Drabiny ewakuacyjne – w jakich budynkach są niezbędne

Drabiny ewakuacyjneDrabiny ewakuacyjne w niektórych przypadkach są obowiązkowe.

Bez drabin ewakuacyjnych trudno wyobrazić sobie bezpieczne dokonywanie napraw i prac na dachach budynków. Drabiny ewakuacyjne umożliwiają także dojście do trudno dostępnych miejsc i urządzeń, np. na duże maszyny przemysłowe czy kominy. Czym powinny się wyróżniać najlepsze drabiny ewakuacyjne? Na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobra drabina ewakuacyjna – każdy element na swoim miejscu

Każdy komplet drabiny ewakuacyjnej wyposażony jest w uchwyty, antypoślizgowe stopnie (szczeble), pobocznice oraz kosz antyspadowy. Wszystkie elementy wykonane są u nas ze stali cynkowanej ogniowo oraz ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej. W zależności od wymagań, stawianych przez budynki, drabiny ewakuacyjne mogą być uzupełnione o dodatkowe części: szynę antyspadową, przejście nad attyką na dach i zamknięcie drabiny przed wtargnięciem na nią nieupoważnionych osób. Drabina z koszem ochronnym umożliwia bezpieczne wchodzenie bez względu na to, jakie panują warunki atmosferyczne. Drabiny mocowane do ściany to gwarancja stabilności i bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie sytuacja tego wymaga.

Gdzie mogą być stosowane drabiny ewakuacyjne?

Drabiny ewakuacyjne

Drabiny ewakuacyjne w niektórych przypadkach są obowiązkowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2022 roku, drabiny ewakuacyjne mogą stanowić drugą drogę wyjścia dla osób z wyższych kondygnacji w budynkach PM. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy liczba osób na wysokich piętrach budynku nie przekracza 50, a w przypadku obiektu zagrożonego wybuchem – 15. Przepisy te nie dotyczą jedynie zakładów pracy chronionej. Wszystkie ewakuacyjne drabiny pionowe mocowane na stałe do budynków muszą spełniać normę DIN18799-1. Norma obowiązująca drabiny ewakuacyjne stosowane podczas pożarów to DIN14094-1. Drabiny techniczne, umożliwiające dostęp do maszyn i urządzeń, muszą być wykonane zgodnie z parametrami normy EN-ISO-14122-4. Drabiny o długości powyżej 3 metra powinny być uzupełnione o kosz ochronny, który ochroni w przypadku utraty równowagi.

Drabiny ewakuacyjne w naszej ofercie – 3 główne rodzaje

Każda nasza drabina ewakuacyjna charakteryzuje się wykonaniem z praktycznie niezniszczalnych surowców – stali nierdzewnej, kwasoodpornej i cynkowanej ogniowo. W zależności od typu budynku, nasze produkty umożliwiają bezpieczne wejście i zejście z wysokości do 3 metrów, od 3 do 10 metrów i powyżej 10 metrów.

  • drabina ewakuacyjna bez kosza – to najprostszy model, możliwy do stosowania w obiektach, w których różnica poziomów nie przekracza 3 metrów. Sprzęt składa się z odrębnych, skręcanych elementów, które można dowolnie wymieniać i dopasowywać długość drabiny do swoich potrzeb
  • drabina ewakuacyjna z koszem ochronnym (3-10 m) – wyposażone w wymagany przez przepisy kosz ochronny, pozwalają dostać się na odpowiednią wysokość na konstrukcje przemysłowe, silosy, budynki i hale
  • drabiny ewakuacyjne z koszem i podestem spoczynkowym (powyżej 10 m) – przepisy dla drabin powyżej 10 metrów wysokości wymagają posiadania podestów, umożliwiających odpoczynek w trakcie wspinaczki. Spocznik może być stały lub składany. Tak długie drabiny są skręcane z dopasowanych segmentów.

Wyższe drabiny ewakuacyjne mogą zostać wyposażone w różne zakończenia – podest przejścia nad attyką lub poręcze i stopień zejścia.

Drabiny ewakuacyjne w firmie – zadbaj o bezpieczeństwo i spełnienie wymogów

Szeroki asortyment na https://fixosystem.pl/ pozwoli wybrać odpowiednią odległość drabiny od szczytu konstrukcji do podłoża, wymagane dodatki oraz sprawdzoną powierzchnię antypoślizgową na stopniach. Montaż drabin również nie stanowi problemu – szybko sprostasz warunkom technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki.

 

Zobacz: Dom i Remont

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.