Analiza moczu – zobacz czego można się dowiedzieć z analizy moczu

Analiza moczu czyli czego można się dowiedzieć z analizy moczuAnaliza moczu - zobacz czego można się dowiedzieć z analizy moczu

Analiza moczu to podstawowe badanie laboratoryjne, które pomaga ocenić stan zdrowia pacjenta. Polega ona na ocenie fizycznego, chemicznego i mikroskopowego składu moczu. Badanie to pozwala wykryć wiele chorób i zaburzeń metabolicznych, takich jak choroby nerek, cukrzyca, infekcje dróg moczowych, choroby wątroby, a nawet niektóre nowotwory. Zobacz czego można się dowiedzieć z analizy moczu.

Czym jest analiza moczu?

Badanie moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych i polega na ocenie fizycznych, chemicznych i mikroskopowych właściwości moczu. Samo badanie jest bezbolesne i szybkie, a najczęściej stosowaną metodą jest pobranie próbki rano, po nocy bez oddawania moczu. Próbka moczu może być pobrana w specjalnym pojemniku lub w sposób bezpośredni, za pomocą cewnika.

Analiza moczu czyli czego można się dowiedzieć z analizy moczu

Analiza moczu – zobacz czego można się dowiedzieć z analizy moczu

Jak wygląda przygotowanie do badania moczu?

Samo przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga wysiłku od pacjenta. Wystarczy przed pobraniem próbki moczu dokładnie umyć ręce i okolice narządów płciowych, a także wypłukać narządy płciowe wodą, aby usunąć bakterie i inne zanieczyszczenia.

Co bada analiza moczu?

Dzięki analizie moczu można zbadać fizyczne, chemiczne i mikroskopowe właściwości moczu, co pozwala na wykrycie różnych nieprawidłowości i chorób. W trakcie badania sprawdzane są różne właściwości moczu takie jak: kolor i wygląd, gęstość, pH, białka, glukoza, ketonuria, bilirubina i urobilinogen, hemoglobina i erytrocyty, czy leukocyty.

Ocena koloru i wyglądu moczu pozwala to na ocenę ogólnego stanu moczu, gęstość ocenia koncentrację moczu, co pozwala na ocenę pracy nerek, a pH określa, czy mocznik jest kwaśny, zasadowy czy neutralny. Badanie obecności białek w moczu może pomóc w diagnozowaniu chorób nerek, nadciśnienia, czy chorób autoimmunologicznych. Dzięki badaniu glukozy można sprawdzić czy pacjent cierpi na cukrzycę, wykrywanie ketonów w moczu może sugerować problemy z metabolizmem, jak np. cukrzyca, choroby tarczycy lub głodzenie, a obecność bilirubina i urobilinogen może wskazywać na choroby wątroby. Z kolei hemoglobina i erytrocyty świadczą o krwawieniu w układzie moczowym, a leukocyty wskazują na infekcję dróg moczowych.

Roche Diagnostics oferuje spersonalizowane systemy do analizy moczu w gabinetach lekarskich, punktach opieki szpitalnej i laboratoriach centralnych.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.