Leczenie niedosłuchu

ForumKategoria: Zdrowie i ChorobyLeczenie niedosłuchu
Danusia zapytał 4 lata temu

Witajcie moi drodzy!
Mam do Was pytanie. Z wiekiem zaczął mi się gwałtownie pogarszać słuch. Od 4 lat noszę aparaty słuchowe, ale mimo to ciężko zrozumieć mi pytania i wypowiedzi, jeśli nie ma kompletnej ciszy.
Ostatnio w radiu trafiłam na końcówkę audycji poświęconej implantom słuchowym jako metody leczenia niedosłuchu i zainteresował mnie ten temat. Niestety nie wysłuchałam całej audycji i dlatego chciałam się dowiedzieć więcej o tej metodzie.
Macie jakieś doświadczenia z implantami słuchowymi? Czy są one stosowane także u seniorów (61 lat)? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

17 odpowiedzi
pensjonista odpowiedział 4 lata temu

Witam. Ja mam implant słuchowy już od ponad czterech lat. Bardzo mi pomaga. Dopiero z implantem tak naprawdę słyszę, bo wcześniej też nosiłem jakiś czas aparaty słuchowe, ale nie były tak skuteczne jak implant. Implanty można wszczepiać z tego co wiem w każdym wieku o ile nie ma ku temu przeciwwskazań, ponieważ zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany jest w pełnej narkozie. Dlatego przed zabiegiem przechodzi się serię badań i jeśli wszystko dobrze, to implant może być wszczepiony. Bardzo bym Pani polecał taki zabieg, bo naprawdę poprawia jakość życia, a implant jest w moim odczuciu nawet przyjemniejszy w użytkowaniu od aparatu. Chętnie odpowiem na dalsze pytania, jeśli jakieś Pani ma w kwestii implantów słuchowych. 

Danusia odpowiedział 4 lata temu

Dziękuję za odpowiedź. A jak wygląda cała procedura wszczepienia implantu? Gdzie muszę się zgłosić i co ważniejsze z jakimi kosztami muszę się liczyć? Mam trochę odłożonych pieniędzy, ale nie wiem czy wystarczająco dużo.

pensjonista odpowiedział 4 lata temu

Zabieg wszczepienia implantu jest  refundowany przez NFZ, także kosztami się proszę nie martwić. Nawet wymiana procesora po kilku latach również nic Pani nie kosztuje. Przed zabiegiem musi Pani przejść serię badań i tzw. kwalifikację do zabiegu. Najlepiej wszystkich szczegółów dowiedzieć się w klinice docelowej, w której zabieg będzie wykonywany. Z tego co wiem w Polsce jest kilka takich klinik, np. w Poznaniu czy Warszawie. Ja osobiście miałem przeprowadzany zabieg w klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu i jestem bardzo zadowolony, także z całego serca Pani polecam tą klinikę. Nie wiem, z jakiej jest Pani okolicy i która klinika byłaby dla Pani najbliżej. Proszę wpisać w wyszukiwarce ośrodki wszczepiające implanty w Polce i wyskoczy Pani cała lista i będzie mogła sobie Pani wybrać najdogodniejszą. Proponuję zadzwonić i dopytać o szczegóły właśnie w docelowej klinice, bo nie wiem czy procedura jest taka sama we wszystkich. 

Danusia odpowiedział 4 lata temu

I ta refundacja obejmuje osoby w każdym wieku?
Jeśli dobrze zrozumiałam, to muszę najpierw dostać skierowanie od swojego lekarza do kliniki wykonującej zabiegi wszczepienia implantu słuchowego żeby zabieg był refundowany. Zgadza się? A jak Pan myśli, czy mój wiek 61 lat nie jest przeciwwskazaniem do implantów słuchowych?

pensjonista odpowiedział 4 lata temu

Sam nie jestem dużo młodszy, więc szczerze mówiąc, wydaje mi się, że Pani wiek nie jest żadnym przeciwwskazaniem do zabiegu u ile oczywiście pozytywnie przejdzie Pani wszystkie niezbędne badania. Z tego, co wiem to Narodowy Fundusz Zdrowia w 100% refunduje zabiegi wszczepiania implantów i myślę, że nie ma żadnych barier wiekowych. Nawet po pięciu latach może Pani liczyć na bezpłatną wymianę procesora na nowszy. Żeby się zakwalifikować do zabiegu, musi się Pani udać do laryngologa na badania i od niego dostanie Pani skierowanie do odpowiedniej kliniki wszczepiającej implanty.

