Czym zajmuje się proktolog i kiedy warto się do niego udać?

Proktolog kiedy przyjmujeProktolog to specjalista od chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Wizyta u proktologa niekiedy jest konieczna. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i kiedy warto umówić się do niego na wizytę?

Proktologia jest dziedziną chirurgii, która zajmuje się chorobami jelita grubego oraz odbytnicy. Proktolog przeprowadza diagnostykę oraz leczenie w przypadku zmian urazowych, zapalnych czy nowotworowych.

Choroby związane z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego są często bardzo wstydliwe i w związku z tym bagatelizowane. Dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Gdy są bagatelizowane, mogą dawać nieprzyjemne objawy – dyskomfort, ból, które mogą pogłębiać się.

Najczęściej proktolog zajmuje się schorzeniami takimi jak:

  • hemoroidy
  • kłykciny kończyste
  • nietrzymanie stolca
  • nowotwór jelita grubego
  • ropień okołoodbytniczy
  • szczelina odbytu
  • uchyłki jelita grubego
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • wypadanie błony śluzowej odbytnicy
  • zakrzepica odbytu

Zatem proktolog to specjalista, który jest w stanie pomóc pacjentom w szeregu różnych przypadków. Jak jednak rozpoznać, że musimy udać się właśnie do tego lekarza?

Kiedy do proktologa?

Z usług lekarzy proktologów korzystają przede wszystkim te osoby, które uskarżają się na problemy z układem pokarmowym. Na choroby jelita grubego oraz odbytnicy narażone są głównie te osoby, u których występują długotrwałe zaparcia, biegunki. Objawy, które powinny wzbudzić czujność, to także nadmierne gazy, uczucie wzdęcia, bóle w obrębie jamy brzusznej, bolesność w trakcie wypróżniania, uczucie niepełnego wypróżnienia, a także zauważalna krew stolcu i świat w okolicach odbytu.

Z takimi objawami możemy udać się do lekarza rodzinnego, ale kompleksową diagnostykę i leczenie najczęściej prowadzi lekarz proktolog, który na podstawie przeprowadzonych badań będzie mógł zalecić odpowiednią kurację.

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Pierwsza wizyta w gabinecie proktologicznym rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Lekarz pyta między innymi o rodzaj i natężenie objawów, o to, od jak długiego czasu występują, na jakie choroby choruje pacjent, jaką prowadzi dietę, jaki jest jego tryb życia.

Po wywiadzie lekarz przeprowadza badanie – jest to badanie per rectum, które pozwala na ocenę stanu odbytu. Polega ono na zbadaniu odbytu palcem przez proktologa. Wielu pacjentów odczuwa zawstydzenie i strach przed tego rodzaju badaniem, ale nie jest to badanie bolesne. Lekarz wykonuje je w jednorazowej rękawiczce i z użyciem specjalnego żelu poślizgowego.

Dodatkowe badania, które mogą być zlecone lub wykonane przez proktologa:

  1. anoskopia – badanie z użyciem specjalnego wziernika do oceny kanału odbytu
  2. rektoskopia – wziernikowanie jelita, badanie jest głębsze niż w przypadku anoskopii i może także obejmować pobranie wycinków tkanek do badania
  3. kolonoskopia – badanie pozwalające na sprawdzenie stanu jelita grubego, również z możliwością pobrania wycinków
  4. USG przezodbytnicze – nowoczesne badanie pozwalające na zobrazowanie stanu odbytu
  5. badania stolca, badania krwi i inne badania w zależności od problemów pacjenta

Leczenie proktologiczne zależne jest od rodzaju choroby, a także od jej stopnia zaawansowania. Najczęściej przeprowadza się leczenie farmakologiczne polegające na zażywaniu odpowiednich leków oraz stosowaniu ich miejscowo. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, na przykład w przypadku hemoroidów, polipów, włókniaków.

Gdzie iść do proktologa?

Aktualnie z konsultacji z lekarzem proktologiem można skorzystać głównie w szpitalach, a także większych centrach specjalistycznych. Dostaniemy się do niego najszybciej prywatnie – oczekiwanie na wolne terminy na NFZ może trwać nawet kilka miesięcy, co w razie nieprzyjemnych dolegliwości nie zawsze jest najlepszym wyborem. Czas oczekiwania na wizytę wynosi najczęściej od kilku dni do 2 tygodni.

Do skorzystania z usług lekarza proktologa zaprasza działająca w Krakowie Przychodnia Zdrowia Centrum Medyczno-Diagnostyczne Prima Med.