Czy zmywacz do paznokci jest zdrowy?

Przykład polakierowanych paznokci do których będzie użyty zmywacz do paznokciZmywacz do paznokci może różnić się składem i mocą zmywania.

Coraz więcej mówi się o tym, jak bardzo kosmetyki mogą szkodzić zdrowiu. Ma to sens, ponieważ znaczna ilość takich produktów zawiera toksyczne chemikalia. Warto więc przyjrzeć się im bliżej. W tym artykule bierzemy pod lupę klasyczny zmywacz do paznokci.

Skład zmywacza do paznokci

Gdy zachodzi potrzeba pomalowania paznokci, zmywacz pozwala usunąć poprzednią warstwę emalii. W związku z tym musi mieć odpowiedni skład chemiczny. W większości przypadków zmywacz do paznokci to kompozycja alkoholu z izopropanolem, glikolem oraz paroma innymi chemikaliami, które same w sobie mają pewny stopień toksyczności. Wśród nich bardzo często znajduje się aceton. Świetnie odtłuszcza, ale może wysuszyć paznokcie.

Przykład polakierowanych paznokci do których będzie użyty zmywacz do paznokci

Zmywacz do paznokci może różnić się składem i mocą zmywania.

Dlatego warto kupić dobry cleaner do paznokci, który ma w składzie substancje nawilżające – na przykład olejek arganowy lub migdałowy. Tego typu elementy gwarantują dodatkowe odżywienie płytki paznokcia, więc mogą redukować niekorzystne działanie acetonu. Oczywiście nie zmienia to faktu, że kontakt ze zmywaczem powinien być ograniczony. Rozpuszczalnik do paznokci może nam zaszkodzić, jeśli za bardzo się go nawdychamy.

Jak działa zmywacz do paznokci?

To proste. Każdy zmywacz do paznokci nakłada się w niewielkich ilościach na warstwę lakieru. Służy do tego tzw. płatek lub pędzelek kosmetyczny. Po krótkiej chwili lakier zostaje rozpuszczony, tak więc następuje odsłonięcie płytki paznokciowej. Wspomniane powyżej substancje chemiczne zostały dobrane w taki sposób, aby wykonać to zadanie szybko i dokładnie. Trzeba tylko pamiętać o tym, że zmywanie lakieru hybrydowego może wymagać dodatkowej ilości acetonu.

Istotny jest też fakt, czy miało miejsce utwardzenie lakieru na paznokciu poprzez lampę UV. Siłą rzeczy tego typu sytuacja komplikuje zadanie. Jeśli zatem trzeba usunąć taki właśnie lakier z paznokci, zmywacze powinny być dobrej jakości. Słaby jakościowo produkt po prostu sobie nie poradzi. Może zmyć lakier z paznokcia tylko częściowo, zostawiając pozostałości w zagłębieniach płytki.

Dobrej jakości zmywacz do paznokci nie zawiera dużego stężenia szkodliwych substancji. Działanie takiego środka jest też dość doraźne. Służy do rozpuszczania lakieru i innych dekoracji. Jeśli więc używa się go z umiarem, uszkodzenie płytki paznokcia nam nie grozi. Przesada jednak może przynieść efekt odwrotny. To samo można powiedzieć o stosowaniu produktu w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Należy również pamiętać o tym, aby dobrze wietrzyć pomieszczenie po aplikacji zmywacza.

 

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.