Filatelistyka – Co powinieneś wiedzieć kolekcjonując znaczki?

Filatelistyka Królowa Anglii Elżbieta IIFilatelistyka. Znaczek Królowa Anglii Elżbieta II

Filatelistyka, czyli hobbystyczne zbieranie znaczków pocztowych, jest dyscypliną, która wciąż ma bardzo dużo fanów. Rozpoczynając swoją przygodę ze znaczkami warto jest poznać parę faktów. Zobacz co powinieneś wiedzieć kolekcjonując znaczki.

Filatelistyka – Nieograniczona tematyka znaczków

Tematyka występująca na znaczkach pocztowych nie ma granic. Wśród obrazów umieszczanych na znaczkach odnajdziemy odniesienie do świata przyrody, religii, kultury oraz sztuki. Możemy przymierzyć cały świat i zobaczyć najważniejsze zabytki oraz poznamy zagrożone gatunki zwierząt. Uczcimy ważne daty i osobistości z pop kultury, sportu, czy polityki.

Filatelistyka Królowa Anglii Elżbieta II

Filatelistyka. Znaczek Królowa Anglii Elżbieta II

Wydawane kolekcje znaczków najczęściej w całym nakładzie odwołują się do tematu przewodniego, dzięki czemu skolekcjonowanie wszystkich egzemplarzy jest ciekawszym wyzwaniem. Ponadto znaczki drukowane są w różnych państwach na różnych kontynentach, dlatego możemy porównywać te same tematyki w różnym ujęciu.

Właściwe przechowywanie znaczków

Najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania znaczków jest klaser.

Klasery wykonane są ze sztywnego materiału, którego karty nie gną się i skutecznie zabezpieczają kolekcję. Znaczki umieszczane są na przezroczystych taśmach, które nie tyko nie pozwalają im się poruszać, ale też wyginać. Żeby uniknąć sklejania się miedzy sobą, każda karta odgrodzona jest cienką pergaminową zakładką.

Które znaczki mają większą wartość?

Największą wartość mają te znaczki, które zostały wydane w mniejszych nakładach. Stanowią one wyjątkowe elementy kolekcji, które są ciężko dostępne przez co bardziej pożądane. Kolekcjonerski znaczek nie powinien mieć śladów ostemplowania lub być odklejony z koperty.

O wartości znaczka świadczy też jego stan. Pogięte, poplamione lub podarte znaczki tracą na jakości.

Bardzo cenne są znaczki pochodzące z czasów rewolucji kulturowej w Chinach. Większa wartość kolekcjonerska powoduje bardzo mocne podbijanie ceny.

Mniej atrakcyjne są znaczki pochodzące z terenów polskich, które zostały wyprodukowane w 80 lub 90 latach oraz produkowane w III rzeszy. Nie znaczy jednak, że nie cieszą się żadnym zainteresowaniem. Ich niska cena również jest atrakcyjna szczególnie dla początkujących kolekcjonerów. Jeżeli chcesz sprawdzić ich ofertę wejdź na stronę znaczkopol.pl/kraj/deutsches_reich_iii_rzesza.

Filatelistyka – sprzedaż znaczków

Jeżeli jesteś zainteresowany sprzedażą znaczków możesz być pewny, że dużo bardziej opłacalne jest sprzedawanie całych kolekcji. Kompletna kolekcja ma wyższą wartość.

Najdroższym znaczkiem polskim był znaczek dopłaty 10 koron, z czarnym nadrukiem „Poczta Polska”. Został wydany w Krakowie nakładem jedynie 15 sztuk!

 

Zobacz: Styl życia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.