Jak dbać o higienę jamy ustnej, gdy zmagasz się z cukrzycą?

Jak dbać o higienę jamy ustnejJak dbać o higienę jamy ustnej mając cukrzycę?

Czy wiesz, że niewłaściwa higiena jamy ustnej może przyczynić się nie tylko do rozwoju próchnicy i chorób dziąseł, ale również może istotnie zwiększyć ryzyko wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych? Warto wiedzieć, że w przypadku cukrzycy, niewłaściwa kontrola glikemii może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych jamy ustnej. W wyniku czego, wyrównanie cukrzycy może być utrudnione. Jak dbać o higienę jamy ustnej, gdy chorujemy na cukrzycę?

Cukrzyca a choroby jamy ustnej – o czym warto wiedzieć?

U osób chorujących na cukrzycę znacznie częściej obserwuje się występowanie chorób przyzębia oraz nierzadko szybko postępującą próchnicę. Dlaczego tak się dzieje? Warto wiedzieć, że zarówno próchnica jak i choroby dziąseł powstają na skutek negatywnego oddziaływania płytki nazębnej na tkanki zębów i dziąsła. Bakterie płytki nazębnej żywią się cukrami prostymi, które pozyskują z zalegających resztek jedzenia na naszych zębach. Bakterie metabolizują cukry proste do kwasów organicznych, które to zwiększają pH śliny i tym samym przyczyniają się do powstawania ubytków próchniczych. Co istotne, u osób chorujących na cukrzycę obserwuje się wyższe stężenie glukozy w ślinie oraz zmniejszone jej wydzielanie. Dlatego też ryzyko próchnicy u tych osób jest znacznie większe. Większa stężenie glukozy w ślinie sprzyja również namnażaniu innych gatunków bakterii, które to zaburzając równowagę mikroflory w jamie ustnej, zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przyzębia lub zaostrzenie jej przebiegu.

Jak dbać o higienę jamy ustnej

Jak dbać o higienę jamy ustnej mając cukrzycę?

Inne choroby jamy ustnej na które bardziej narażone są pacjenci z cukrzycą to kserostomia, kandydoza czy owrzodzenia błon śluzowych jamy ustnej.

Jak dbać o higienę jamy ustnej, gdy chorujesz na cukrzycę?

Ze względu na większe ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej, tak ważne jest aby pacjenci z cukrzycą częściej wykonywali przegląd jamy ustnej u stomatologa. Bardzo ważna jest też systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej każdego dnia. Oto kilka wskazówek jak robić to prawidłowo.

  • Pamiętaj aby myć zęby dwa razy dziennie. Najlepiej robić to rano i wieczorem przed pójściem spać. Szczotkuj zęby minimum 2-3 minuty lub dłużej, jeśli czujesz, że któreś obszary wymagają większej uwagi. To bardzo ważne, ponieważ często popełnianym błędem jest zbyt krótkie i zbyt powierzchowne szczotkowanie zębów. Myjąc zęby krócej niż 2 minuty, nie jesteśmy w stanie dokładnie usunąć płytki bakteryjnej z każdego obszaru jamy ustnej.
  • Wybieraj miękkie lub średniej twardości szczoteczki. Znacznie lepiej sprawdzą się te z gęstym włosiem, gdyż efektywniej i dokładniej wymiatają osad nazębny. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś zadowolony z rezultatów używania szczoteczki manualnej, to świetną alternatywą będzie szczoteczka soniczna. Tego rodzaju urządzenie usprawni cały proces mycia zębów. Szczoteczki soniczne dużo dokładniej i precyzyjniej usuwają płytkę nazębną i to bez większego wysiłku z naszej strony. Mają wbudowany timer, który za nas odmierza czas potrzebny na dokładnie umycie całej jamy ustnej. Co więcej, szczoteczki soniczne bardzo często są wyposażone w delikatny program mycia lub w program do masażu dziąseł. Dzięki temu nie tylko dokładnie wyczyścisz zęby, ale również poprawisz ukrwienie i kondycję dziąseł.
  • Dbaj o czystość przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu możesz używać nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. W tych miejscach gromadzi się bardzo dużo bakterii, osadów i resztek jedzenia. Dlatego dbanie o czystość tych obszarów jest tak ważna. Do higieny trudno dostępnych miejsc oraz w chorobach dziąseł bardzo polecany jest irygator do zębów. Za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem wypłukuje on szkodliwe bakterie z miejsc poniżej linii dziąseł. Używając go poprawisz stan zdrowia dziąseł, zmniejszysz stan zapalny oraz poprawisz efekty leczenia już istniejącej choroby przyzębia.
  • Pamiętaj by po umyciu zębów użyć płynu do płukania jamy ustnej. Wspiera on działanie pasty do zębów. Odświeża oddech i co istotne wydłuża ochronę antybakteryjną.
  • W przypadku stanów zapalnych dziąseł warto sięgnąć po specjalną pastę i płyn do płukania jamy ustnej dedykowany problemom z dziąsłami. Co znajdziemy w składzie tego rodzaju produktów? Substancje przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące. Może to być chlorheksydyna, CPC (chlorek cetylopirydyniowy), kwas hialuronowy, oczar wirginijski, rumianek, szałwia oraz kwas glicyretynowy.
  • Dla osób zmagających się z kserostomią również powstały specjalne produkty do higieny jamy ustnej. Pasty do zębów, żele i płyny do płukania jamy ustnej zawierają składniki, których zadaniem jest pobudzenie ślinianek do wydzielania śliny, nawilżenie błony śluzową jamy ustnej oraz łagodzenie owrzodzeń i podrażnień. Betaina, ksylitol, allantoina, kwas hialuronowy oraz witamina E czy pantenol to związki które możemy znaleźć w produktach dedykowanych dla pacjentów z kserostomią.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.