Dieta na nietrzymanie moczu – jak wspierać leczenie?

Dieta na nietrzymanie moczu nie jest skomplikowanaDieta na nietrzymanie moczu nie jest skomplikowana.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu powinno zawsze odbywać się w zgodzie z zaleceniami lekarza. Kurację można wspierać poprzez wykonywanie ćwiczeń i dostosowanie swojego stylu żywienia. W ten sposób można skutecznie zredukować objawy dolegliwości. Dowiedz się, jakie produkty spożywać, a jakich należy unikać przy stosowaniu diety na nietrzymanie moczu. Dieta na nietrzymanie moczu nie jest skomplikowana.

Jakie są przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu to bardzo niekomfortowa dolegliwość, która utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Problem często jest lekceważony w początkowej fazie, przez co może prowadzić do poważnych schorzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dlatego wspieranie leczenia przez odpowiednie odżywianie jest bardzo ważne.

Przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian w sposobie żywienia należy skonsultować się ze specjalistą. Badanie ma na celu ustalenie przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu. U kobiet są to często przebyte porody, operacje ginekologiczne lub zaburzenia hormonalne. Dolegliwość dotyka też osoby, które mają problem z funkcjonowaniem dróg moczowych, cewki moczowej lub pęcherza moczowego. Dieta będzie się więc różnić w zależności od stanu pacjenta.

Dieta na nietrzymanie moczu: Co jeść, jeśli cierpi się na nietrzymanie moczu?

Odpowiednio dobrana dieta może zminimalizować objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Produkty powinno się wybierać na podstawie kilku zasad. Przede wszystkim niezbędne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości błonnika. Jego źródłem są świeże owoce oraz warzywa. Można do znaleźć też w pełnoziarnistym pieczywie i makaronie razowym. Bardzo ważnym składnikiem diety na nietrzymanie moczu są też ogórki. Działają przeciwzapalnie i wzmacniają odporność. Co więcej, regenerują ścianki błon śluzowych.

Warto sięgać po produkty spożywcze bogate w witaminę C, gdyż wpływa ona na zwiększenie produkcji kolagenu. Dobry poziom tego składnika w organizmie przekłada się na uelastycznienie tkanek. Zaleca się również regularne spożywanie szpinaku, kapusty czy brokułów. Są to źródła dużej ilości magnezu, który pomaga redukować objawy nietrzymania moczu. Nie można zapominać też o odpowiednim nawadnianiu. Oprócz wody warto sięgać po soki z żurawiną i ziołowe herbaty.

Jakie produkty są niewskazane przy nietrzymaniu moczu?

Lista produktów, które należy wyeliminować ze swojej codziennej diety, jest całkiem spora. Przede wszystkim niewskazane są potrawy tłuste, ostre i przetworzone. Są one pikantne i ciężkostrawne, co zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na leczenie. Należy też ograniczyć spożycie moczopędnych napojów takich jak kawa czy herbata. Szkodliwe mogą też być energetyki, soki z grejpfruta oraz napoje gazowane i alkoholowe.

Osoby cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu powinny zrezygnować z palenia papierosów. Niewskazane jest też nadmierne spożycie mleka, pomidorów oraz czekolady.

Dieta na nietrzymanie moczu nie jest skomplikowana

Dieta na nietrzymanie moczu nie jest skomplikowana.

Jak wspierać leczenie nietrzymania moczu?

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu pomocne mogą być także takie produkty jak tampony firmy URITAM. Umieszczone w pochwie uciskają cewkę moczową, co uniemożliwia wyciek moczu. Są bardzo dyskretne i niewyczuwalne pod bielizną. Dlatego stanowią świetną alternatywę dla podpasek czy wkładek. Zapewniają też ochronę przed infekcjami i otarciami skóry. Dlatego tampony na nietrzymanie moczudoskonałym wsparciem w leczeniu tej uciążliwej dolegliwości.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.