Biegunka podróżnych. Jaki probiotyk zastosować?

Biegunka podróżnych - kobieta z biegunkąBiegunka podróżnych potrafi zepsuć wakacje całej rodzinie.

Wyjazdy zagraniczne, szczególnie do krajów egzotycznych, wiążą się z ryzykiem wystąpienia biegunki podróżnych. Co to za schorzenie? Jak powstaje? Czy stosowanie probiotyków może pomóc w zapobieganiu występowania biegunki lub redukcji jej objawów?

Czym jest biegunka podróżnych?

Biegunkę podróżnych definiuje się jako oddawanie co najmniej 1-2 nieuformowanych stolców na dobę. Jeśli występuje przy tym jeden z objawów towarzyszących (ból lub kurcze w jamie brzusznej, nudności, wymioty, gorączka lub domieszka krwi w stolcu) lub większa liczba stolców, to mówimy o postaci umiarkowanej. W przypadku 1-2 nieuformowane stolce na dobę bez objawów towarzyszących mówimy o postaci łagodnej. Postać ostra oznacza natomiast co najmniej 3 nieuformowane stolce na dobę wraz z jednym, wspomnianym wyżej objawem dodatkowym. Dolegliwość dotyka od 30% do 70% osób podróżujących – w zależności od kraju i długości pobytu.

Biegunka podróżnych - kobieta z biegunką

Biegunka podróżnych potrafi zepsuć wakacje całej rodzinie.

Za występowanie biegunki w 80% odpowiedzialne są bakterie takie jak: Escherichia coli, Shigella spp.,Campylobacter jejuni, Salmonella typhi i paratyphi, Aeromonas spp. i Yersinia enterocolitica oraz rotawirusy, norowirusy i pierwotniaki.

Gdzie jesteśmy narażeni na biegunkę podróżnych?

Występowanie biegunki podróżnych jest ściśle powiązane z niskim standardem sanitarnym w egzotycznych krajach i obecnością wspomnianych bakterii. Najczęściej występuje ona w krajach afrykańskich, w Ameryce Południowej i Azji. Źródłem zakażenia bakteryjnego, które powoduje biegunkę podróżnych, mogą być nieumyte owoce czy picie wody wodociągowej. W związku z tym we wspomnianych miejscach rozsądnie jest pić i stosować jedynie wodę butelkowaną (nawet do takich czynności, jak mycie zębów), a w przypadku pokarmów spożywać jedynie to, co oferuje hotel lub sprawdzona restauracja. Poza tym pojawienie się zakażeń bakteryjnych ma wpływ rosnąca lekooporność niektórych szczepów bakterii.

Jak zapobiegać biegunce podróżnych?

Profilaktyka w przypadku biegunki podróżnych na szczęście jest możliwa. Poza stosowaniem się do wspomnianych wyżej zasad higieny możemy sięgnąć po probiotyk. Ważne jednak, aby wybrać preparat, którego skład ma udowodnioną klinicznie skuteczność.

W przypadku leku OTC (czyli wydawanego bez recepty) trilac® mówimy o 3 szczepach bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności. Jedna kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego:

  • Lactobacillus acidophilus (La-5),
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27),
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).

Jednym ze wskazań stosowania trilac® jest zapobieganie biegunce podróżnych. Wymienione wyżej bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) oraz wykazują działania antagonistyczne i konkurencyjne względem drobnoustrojów patogennych. Lek OTC trilac® zaleca się spożywać 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca. Potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułki najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem.

Dotyczy leku trilac®

trilac® • Kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Dawkowanie: 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca, potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę, najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Przeciwwskazania: nie należy stosować leku trilac®, jeśli: występuje nadwrażliwość (uczulenie) na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, występuje nadwrażliwość (uczulenie) na białko mleka krowiego • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA Sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Producent: Zakład Farmaceutyczny AMARA, ul. Stacyjna 5,30-851 Kraków, Polska

Podmiot prowadzący reklamę: Evergreen Group Sp. z o. o. Sp. K., al. Niepodległości 245/46, 02-009 Warszawa, Polska

Nr medyczny: TLG05073

Bibliografia:

  1. Szymanek-Pasternak A., Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie według aktualnych rekomendacji, “Zakażenia XXI Wieku” 2020;3(1).
  2. Mach T., Biegunka podróżnych, “Gastroenterologia Kliniczna”, 2011, tom 3, nr 3, 121–126.
  3. Zaborowski P., Biegunki podróżnych, “Medycyna po Dyplomie” 2011(20); 6(183): 42-45.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.