Czego nie wiedziałeś o soczewkach okularowych?

Soczewki okularoweRodzaje soczewek: Soczewki sferyczne, asferyczne oraz jedno lub wieloogniskowe.

Soczewki okularowe nie dzielą się wyłącznie na soczewki skupiające i rozpraszające, lub jak kto woli – plusy i minusy. Istnieje wiele rodzajów soczewek okularowych, które zachowują odpowiednie parametry optyczne w zakresie osi i sfer i parametrów ogniskowej – często jednak sam proces wykonania soczewki przekłada się istotnie na jakość widzenia, ewentualne zniekształcenia lub też modyfikację wyglądu oczu użytkownika.

Soczewki sferyczne, asferyczne oraz jedno lub wieloogniskowe – wybierz swój typ

Zaawansowanie technik optycznych jest tak wysokie, iż użytkownicy klasycznych okularów bardzo często gubią się w meandrach wiedzy z zakresu przygotowania i noszenia danego typu szkieł. Jedną z podstawowych różnic, na jaką można natrafić jest soczewka sferyczna oraz soczewki asferyczne.

Sfera to po grecku kula, a więc można z łatwością wydedukować, że soczewki sferyczne są wycinkiem kuli. W przypadku asferycznych są to wycinki bardziej skomplikowanych brył przestrzennych, jednakowoż najczęściej jest to bryła na planie elipsy.

Jaki wpływ ma bryła, z której wycinana jest soczewka?

Wydawać by się mogło, iż wpływ samej bryły jest nieistotny- w końcu podstawowe parametry optyczne są w pełni zachowane. Nic jednak bardziej mylnego. Pomimo zachowania właściwych parametrów ogniskowych, mocy skupiających, grubości etc. w przypadku soczewek sferycznych występuje tzw. efekt lupy. Dotyczy on najczęściej osób, które mają wadę wzroku przekraczającą 4 dioptrie – zarówno w plusie, jak i minusie. W tym konkretnym przypadku najostrzejsze widzenie występuje w centrum soczewki, natomiast im dalej od punktu centralnego tym obraz jest bardziej zniekształcony. Wynika to oczywiście ze zmieniającej się grubości soczewki, co może powodować nieprzyjemne metamorfopsje oraz powidoki.

Co więc wyróżnia soczewkę asferyczną?

W soczewce asferycznej grubość szkła jest na całej powierzchni soczewki taka sama. W ten sposób obraz nie jest zniekształcony, a oczy nie wydają się za małe lub za duże. Soczewki asferyczne dają więc o wiele większy komfort użytkowania i skracają znacząco czas potrzebnej adaptacji do okularów. Ten typ soczewek szczególnie zalecany jest w przypadku młodszych użytkowników i naturalnie wszystkich osób z niedowidzeniem przekraczającym 4 dioptrie bez korekcji.

Praktycznie wszystkie największe firmy optyczne – jak https://www.hoyavision.com/pl/ mają w standardzie soczewki asferyczne. Najprawdopodobniej wkrótce będzie to jedyny dostępny rodzaj soczewki okularowej na rynku i pojęcie sferyczności lub asferyczności ulegnie zatarciu w kontekście użytkowania okularów.