Działasz w rolnictwie? To poradnik dla Ciebie! | KRUS | ARiMR

Pieniądze z KRUSPieniądze z KRUS - wszystko co musisz wiedzieć.

Co warto wiedzieć na temat dofinansowania gruntów rolnych? Co warto wiedzieć dopłatach bezpośrednich z ARiMR? W poniższym poradniku odpowiadamy na poniższe pytania. Informujemy również, jakich emerytur możesz spodziewać się z KRUS? O tym poniżej!

  • Co musisz wiedzieć o dofinansowaniach z ARiMR?
  • Kto może skorzystać z dopłat?
  • Na jaką emeryturę z KRUSU możesz liczyć?

Co musisz wiedzieć o dofinansowaniach z ARiMR?

Dopłaty bezpośrednie z ARiMR mają formę bezzwrotnych dofinansowań, których udziela się na obszarze Unii Europejskiej. Dzięki takim środkom rolnicy otrzymują wsparcie, które ułatwia im prowadzenie gospodarstwa rolnego. Cały proces składania wniosku o taką dopłatę można przeprowadzić za pośrednictwem PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych. Można także dokonać złożenia wniosku bezpośrednio, w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To chętnie wybierane rozwiązanie szczególnie przez te osoby, które nie są biegłe w posługiwaniu się elektroniką. Można również skorzystać wtedy ze wsparcia pracowników biura. Jeżeli chodzi o wysokość dopłat – wiele zależy między innymi od wielkości gospodarstwa rolnego, ilości uzyskanych plonów w ciągu roku oraz liczby posiadanych zwierząt.

Kto może skorzystać z dopłat?

Przede wszystkim musi to być rolnik, który prowadzi działalność opartą np. na:

– hodowli zwierząt,

– uprawie produktów rolnych,

– utrzymaniu gruntów w stanie przyczyniającym się do ochrony środowiska naturalnego.

To jednak nie koniec – kolejny wymóg dotyczy bowiem tego, aby osoba ubiegająca się o dopłatę miała prawo do ubiegania się do użytkowania gruntów rolnych oraz być udokumentowanym posiadaczem lub dzierżawcą ziemi.

Na jaką emeryturę z KRUS możesz liczyć?

Pieniądze z KRUS

Pieniądze z KRUS – wszystko co musisz wiedzieć.

W celu otrzymania emerytury z KRUS konieczne jest dopełnienie kilku warunków, które pozwolą Ci na otrzymywanie emerytury rolniczej. Pierwszy wymóg dotyczy tego, aby wykazać min. 25 lat uiszczania składek, a także osiągnąć wiek emerytalny. Emerytura brutta składa się z części składowej oraz części uzupełniającej. Wynik sumy, jaki otrzymujemy z obu tych części daje nam wysokość emerytury brutto, z której jeszcze nie zostały potrącone koszty. Warto przy tym zaznaczyć, że suma części składowej i uzupełniającej nie może być mniejsza od kwoty najniższej emerytury, dla której świadczenie wynosi 1338,44 zł. W sytuacji, gdy zechcesz wyliczyć wysokość swojej emerytury netto – konieczne jest wyliczenie w pierwszej kolejności emerytury brutto.

Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji w zakresie dofinansowań oraz emerytur dla rolników.

Źródło: radary.info

 

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.