Hemoroidy – przyczyny i leczenie

Hemoroidy Wizyta u lekarza proktologaHemoroidy to piekący problem. Wizyta u lekarza proktologa może być konieczna.

Hemoroidy to wstydliwa i bardzo nieprzyjemna dolegliwość, z którą zmagać się mogą osoby w każdym wieku. Do problemów z żylakami odbytu prowadzić może między innymi niezdrowa dieta i brak ruchu, jednak przyczyn tego dokuczliwego problemu może być znacznie więcej. Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z hemoroidami i jak z nimi skutecznie walczyć?

Czym są hemoroidy i jak powstają?

Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, to naturalne elementy odbytu, które pełnią ważne funkcje, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Hemoroidy są wypełnionymi krwią poduszeczkami, których zadanie polega na uszczelnianiu kanału odbytu. Guzki krwawnicze wraz z mięśniami zwieracza odbytu biorą udział w kontrolowaniu wydalania.

Hemoroidy Wizyta u lekarza proktologa

Hemoroidy to piekący problem. Wizyta u lekarza proktologa może być konieczna.

O ile hemoroidy o prawidłowej strukturze nie są niczym patologicznym, to już ich stan chorobowy i zaburzone funkcjonowanie mogą powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które wymagają leczenia. Problemy z hemoroidami wbrew pozorom dotyczą szerokiego grona społeczeństwa i to nie tylko osób dorosłych, gdyż bolesne hemoroidy u dzieci również niestety mogą występować.

Jak powstają hemoroidy? Stan chorobowy guzków krwawniczych wiąże się z ich nadmiernym wypełnieniem krwią i tym samym znacznym powiększeniem. W tej sytuacji pojawiają się dolegliwości bólowe przy próbie wypróżnienia, poza tym zalegająca w guzkach krwawniczych krew może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych obejmujących nie tylko hemoroidy, ale również tkanki odbytu. Wyróżnić można hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne – oba te rodzaje hemoroidów mogą w patologicznych stanach wypadać poza odbyt, co powoduje silny ból przy wypróżnieniu. Najbardziej bolesne są hemoroidy zewnętrzne, w których dochodzi do powstania zakrzepu.

Hemoroidy – przyczyny i czynniki ryzyka

Żylaki odbytu mogą powstawać z wielu różnorodnych powodów u pacjentów w różnym wieku. Ich powstawaniu sprzyja między innymi:

  • siedzący tryb życia, stąd często hemoroidy występują u pracowników biurowych czy kierowców,

  • nieprawidłowa dieta, w tym szczególnie dieta uboga w błonnik pokarmowy i sprzyjająca powstawaniu zaparć,

  • nieprawidłowe nawodnienie organizmu, które również może przyczyniać się do występujących u pacjentów zaparć,

  • ciąża i parcie przy porodzie, a szczególnie wielokrotne porody siłami natury,

  • dźwiganie dużych obciążeń i uprawianie niektórych sportów wyczynowych,

  • nadwaga i otyłość.

Ryzyko wystąpienia problemu z hemoroidami jest również większe u pacjentów po zabiegach w rejonie krocza i odbytu (jako powikłania), poza tym prowadzić mogą do niego również częste biegunki oraz uprawiane stosunki analne.

Wyróżnić można wiele objawów hemoroidów. Zaliczyć można do nich między innymi krwawienie, które zauważyć można w postaci śladów na papierze toaletowym, czy też na bieliźnie. Innym objawem jest świąd lub pieczenie odbytu, a także wspomniane już dolegliwości bólowe.

Jak leczyć hemoroidy skutecznie?

Problemy z hemoroidami zaliczane są do szczególnie dokuczliwych, bolesnych i wstydliwych. Z objawami żylaków odbytu można jednak skutecznie walczyć, stosując dostępne bez recepty (np. w https://www.aptekarosa.pl/kategoria/838-hemoroidy.html) leki na hemoroidy. Do najbardziej popularnych środków z tej grupy zaliczyć można preparaty miejscowe, czyli maść na hemoroidy i czopki doodbytnicze, a także preparaty ogólne, czyli tabletki na hemoroidy. Stosowane na hemoroidy preparaty najczęściej mają działanie przeciwzapalne i wzmacniające żyły. Stosuje się też niekiedy środki działające ściągająco, antyseptycznie i przeciwświądowo.

Farmakologiczna walka z żylakami odbytu sprawdza się szczególnie przy niezaawansowanej chorobie. Jeśli jednak problem występuje już w stadium poważnym, wskazane może być leczenie zabiegowe. O potrzebie ewentualnej operacji lub innego leczenia zdecydować powinien lekarz.

Profilaktyka żylaków odbytu – na czym polega?

Nie bez powodu mówi się, że znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo ważne są działania ograniczające ryzyko wystąpienia problemów z hemoroidami. By nie martwić się o to, jaki lek na hemoroidy zastosować, należy przede wszystkim skupić się na jakości swojej diety. Warto spożywać posiłki bogate w błonnik, w tym w szczególności warzywa i owoce. Błonnik reguluje częstość wypróżnień i przeciwdziała zaparciom, ale trzeba jednocześnie z jego przyjmowaniem pilnować odpowiedniej podaży płynów, aby stolec był wystarczająco miękki. Nie bez znaczenia jest również aktywność, dlatego osoby o pracy siedzącej lub stojącej powinny unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Najlepiej robić sobie przerwy, wykonując proste ćwiczenia, a dodatkowo nie stronić od ruchu w czasie wolnym.

W profilaktyce hemoroidów równie ważne jest pilnowanie zachowania prawidłowej higieny okolic odbytu i okolic intymnych, a także noszenie przewiewnej bielizny. Nie należy również wstrzymywać stolca – najlepiej korzystać z toalety w momencie, gdy tylko pojawi się taka potrzeba, jednak jednocześnie należy unikać silnego napinania się w toalecie, czy też długiego siedzenia na sedesie.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.