Czy warto sięgać po farby do włosów bez amoniaku

Koloryzacja włosów należy do najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Z pozoru niewielka zmiana, jaką jest inny kolor czy odcień, potrafi w znaczący sposób zmienić wygląd twarzy i odbiór danej osoby. Koloryzacja to też niezły sposób, aby przykryć postarzające siwe włosy, a do tego używane są również farby do włosów bez amoniaku.

Farby do włosów bez amoniaku

Z farbowaniem włosów łączy się kilka mitów. Najważniejszym jest odpowiedź na pytanie, czy koloryzacja niszczy włosy i skórę głowy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem na kondycję farbowanych włosów wpływa kilka czynników. Są to: częstotliwość farbowania, rodzaj używanych środków koloryzacyjnych, ogólna kondycja włosów i nawet stan zdrowia czy kondycja psychofizyczna. Stąd włosy osłabione, mające skłonność do wypadania i łamliwości, warto przed koloryzacją zregenerować i odżywić, zaś po farbowaniu wybierać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne (szampony, odżywki, balsamy).

Koloryzacja bez amoniaku

Większość sprzedawanych farb do włosów zawiera amoniak. Jego obecność wpływa na rozchylenie łusek włosowych, co pozwala dostać się pigmentom w ich strukturę. Dlatego nawet najtańsze farby z amoniakiem zapewniają trwały efekt. Niestety też wiele osób narzeka na podrażnienia i przeszkadza im nieprzyjemny zapach podczas koloryzacji.

Pierwszą alternatywą dla farb opartych na amoniaku wydaje się być henna – naturalna substancja nie zapewnia trwałego efektu i sprawdza się przy ciemniejszych włosach. Kolejną są farby bez amoniaku. Mechanizm ich działania jest taki sam jak w odpowiednikach z amoniakiem. Nakłada się je w taki sam sposób, równie szeroka jest gama kolorów – rolę amoniaku jako substancji pozwalającej barwnikom na dostanie się do struktury włosa pełnią delikatniejsze związki chemiczne.

Lepsza kondycja włosów

O ile przy sporadycznie wykonywanej koloryzacji można decydować się na farby z amoniakiem, to przy częstszych zabiegach lepiej wybrać farbę bez amoniaku. Obecność amoniaku zwiększa suchość włosów i przyspiesza rozdwajanie końcówek. Dlatego też farby bez amoniaku szczególnie polecane są alergiczkom i alergikom, kobietom ciężarnym i karmiącym oraz wszystkim osobom, które mają delikatne włosy i wrażliwą skórę głowy (także z dermatozami).

Naturalne piękno

Często po tradycyjnej koloryzacji włosy wyglądają nienaturalne – brakuje im naturalnych refleksów. Inaczej jest w przypadku dobrych farb bez amoniaku – zauważalny jest efekt koloryzacji wielotonowej, zarazem włosy naturalnie błyszczą. Trzeba dodać, że wiele farb tego rodzaju ma w składzie olejek arganowy i masło karite, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy Omega 6 i witaminę E, co oznacza, że podczas koloryzacji włosy i skóra głowy są dodatkowo odżywiane. Zwiększa to ich odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, mróz i suche powietrze.

 

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.