Co to jest stomia i jakie są jej rodzaje?

StomiaStomia to wciąż wstydliwy temat, ale niepotrzebnie.

Stomia jest ratunkiem dla każdego pacjenta, u którego układ pokarmowy funkcjonuje nieprawidłowo. Czym dokładnie jest stomia, jakie ma zadanie i jakie są jej rodzaje?

Czym jest stomia?

Stomia polega na chirurgicznym stworzeniu ujścia przebiegającego przez powłoki brzuszne, łączącego nieprawidłowo działający układ pokarmowy lub moczowy z powierzchnią zewnętrzną ciała – ma to na celu wyprowadzić na zewnątrz organizmu mocz, kał czy niestrawione resztki pokarmu do wymiennego woreczka, który jest przymocowany do zewnętrznej części stomii.

Rodzaje stomii

Jest ich kilka. Podział zależy od narządu, którego dotyczy wyłonienie stomii, jej funkcji oraz tego, czy ma być ona stała czy czasowa. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje stomii:

 

  • kolostomię – tworzona jest po usunięciu części jelita grubego i/lub odbytnicy, zwykle znajduje się po lewej stronie brzucha,
  • ileostomia – tworzy się ją po usunięciu całego jelita grubego, zwykle znajduje się po prawej stronie brzucha,
  • urostomia – wykonywana jest wtedy, kiedy niemożliwy jest naturalny odpływ moczu drogami moczowymi, zwykle znajduje się po prawej stronie brzucha.

Rodzaje systemów stomijnych i ich prawidłowa pielęgnacja

Stomia

Stomia to wciąż wstydliwy temat, ale niepotrzebnie.

Jeden z kluczowych etapów życia pacjenta ze stomią, to edukacja z zakresu pielęgnacji stomii. Jest ona bowiem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i uniknięcia powikłań okołostomijnych. Istnieją dwa rodzaje worków stomijnych:

  • jednoczęściowe – worki nakleja się bezpośrednio na brzuch, płytka jest trwale połączona z workiem, w którym zbiera się mocz lub kał,
  • dwuczęściowe – istnieje tu możliwość wymiany worka bez odklejania płytki.

Oba typy worków można bez problemu nosić pod ubraniem. Są one również wyposażone w kranik, który umożliwia spuszczanie moczu w toalecie. Worki są wodoodporne – można brać z nimi kąpiel lub prysznic. Sprzęt stomijny jest indywidualnie dobierany do pacjenta. Oprócz regularnej wymiany worków trzeba zwrócić uwagę na ich szczelne przyklejenie do skóry.

W pielęgnacji stomii ważne jest zachowanie wokół niej zdrowej skóry – wszelkie uszkodzenia w tym rejonie mogą sprzyjać zakażeniom, co jest niebezpieczne dla pacjenta. Do pielęgnacji skóry nie należy używać środków podrażniających. Dobrze jest korzystać ze specjalnych produktów przeznaczonych do uszczelniania i pielęgnacji okolicy stomii.

Powikłania stomii

Powikłania dzieli się na miejscowe i ogólnoustrojowe. Do miejscowych zaliczymy powikłania dermatologiczne i chirurgiczne, a do ogólnoustrojowych – psychologiczne, metaboliczne oraz seksualne.

Każda operacja, również wyłonienie stomii, może nieść za sobą niepożądane następstwa. Lekarze wyróżniają powikłania stomii wczesne i późne. Do pierwszej grupy zaliczamy krwawienie, zakażenie, zwężenie lub wciągnięcie stomii oraz niedokrwienie i martwica stomii. Kiedy mówimy o powikłaniach późnych, mamy na myśli przepuklinę okołostomijną, nawrót choroby bądź niedrożność.

Więcej na Jutro Medical 

 

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.