odpowiedział 2 lata temu

Sama jestem opiekunką, więc wiem jak ciężki to jest kawałek chleba i wiem też, że w Polsce ten zawód nie jest doceniany. Dlatego już od 3 lat pracuję przez małą, ale uczciwą agencję sentium właśnie w Niemczech. Zupełnie inne pieniądze, a człowiek nie ma tyle na głowie. O transport nie trzeba się martwić, na miejscu tez wszystko załatwione i jeszcze na kontakt z biurem można stale liczyc 

felicja odpowiedział 2 lata temu

Sama jestem opiekunką, więc wiem jak ciężki to jest kawałek chleba i wiem też, że w Polsce ten zawód nie jest doceniany. Dlatego już od 3 lat pracuję przez małą, ale uczciwą agencję sentium właśnie w Niemczech. Zupełnie inne pieniądze, a człowiek nie ma tyle na głowie. O transport nie trzeba się martwić, na miejscu tez wszystko załatwione i jeszcze na kontakt z biurem można stale liczyc 

Martyna odpowiedział 2 lata temu

Jest to niezwykle ciężka praca. Wiem to z doświadczenia, bo na co dzień zajmuje się moją babcią. Warto poszukać dedykowanych akcesoriów, które pomogą Wam wykonywać codzienne czynności. Ostatnio widziałam takie https://www.pomocedlaseniora.pl/39-nasadki-podwyzszajace-na-sedes nakładki na sedes, które zwiększają komfort korzystania z ubikacji. Tak byłby Wam dużo łatwiej.

Magento odpowiedział 2 lata temu

Wszystko zalezy od podejścia – co prawda ja sobie nie poradzilam z opieką nad moim dziadkiem ,ktory jest bardzo schorowany dlatego zdecydowalismy sie na dom seniora Pod Topolami w Piotrkowie Kujawskim  https://podtopolami.eu  Cieszę się,że trafil w to miejsce, bo malzenstwo ktore prowadzi ten dom ma niezwykle serce dla osob starszych – robia wszystko aby czuli sie jak w domu no i sa pod stala opieka lekarską. To dobre miejsce

Mat odpowiedział 1 rok temu

Musisz się na pewno przygotować – parę rzeczy poczytać. W necie znajdziesz kupę artykułów o problemach, które mogą się zdażyć – np upadki: https://carework.pl/poradnik/upadki-osob-starszych-porady-dla-opiekunow
Wydaje mi się jednak, że co doświadczenie, to doświadczenie i warto z kimś w realu pogadać.
P.S. No i różnie możesz trafić – jeśli chodzi o osobę
P.S. 2. Faceci też są w tym zawodzie
M.

Olka odpowiedział 1 rok temu

Jasne, że ciężka… tym bardziej w Polsce. Nieco inaczej wygląda to w Niemczech, gdzie opiekunki zajmują się tylko niektórymi sprawami, a oprócz nich seniorzy mają swoje pielęgniarki czy rehabilitantki.

Ewelina odpowiedział 1 rok temu

Uważam, że wszystko zależy na jakiego seniora się trafi. Mój jest świetny, dogadujemy się i dnie mijają mi szybko. Opieka nad nim nie jest najlżejszym kawałkiem chleba, ale lubię tę pracę. Kolejnym czynnikiem są po prostu warunki pracy, ja wyjechałam z https://pracadlaopiekunek24.pl/ i mogę stanowczo powiedzieć, że firma Konik ma świetne, dobrze płatne oferty. Dodatkowo można liczyć na zwrot kosztów podróży.

marta12 odpowiedział 1 rok temu

Poszukujemy chętnych opiekunek do programu partnerskiego hrily.com

Daria odpowiedział 4 miesiące temu

Ciężka i nie, dużo zależy od Twoim predyspozycji i tego co lubisz 🙂 Dla mnie jest to świetna praca i bardzo ją lubię. Wyjeżdżam już jakiś czas z agencją davi-seniorenhilfe i jestem bardzo zadowolona ze współpracy 🙂

Barbara odpowiedział 3 miesiące temu

Prace taką powinny wykonywać osoby z wiedzą i odpowiedzialne . Pracowały przy mojej mamie różne panie opiekunki ale najgorsze były te ,które kierowały sie opiniami innych opiekunek nawet nie pracujących w MOPS-ie i nie w moim domu. Proszę mi wierzyć ,ze z jedną -już nie pracuje jako opiekunka- przezywam horror do tej pory. Miałam przestawianą pompe do materaca na inny poziom, straszyła pobiciem mnie i mojej mamy. Inna sprawiała ból mamie, mama krzyczała, jak zapytałam co się dzieje powiedziała ,ze chciała zobaczyła mamy zęby, było tego wiele trzymając mame za stopy chciała mamie zmieniać pozycje z pleców na bok. Zainstalowałam kamerę dla mamy bezpieczeństwa wychodziłam na zakupy czy do chorej na raka siostry , która tez mogła zobaczyć mamę tylko w telefonie. Teraz mam problem bo do kamery podłączyła sie nieuprawniona osoba i pokazuje na miescie filmy z moja mamą w różnych sytuacjach. Nie były wszystkie panie takie nieodpowiedzialne ale to co zrobiły te złe nie moge zapomnieć. Moje zdanie i ocena wynika tez z tego ,ze opiekuje sie mamą bez przerwy od kilkunastu lat , mimo chorego kregosłupa i rąk po złamaniach wykonuje też prace opiekunki . Wiem najlepiej jaka to cieżka i odpowiedzialna praca przy leżącej osobie, mam szacunek dla tych osób które wykonują ją sumiennie .Są takie osoby ja je też spotkałam i dzięki nim jeszcze chodze.

Agula odpowiedział 2 tygodnie temu

Bardzo ciężka.


Mój artykuł w Słowie Seniora: Pożyczka po pięćdziesiątce.

Twoja odpowiedź

6 + 12 =