Jak dbać o uszy w starszym wieku?

Jak dbać o uszy Podstawowe zasady higieniczneJak dbać o uszy? Podstawowe zasady higieniczne.

Uszy to bardzo ważny organ naszego ciała, dzięki nim słyszymy, mówimy i poznajemy świat, dzięki nim również utrzymujemy równowagę. Uszy zbudowane są z małżowiny, przewodów słuchowych, ucha zewnętrznego, ucha środkowego i wewnętrznego. Każda część jest ważna i odpowiada za przesyłanie dźwięków. Jak dbać o uszy dowiesz się z artykułu.

Higiena ucha u seniora

Ucho zewnętrzne, jak już wiemy, zbudowane jest z małżowiny usznej i przewodu słuchowego, który zakończony jest delikatną błoną bębenkową. W przewodzie słuchowym zbiera się woskowina, która chroni go przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami z zewnątrz. Jej funkcją jest także utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia kanału słuchowego. Więcej informacji na ten temat znaczenia woskowiny w ludzkim uchu można znaleźć w tym artykule.

Jak dbać o uszy Podstawowe zasady higieniczne

Jak dbać o uszy? Podstawowe zasady higieniczne.

Woskowina to mieszanka wydzielin gruczołów woskowinowych i łojowych. W jej skład wchodzi także złuszczony naskórek przewodu słuchowego. Zdrowe uszy oczyszczają się same, nadmiar woskowiny zostaje naturalnie wydalony z ucha. Jednak nie zawsze tak jest, niektóre osoby narażone są nadmierną produkcję woskowiny, dzieje się to wtedy, gdy:

  • Czyścimy uszy patyczkiem higienicznym – często po kąpieli mamy odruch wkładania patyczków do ucha. Taki zabiegi stwarza zagrożenie uszkodzenia błony bębenkowej, a także stymuluje ucho do wytwarzania woskowiny w większych ilościach.
  • Intensywny stres i pocenie się – stymuluje ucho do zwiększonej produkcji woskowiny.
  • Praca w szczególnych warunkach – szczególnie w miejscach, gdzie panuje nadmierne zapylenie. Uszy chcąc się przed tym chronić, produkują coraz więcej woskowiny. Dlatego pracując w takich miejscach, warto nosić specjalne słuchawki ochronne na uszy.

Jak prawidłowo dbać o higienę uszu? Stosujmy się do kilku zaleceń, a uda nam się uchronić przed nadmierną produkcją woskowiny w uszach, a co za tym idzie powstawaniem czopów woskowinowych. Czop powstały z nagromadzonej woskowiny może doprowadzić do niedosłuchu, powoduje m.in. ból, szumy uszne i świąd.

Jak dbać o uszy | Podstawowe zasady higieniczne

Warto na co dzień stosować się do kilku zasad:

  • Czyszczenie uszu – po każdej kąpieli należy przetrzeć małżowinę uszną ręcznikiem, aby usunąć zabrudzenia i osuszyć przewód słuchowy. Wilgotne środowisko to doskonała pożywka dla bakterii.
  • Preparaty do usuwania woskowiny – to właśnie one służą do usuwania nadmiaru woskowiny, a nie patyczki higieniczne. Preparaty do czyszczenia w swoim składzie powinny mieć naturalne oleiste i ziołowe składniki. To dzięki nim uszy będą czyste i zdrowe.
  • Słuchawki, zatyczki ochronne – jeżeli często przebywamy w miejscach, gdzie panuje duże zapylenie i zakurzenie, należy bezwzględnie chronić uszy przed zanieczyszczeniami.

Dbajmy o uszy, aby długo cieszyć się ich zdrowiem i świetnym słuchem.

 

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.