Jak dbać o nogi ze skłonnością do żylaków?

żylaki na nogachŻylaki nóg to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny.
Nasz układ krążenia zbudowany jest z serca, naczyń tętniczych i żylnych. Serce to rodzaj pompy, która umożliwia przepływ krwi. Przez tętnice krew bogata w tlen i substancje odżywcze dociera do wszystkich komórek. Natomiast w żyłach płynie krew pozbawiona tlenu. W świetle naczyń żylnych znajdują się zastawki, dzięki którym przepływ możliwy jest tylko w jednym kierunku.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych, to workowato poszerzone i wydłużone powierzchowne naczynia. W wyniku tych nieprawidłowości naczynia żylne zyskują charakterystyczny kręty przebieg. Żylaki występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej pojawiają się po 40 roku życia. Szczególnie narażone na ich występowanie są osoby, które pracują w pozycji stojącej, jak np. fryzjerzy lub siedzącej – osoby pracujące przy komputerze, w biurze.

Żylaki objawiają się bolesnymi kurczami mięśni łydek lub swędzeniem skóry. Objawy często występują w nocy. U kobiet nasilają się podczas miesiączek. Jak możemy sobie pomóc, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków lub zmniejszyć już występujące objawy? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad i wskazówek.

Co na żylaki? Siła codziennych rytuałów

Długie stanie i siedzenie to męczarnia dla naszych nóg i prosta droga do rozwoju żylaków. Dlatego, jeżeli pracujemy w takim trybie, warto zadbać o kilka elementów. Po pierwsze nie należy zakładać nogi na nogę, ponieważ jeszcze bardziej utrudnia to powrót krwi żylnej do serca. Dobrym rozwiązaniem jest nastawienie sobie budzika, co mniej więcej godzinę i w tym czasie zrobić krótki spacer po biurze lub wykonać proste ćwiczenia jak np. wspinanie się na palce i opadanie na pięty.

Jeżeli masz żylaki i uwielbiasz saunę oraz gorące kąpiele – należy je znacznie ograniczyć lub z nich zrezygnować. Wysoka temperatura poszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do nasilenia objawów związanych z żylakami.

Żylaki nóg – a może zmiana garderoby?

Osoby predysponowane do rozwoju żylaków nie powinny nosić obcisłych spodni. Niewskazane są także skarpetki z gumką, czy buty z mocno przylegającą cholewką lub na wysokim obcasie. Warto zainwestować w podkolanówki profilaktyczne, które zapewniają odpowiedni ucisk łydek, stymulując przepływ krwi w naczyniach żylnych, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie.

Dieta na żylaki

Warto również zadbać o to, co znajduje się na naszym talerzu. Prawidłowa dieta dla osób ze skłonnością do żylaków powinna cechować się minimalną ilością spożywanej soli. Duże znaczenie ma także masa ciała. Jeżeli Twoja waga wskazuje zbyt dużą wartość, niestety należy dołożyć wszelkich starań, aby stracić kilka kilogramów. Dodatkowe obciążenie dla nóg pogarsza pracę mięśni i kondycję żył. W redukcji nadmiernej masy ciała bardzo pomocna jest…

Żylaki a sport i aktywność fizyczna

Aktywność – niesamowicie istotny element w zapobieganiu powstawania żylaków kończyn dolnych. Wystarczy codzienny spacer lub szybki marsz. Te aktywności poprawiają funkcjonowanie tzw. pompy mięśniowej. Pracujące mięśnie uciskają żyły, pomagając krwi płynąć do góry. Dodatkowo sport pomaga w walce z nadwagą, co również przynosi ulgę naszym nogom.

Kiedy zgłosić się do lekarza i jaką terapię stosować na żylaki?

Skutecznym wsparciem przy problemie z żylakami może być lek zawierający heparynę. Działa ona przeciwzapalnie, przeciwkrzepliwie i przeciwobrzękowo. Przykładem preparatu zawierającego heparynę w  postaci żelu jest Lioton 1000. Powinien być on stosowany 3 razy dziennie poprzez wsmarowywanie w zmienione miejsca. Jest prosty w aplikacji i nie zostawia plam na odzieży, dodatkowo zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia. Lek dostępny jest bez recepty.

Niewielkie poszerzone naczynia widoczne na skórze nie są palącym problemem, a raczej defektem kosmetycznym. Wiele osób decyduje się na operację właśnie ze względów estetycznych. Jednak wizyta u lekarza pierwszego kontaktu na tym etapie nie jest konieczna. Jeżeli natomiast pacjent zaczyna odczuwać bóle kończyn dolnych podczas chodzenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, widoczne są obrzęki lub zmiany zabarwienia skóry – wizyta u specjalisty jest silnie wskazana. Po poradę można się udać do lekarza rodzinnego lub chirurga naczyniowego.