6 czy 8 godzin. Jak długo powinniśmy spać?

ile godzin spacSpać długo czy krótko?

Ile godzin spać?

W dzisiejszym świecie na nic nie mamy czasu. Wiecznie gonią nas obowiązki w pracy i w domu, a gdy znajdziemy już wolną chwilę, wykorzystujemy ją na spotkania ze znajomymi i nadrobienie odcinków popularnych seriali. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na sen? Wielu z nas nie docenia jego zbawiennych właściwości. Nie przykładamy uwagi do jego jakości i ilości, i nie zdajemy sobie sprawy, że sześć godzin snu to za mało.

Bajki dla dorosłych

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy przesypiać co najmniej osiem godzin dziennie. Według badań, w krajach rozwiniętych dwie trzecie osób dorosłych nie przestrzega tych zaleceń. Czas to pieniądz, więc wolimy wziąć nadgodziny i wyspać się w weekend. Współczesne społeczeństwo wręcz stygmatyzuje długi sen, utożsamiając go z lenistwem i brakiem produktywności. Błogie lenistwo akceptowane jest jedynie w przypadku najmłodszych.

Jednak najnowsze badania naukowe obalają mit, że z wiekiem potrzebujemy mniej snu niż dzieci i młodzież. Przewidywana długość życia osób dorosłych sypiających mniej niż siedem godzin w nocy to zaledwie nieco ponad 60 lat. Nieprawdą jest też, że stracone godziny możemy odespać kiedy indziej. Jeśli nie mamy ustalonego rytmu zasypiania i budzenia się, nasz zegar biologiczny ulega rozregulowaniu. Krótkie drzemki w środku dnia nie nadrobią straconych godzin i zwykle nie wystarczają nawet, by wejść w fazę snu głębokiego. Ponadto, jeśli poświęcimy weekend na sen, wiele stracimy i trudniej będzie nam obudzić się w poniedziałek.

Koszty niewyspania

Według Matthew Walkera, specjalisty od snu z Uniwersytetu w Kalifornii, mniejsza ilość snu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób. Nawet jedna nieprzespana noc prowadzi do stopniowego podwyższenia ciśnienia, co w efekcie może prowadzić do zawału i chorób serca. U dorosłych przesypiających minimalne siedem godzin, szanse te są mniejsze nawet o 200%.

ile godzin spac

Spać długo czy krótko?

Innym poważnym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą brak nocnego wypoczynku, jest pogłębianie się choroby Alzheimera. W mózgach osób cierpiących na demencję odkłada się szkodliwe białko – amyloid. W czasie gdy śpimy, jest ono redukowane. Jednak jeśli z tego zrezygnujemy, toksyczne białko nie zostanie usunięte i doprowadzi do bezsenności, tworząc błędne koło.

Brak snu ma także zły wpływ na poziom cukru w organizmie i naszą wagę. „Niewyspane” komórki mają obniżoną wrażliwość na insulinę, co grozi wystąpieniem hiperglikemii, czyli pierwszego sygnału ostrzegającego przed cukrzycą. W naszym ciele obniża się również poziom leptyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości, podwyższa natomiast greliny, odpowiadającej za uczucie głodu.

Nie trzeba chyba wspominać, że mała ilość snu obniża naszą odporność, pogarsza ogólne samopoczucie i może prowadzić nawet do depresji. Pracownicy, którzy siedzą w biurze do późna, są mniej kreatywni i mniej zmotywowani, a przez to mniej wydajni. Lepiej poświęcić pracy mniej godzin, ale wykonać ją dobrze.

Zróbmy coś dla siebie

Walker przekonuje, że postrzeganie w społeczeństwie długiego snu jako nieopłacalnego, musi się zmienić. W szkołach lekcje powinny zaczynać się później, by uczniowie mogli się wysypiać. W pracy odpowiednia ilość snu pracownika powinna być nagradzana. Warto wrócić do czasów, w których ludzie żyli zgodnie z naturalnym rytmem dnia, a północ faktycznie stanowiła środek nocy i służyła wypoczynkowi. Każdy z nas powinien wypracować sobie rytuał zasypiania i budzenia się o stałych porach. Codziennie przestrzegając ustalonych godzin, szybko poczujemy różnicę w samopoczuciu i będziemy czuli się zdrowsi.

Warto również zadbać o odpowiednią przestrzeń do spania. W naszej sypialni nie powinno być żadnych rozpraszaczy, na przykład zegarów, telewizora czy laptopa. Nie korzystajmy przed snem z urządzeń emitujących światło LED. Ważne są odpowiednie materace, wygodne poduszki i przewiewna pościel. Idealna temperatura do spania to nieco powyżej 18 stopni, dlatego warto przed pójściem do łóżka przewietrzyć pokój. Pomoże również ciepła kąpiel, po której nasze ciało ochłodzi się i szybciej poczujemy senność.