Implanty – Nie tylko dla starszych osób. Podstawowe informacje kiedy używamy implantów

implant zeba rysunekWszystko o implantach zębów w pigułce.

Stomatolodzy mają obecnie skuteczne metody zastąpienia utraconych w wyniku urazów czy próchnicy zębów tak, aby uzupełnienie wyglądało jak najbardziej naturalnie. W tym celu wykorzystywane są implanty. Czym one są i u kogo będą zalecane?

Implant – Imitacja korzenia zęba

Błędem jest postrzeganie implantów jako sztucznych zębów. W rzeczywistości implanty zębów to zwykle tytanowa śruba, która ma zastąpić korzeń utraconego zęba. Może być podstawą odbudowy pojedynczych braków zębowych lub ich grupy, a nawet implanty mogą stanowić filary dla trwałego osadzenia protez całkowitych u pacjentów.

Implanty wszczepiane są w kości szczęki pacjenta, a po zintegrowaniu się z nią i zagojeniu, w gabinecie stomatologicznym wykonywana jest odbudowa protetyczna, najczęściej z wykorzystaniem koron zębowych lub mostów protetycznych.

Dla kogo przeznaczone są implanty zębów?

Generalnie przyjmuje się, że implanty przeznaczone są dla osób zdrowych, które mają odpowiednią ilość i gęstość kości w miejscu planowanego umieszczenia wszczepu. Implanty wszczepiane są tylko osobom pełnoletnim z tego względu, że warunkiem podjęcia tego rodzaju leczenia w ramach stomatologii jest zakończenie rozwoju i całkowite ukształtowanie kości szczęki. Stan zdrowia ma niebagatelne znaczenie dla powodzenia całego procesu leczenia. Osoby przewlekle chore mogą doświadczyć przykrych skutków ubocznych zabiegu implantacyjnego, w postaci zaburzenia procesu gojenia się ran i wgajania implantu.

Jakie są wskazania do zastosowania implantów?

Stomatolog może zalecić wszczepienie implantów i odbudowę na nich uzębienia pacjenta przy bezzębiu całkowitym, czyli przy braku jakichkolwiek zębów u danej osoby. Implanty zębów znakomicie uzupełnią braki międzyzębowe, o różnej rozpiętości w żuchwie i w szczęce. Mogą stanowić one solidne filary pod przyszły most protetyczny lub być miejscem osadzenia pojedynczych koron protetycznych. Wskazaniem do użycia implantów u pacjenta będzie brak tolerancji dla protez konwencjonalnych lub brak zawiązka czy zawiązków zębów stałych.

Warto podkreślić, że implanty umożliwiają odbudowę zęba czy kilku zębów oraz całego uzębienia. Chronią przed zanikiem kości, przez co możliwe staje się zachowanie naturalnego kształtu dziąseł i estetycznego wyglądu twarzy pacjenta. Pozwalają na odbudowę jednego zęba bez konieczności oszlifowania zdrowych i dobrych zębów w sąsiedztwie brakujących.

Przeciwwskazania do zastosowania implantów

Stomatolog nie zaleci implantów nałogowym palaczom, z uwagi na fakt, że mają znacznie gorzej ukrwioną, cienką błonę śluzową oraz zaburzenia w krążeniu krwi w porównaniu z osobami niepalącymi, dlatego u nich rany będą się trudniej goić. Podobnie jest w przypadku osób o nieustabilizowanej cukrzycy lub nieleczonym wysokim poziomie cukru we krwi. Nie powinno się w ogóle zakładać implantów osobom z zaawansowaną paradontozą i stanami zapalnymi przyzębia, z bruksizmem, czyli z nawykowym zgrzytaniem zębami, jak i pacjentom, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej.

Implantów nie wszczepia się kobietom w ciąży – z zabiegiem trzeba poczekać do urodzenia dziecka i zakończenia najlepiej okresu karmienia. Implantacji nie wykonuje się po chorobach nowotworowych lub innych chorobach wyniszczających organizm oraz pacjentom po radioterapii w okolicach twarzoczaszki.

Dlaczego warto zastosować implanty?

Korzyści wynikające z zastosowania u pacjenta z brakami zębowymi lub bezzębiem implantów są trudne do przecenienia. Wśród nich należy wymienić:

  1. odbudowę uśmiechu,
  2. odzyskanie sprawności funkcjonalnej zębów – można bez trudu gryźć i przeżuwać,
  3. możliwość jedzenia wszystkich produktów,
  4. zachowanie pełnej estetyki uzębienia przez długie lata,
  5. uzyskanie zębów, które niemal nie różnią się od zębów naturalnych.

Przy zabiegu wszczepienia implantów wykorzystywane jest znieczulenie ogólne u dentysty, dlatego pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Po wszczepieniu śrub w kość szczęk pacjenta należy odczekać nawet 6 miesięcy do czasu zagojenia się implantu, aby go ponownie otworzyć i umieścić na nim odbudowę protetyczną.