Danusia odpowiedział 4 lata temu

Dobrze wiedzieć! Nigdy bym nie przypuszczała, że nie tylko zabieg wszczepienia implantu jest bezpłatny, ale nawet wymiana. Skoro Pan ma już swój ponad 4 lata to niedługo też czeka Pana wymiana… Można wiedzieć jaki implant został Panu wszczepiony? Czy do tej pory działo się coś niedobrego z procesorem? Była konieczność jego naprawy?

pensjonista odpowiedział 4 lata temu

To prawda, za niedługo będę mógł wymienić procesor na nowszy. Chociaż póki co nie widzę takiej potrzeby, ale dzieci namawiają mnie, że jak tylko będzie możliwość, to żeby ubiegać się o nowszy. Ja mam wszczepiony implant ślimakowy Cochlear. Póki co jestem z niego bardzo zadowolony. Nigdy nie miałem do czynienia z inną firmą, więc nie mam za bardzo też porównania, jak wygląda użytkowanie procesorów innych marek, ale mój, jak już wspomniałem spisuje sie rewelacyjnie. Nie było z nim do tej pory, odpukać, żadnych problemów, więc oczywiście polecam Pani tą firmę. W razie jakichkolwiek pytań, jestem do Pani dyspozycji.

Danusia odpowiedział 4 lata temu

Rozumiem! Dziękuję za odpowiedź. Jeśli będzie miał Pan możliwość wymiany, to na pewno warto z tego skorzystać 🙂 Domyślam się, iż mimo, że procesor funkcjonuje tak, jak należy, to nowy model może zapewne dostarczać jeszcze lepszych wrażeń słuchowych albo oferuje inne, nowe możliwości.
Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa: na rynku jest trochę firm zajmujących się implantami słuchowymi. Jak to się stało, że dostał/ zdecydował się Pan na implant Cochlear? Czym należy się sugerować?

pensjonista odpowiedział 4 lata temu

Dla mnie wybór też nie był o oczywisty, zwłaszcza, że wcześniej nie bardzo interesowałem się tematyką związaną z implantami słuchowymi. Mi w wyborze szczerze mówiąc pomógł lekarz prowadzący. Wybrał dla mnie jego zdaniem dwie najlepsze marki, kazał mi poczytać na temat każdej z nich i zdecydować, którą wybieram. Niestety nazwy drugiej marki już nie pamiętam. Moje dzieci czytały dużo opinii w internecie o obydwu producentach, a ja na własną rękę starałem się podpytać wśród znajomych, czy słyszeli o takich i takich implantach itd. Wówczas sporo osób poleciło mi właśnie tego producenta, którego ostatecznie wybrałem i póki co się nie zawiodłem. Nie znam dokładnych parametrów implantów konkurencji, ale mój jest bardzo cieniutki i wygodny. Najlepiej będzie, jak Pani również poczyta różne opinie i poprosi lekarzy o pomoc. Ja ze swojej strony oczywiście polecam ten konkretny implant, bo z innymi nie miałem tak naprawdę żadnej styczności. 

Danusia odpowiedział 4 lata temu

Bardzo dziękuję! Z jednej strony fajnie, że pacjenci mają sami możliwość wyboru i sami decydują, o tym co zostanie im wszczepione, ale z drugiej strony ciężko jest często samemu podjąć najlepszą decyzję. Szczególnie w bardziej zaawansowanym wieku jak mój 🙂 Dobrze, że dzieci i wnuki mi pomagają (to właśnie one namówiły mnie do założenia tu konta) Mogłabym jeszcze zapytać jaki model procesora ma Pan? I jak to wygląda w nocy? Śpi się z tym procesorem?

pensjonista odpowiedział 4 lata temu

To znaczy mi został zaimplementowany procesor o takiej nieco ciężkiej nazwie Nucleus 6. Ja przechodziłem zabieg już kilka lat temu i na tamten czas ten był najnowszy. Teraz wprowadzili znowu jakieś ulepszenia i można w większości klinik dostać nowszy model – Nucleus 7. Nie wiem czy każda kliinika go oferuje, musiałaby Pani dopytac. Jak będzie możliwość to postaram się o wymianę za jakiś czas na ten nowszy, bo NFZ refunduje taką wymianę po 5 latach, więc dlaczemuż nie skorzystać. Z tym spaniem to różnie. Znam osoby, które spią z procesorem. Ja natomiast zdejmuję go do spania, bo tak mi po prostu wygodniej. Zobaczy Pani jak to będzie w Pani przypadku. Na jakim etapie już Pani jest? Przeszła Pani już kwalifikację? 

