E-zwolnienie lekarskie przez telefon lub internet – wszystko, co warto wiedzieć

E-zwolnienie lekarskie na katarE-zwolnienie lekarskie czasem jest jedynym możliwym jeśli nie ma możliwości wizyty u lekarza.

E-zwolnienie lekarskie można uzyskać nie tylko w trakcie tradycyjnej wizyty u lekarza, ale również w trakcie konsultacji telemedycznej. Warto o tym pamiętać następnym razem, kiedy stan zdrowia uniemożliwi Ci udanie się do pracy.

Czym jest e-zwolnienie lekarskie? Nowoczesne rozwiązanie dla pacjentów

E-zwolnienie lekarskie to obecnie obowiązująca, cyfrowa forma dawnego papierowego zwolnienia lekarskiego. W powszechnej świadomości funkcjonuje ono jako „L4”, ponieważ niegdyś tak nazywał się druk, który lekarz wystawiający zwolnienie miał obowiązek wypełnić. Obecnie lekarz wystawia elektroniczny dokument o nazwie e-ZLA. Jest on poświadczeniem niezdolności do pracy czy nauki pacjenta ze względu na chorobę czy rekonwalescencję.

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w trakcie wizyty lekarskiej i za pomocą elektronicznego systemu automatycznie jest przekazywane do pracodawcy i ZUS. Nie ma zatem dokonywania dodatkowych formalności ze strony pacjenta, takich jak kiedyś – czyli dostarczenia zwolnienia do zakładu pracy.

E-zwolnienie lekarskie na katar

E-zwolnienie lekarskie czasem jest jedynym możliwym jeśli nie ma możliwości wizyty u lekarza.

E-zwolnienia mogą być wystawiane nawet do trzech dni wstecz, jeśli stan zdrowia pacjenta to motywuje. Podobnie jak na „starym” papierowym zwolnieniu, również na e-ZLA znajduje się informacja, czy pacjent zobowiązany jest leżeć, czy może chodzić. Niezależnie od rodzaju zwolnienia, przebywając na nim pacjent ma obowiązek wypoczywać i dochodzić do zdrowia.

E-zwolnienie lekarskie na IKP: Wszystko, co musisz wiedzieć

Na Internetowym Koncie Pacjenta przechowywana jest historia wystawionych dla niego e-recept, jak również e-zwolnień. Znajdują się tam informacje o tym, kto wystawił zwolnienie, na jaki okres czasu i z jakiego powodu (oznaczonego specjalistycznym kodem).

E-zwolnienie może otrzymac pacjent, który pracuje w ramach umowy zlecenia, umowy o pracę czy odprowadzający składki na ubezpieczenie chorobowe (np. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą). E-zwolnienie można także uzyskać na opiekę nad chorym dzieckiem albo innym członkiem rodziny.

W wygodny sposób e-zwolnienie można uzyskać online – korzystając np. z najpopularniejszej w Polsce platformy medycznej https://medicept.pl/e-zwolnienie/.

Konsultacja i zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu! Praktyczne porady

Zwolnienie lekarskie e-ZLA może być wystawione zarówno w trakcie „tradycyjnej” wizyty lekarskiej w gabinecie, jak i w ramach telemedycyny. Do telemedycyny zaliczamy wizyty odbywane za pośrednictwem telefonu lub internetu.

W trakcie teleporady lekarz przeprowadza wywiad lekarski i zadaje pytanie dotyczące historii chorób. Może także zapoznać się z badaniami lekarskimi lub wystawić skierowanie na dalsze badania. Jeśli stan zdrowia pacjenta nie pozwala mu na podjęcie działań zarobkowych, lekarz decyduje się na wypisanie elektronicznego zwolnienia.

Należy jednak pamiętać, że zwolnienie lekarskie związane z chorobą można otrzymać wyłącznie, jeśli lekarz ma ku temu podstawy – jeśli do wystawienia takiego zwolnienia i pełnej oceny stanu zdrowia potrzebne jest badanie fizykalne, lekarz może odmówić wystawienia e-ZLA i przekierować pacjenta na wizytę stacjonarną.

E-zwolnienie akceptowane jest przez pracodawcę czy ZUS niezależnie od tego, czy zostało wystawione zdalnie czy w trakcie zwykłej wizyty lekarskiej.

Jakie są plusy elektronicznego zwolnienia?

Plusów elektronicznego zwolnienia jest wiele. Po pierwsze, takie zwolnienie jest dostępne od razu dla pracownika, pracodawcy i ZUS, przez co nie ma obowiązku dopełniania dodatkowych formalności. Niegdyś chory pracownik musiał pofatygować się do zakładu pracy lub ZUS, aby dostarczyć papierowe zwolnienie.

Co więcej, elektronicznego zwolnienia nie da się zgubić i zawsze ma się do niego dostęp, nawet po wielu latach od choroby. Elektroniczne zwolnienie może być wystawione i przedłużone zdalnie, dzięki czemu jeśli pacjent nie czuje się na siłach, nie ma potrzeby opuszczania domu w celu odbycia wizyty lekarskiej.

Elektroniczne zwolnienia znacznie usprawniają również opiekę nad chorymi członkami rodziny i dziećmi – zamiast tracić czas na udawanie się do lekarza jedynie w celu wystawienia takiego zwolnienia „na opiekę”, wystarczy umówić się na krótką teleporadę. Zasadność wystawienia takiego zwolnienia będzie dla lekarza łatwa do potwierdzenia dzięki dostępowi do IKP.

Podsumowując, elektroniczne zwolnienie daje pacjentom i lekarzom wiele możliwości i oszczędza ich czas. Jest uniwersalnie stosowane zarówno w trakcie wizyt stacjonarnych, jak i zdalnych, jeśli stan zdrowia pacjenta uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków zawodowych. Zwolnienie może być także wystawione, jeśli ubezpieczony ma pełnić przez pewien czas obowiązki opiekuńcze nad członkiem rodziny.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.