Co to jest prezbiopia? Porady, jak leczyć starczowzroczność

starczowzrocznośćPrezbiopia nazywana inaczej starczowzrocznością
Pogorszenie wzroku objawiające się problemami z przeczytaniem mniejszego druku, nieostrym widzeniem czy gorszym widzeniem po zmroku to przypadłość, która dotyka osób będących w dojrzałym wieku. Takie problemy to objawy prezbiopii. Dotyczy ona każdego człowieka, choć nie każdego w stopniu utrudniającym codzienne życie. Szacuje się, że cierpi na nią niemal 10 mln Polaków, ale tylko niewielki odsetek ludzi wie o jej istnieniu. Co więcej, część osób przyjmuje wspominane objawy za normalne, pojawiające się wraz z wiekiem i nie korzysta z pomocy specjalistów. To błąd, bowiem prezbiopię można skutecznie leczyć. W jaki sposób?

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia nazywana inaczej starczowzrocznością jest to stan pogorszenia widzenia na bliskie odległości. Przypadłość ta to proces całkowicie fizjologiczny będący wynikiem starzenia się organizmu człowieka.

Co powoduje prezbiopię?

Starzenie się organizmu powoduje zmniejszenie elastyczności gałek ocznych, a co za tym idzie, wraz z wiekiem zmniejsza się bądź całkowicie zanika zdolność akomodacji oka. Zmiany zachodzą przede wszystkim w soczewce wewnątrzgałkowej. Z biegiem czasu staje się ona grubsza, a przez to sztywniejsza. Prawidłowo działająca soczewka zmienia swój kształt, dzięki czemu ludzie mają możliwość skupiania wzroku naprzemiennie na obiektach znajdujących się blisko i daleko. Gdy staje się ona sztywniejsza, zdolność ta jest osłabiona bądź tracona.

Pierwsze objawy prezbiopii zauważane są zwykle po 40. roku życia, ale mogą też wystąpić wcześniej lub później. O prezbiopii więcej przeczytać można na stronie: https://czasnawzrok.pl/o-prezbiopii/.

Korekcja za pomocą okularów

W prezbiopii skorygowanie widzenia na odległość zawsze będzie zakłócało widzenie bliskie. W starczowzroczności najlepszym rozwiązaniem i kompromisem są okulary dwuogniskowe oraz progresywne. Analogicznie można również stosować dwuogniskowe lub progresywne soczewki kontaktowe. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla osób z prezbiopią są szkła progresywne do okularów. Choć są one droższe od wspominanych już dwuogniskowych, wygoda i jakość życia w okularach progresywnych sprawia, że ludzie doceniają to rozwiązanie.

Okulary progresywne dostępne są na polskim rynku już od dłuższego czasu, a mimo to niewiele osób korzysta z nich, jako rozwiązania problemu ze wzrokiem w dojrzałym wieku. Okulary ze szkłami progresywnymi poprawiają jednoczesne widzenie na odległości bliskie, dalekie i pośrednie. Jest to bardzo ważne, ponieważ prezbiopia oznacza nie tylko problemy z widzeniem z bliska i widzeniem dali, ale także kłopoty z szybką adaptacją oka do zmiany odległości.

Okulary progresywne to bardzo wygodne rozwiązanie – jedna para zastępuje kilka innych, które trzeba by było nosić na zmianę: jedne w pracy, kolejne do czytania, a jeszcze inne przy prowadzeniu samochodu. Każde okulary powinny być dobierane przez specjalistę, a wada kontrolowana, ponieważ prezbiopia to proces postępujący. Warto wspomnieć, że dobrze wybrane okulary progresywne są w stanie nie tylko skorygować widzenie, ale również spowolnić rozwój prezbiopii.

Korekcja chirurgiczna

Rozwiązaniem problemów z widzeniem spowodowanych prezbiopią może również być zabieg chirurgiczny: LASIK lub CK (keratoplastyka przewodzeniowa). Korekcja odbywa się na zasadzie tzw. monowizji. Oznacza to, że jedno oko po zabiegu jest odpowiedzialne za wyraźne widzenie przedmiotów odległych, a drugie oko za widzenie przedmiotów znajdujących się blisko.

Słabe widzenie po zmroku, gorsze widzenie tekstu w gazecie czy trudności z odczytywaniem SMS-ów w wieku dojrzałym to objawy prezbiopii. Choć przypadłość dotyka wszystkich ludzi, niewiele osób wie, że używając wygodnych okularów progresywnych, można normalnie i komfortowo funkcjonować.