Danusia odpowiedział 4 lata temu

Tak, ja już przeszłam etap kwalifikacji i czekam na wyznaczenie terminu zabiegu. Jaki procesor dostanę, tego jeszcze nie wiem, ale szczerze mówiąc nie zależy mi aż tak bardzo na najnowszym modelu, jak na fakcie, żeby działał, tak jak należy. Jeśli będę w stanie w nim słyszeć, to mnie to w zupełności wystarczy.Jeśli się nie mylę, to te procesory, które Pan wymienił to również od Cochlear? Czy coś namieszałam?
Też mi się wydaje, że chyba jednak wygodniej i bezpieczniej zdejmować procesor na czas snu. Bałabym się, że go w jakiś sposób uszkodzę. A poza tym to chyba faktycznie nie jest zbyt wygodne spanie z nim.

pensjonista odpowiedział 4 lata temu

Na pewno tak jak do wszystkiego mozna się z czasem przzwyczaić, ale myślę, że rozsądniej jest zdejmowac procesor do snu, bo założenie go ranem to kwestia kilku chwil, a faktycznie szkoda by bylo, gdyby sięw spaniu przypadkiem uszkodził. Ma Pani rację, najważniejsze żeby działał. Tak jak mówię, ja mam tą wcześniejszą wersję i szczerze mówiąc nie mam pojęcia, co mogli w niej ulepszyć, bo jak dla mnie jest naprawdę dobra. Ten nowszy model, z tego co słyszałem, jest jeszcze nieco mniejszy od tego, ktory ja mam. Tak tak, wszystkie procesory, o ktorych mowiłeem to wlasie tej firmy. Mozna wiedziec, na jaka klinikę się Pani ostatecznie zdecydwowala? 

Danusia odpowiedział 3 lata temu

Ja zabieg będę miała wykonywany w Krakowie i okazało się, że otrzymam implant na przewodnictwo kostne Baha. Z tego co mi powiedziano to również jest firma Cochlear tylko inny rodzaj implantu na inny rodzaj niedosłuchu. Na stronie sklepu, którego link podała mi miła Pani na infolinii razem dla słuchu znalazłam też akcesoria i całkiem możliwe, że zdecyduje się na ich zakup jak już będę po zabiegu. Jednak teraz najważniejszy jest dla mnie zabieg wszczepienia i skupiam się tylko na nim. Nie powiem trochę się też stresuję, ale mam nadzieję, że jak to wnuki mówią wszystko pójdzie gładko.

Ola odpowiedział 3 lata temu

Z mojej strony mogę polecić dodatkowo regularne ćwiczenia słuchu, sporo sprzętu dedykowanego właśnie temu znajdziesz tutaj: https://seniorplus.edu.pl/1071-sluch

naarie odpowiedział 3 lata temu

Jest na rynku wiele sprzętów, które znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób z niedosłuchem. Polecam rozejrzeć się tutaj: Sklep rehabilitacyjny internetowy – Pomoce Dla Seniora

Ewelina odpowiedział 2 lata temu

Współczesna technologia jest na tyle szybko się rozwija, również, a może i zwłaszcza w dziedzinie medycyny, więc moim zdaniem zawsze warto szukać porady u profesjonalistów i nigdy nie rezygnować z pełnego komfortu życia! Oczywiście dobrze przed taką wizytą poszukać nieco informacji w sieci. Na przykład na stronie https://www.signia-aparatysluchowe.pl/hearing-loss-and-tinnitus/ znajdziecie wiele ciekawych faktów na temat ubytków słuchu. Szczerze mówiąc sama jestem zaskoczona jak innowacyjne metody leczenia są teraz dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki!

Twoja odpowiedź

16 + 6 =