Jak dostać zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie onlineZwolnienie lekarskie online kiedy choroba uniemożliwia wizytę jest niejednokrotnie zbawieniem dla chorego.

Choroba nie wybiera. Nie zważa też na nasze plany i obowiązki zawodowe. Nagłe zachorowanie wymaga uzyskania zwolnienia lekarskiego. Nie zawsze jest jednak możliwe dotarcie do gabinetu stacjonarnego; nie pasuje godzina wizyty lub w ogóle nie ma terminów. To częsta sytuacja zwłaszcza teraz, kiedy panuje grypa. Podpowiadamy zatem, jak uzyskać zwolnienie lekarskie online bez wychodzenia z domu.

Recepta i zwolnienie lekarskie online – jak można je uzyskać?

Na https://telemedi.com/pl/recepta-online/ istnieje możliwość uzyskania recepty online. Ponadto lekarz online prowadzi konsultacje lekarskie (przez Internet, czat lub wideorozmowę), podczas których może wystawić skierowanie na badania i postawić wstępną diagnozę. W czasie takiej e-wizyty lekarz online może również wystawić zwolnienie lekarskie.

Aby uzyskać e-zwolnienie, należy wypełnić formularz i umówić się na konsultację. Od razu podajesz okres, na jaki potrzebujesz mieć wystawione zwolnienie lekarskie. Po wystawieniu dokumentu masz do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta. Takie zwolnienie ma identyczną moc prawną co tradycyjne zwolnienie, wystawione w gabinecie. Niczym nie musisz się zatem martwić.

Zwolnienie lekarskie jest także niezwłocznie wysyłane do twojego pracodawcy (a jeśli pracujesz na własny rachunek – do odpowiedniego oddziału ZUS). Twoją powinnością jest natomiast poinformowanie pracodawcy o nieobecności.

Zwolnienie lekarskie online

Zwolnienie lekarskie online kiedy choroba uniemożliwia wizytę jest niejednokrotnie zbawieniem dla chorego.

Podczas konsultacji możesz także otrzymać e-receptę. Taka forma wystawiania recept jest znana lekarzom już od kilku lat. Zamiast papierowego dokumentu – pacjent otrzymuje unikalny kod. Podaje go następnie w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. W ten sposób może zrealizować e-receptę.

Elektroniczne recepty są dostępne w jednym miejscu – jeśli pacjent ma założone Internetowe Konto Pacjenta. Receptę online można zrealizować w dowolnej aptece, na terenie całej Polski – jeśli tylko punkt ma na stanie przepisane leki. Nie ma natomiast znaczenia, czy została wypisana podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym, czy w czasie e-wizyty.

Jakie usługi medyczne są dostępne online?

Szybkie uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest czasem niezbędne. Na konsultację można się umówić już w ciągu godziny od zarejestrowania się, a system działa 24 godziny na dobę. To bardzo duże udogodnienie dla pacjentów. Pozyskanie recepty bez konieczności oczekiwania w kolejce również znacząco ułatwia życie. Szczególnie jeśli pacjent przyjmuje stałe leki i nie wymaga częstych konsultacji, a jest mu potrzebna tylko e-recepta online.

Podstawową usługą jest także konsultacja lekarska online. W ten sposób można odbyć wizytę z lekarzem pierwszego kontaktu (internistą), jak również ze specjalistami. Warto wiedzieć, że konsultacje są dostępne odpłatnie, ale z usług telemedycznych można korzystać również na NFZ. Wystarczy zmienić deklarację POZ (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej).

Przed konsultacją pacjent wypełnia krótki formularz, dotyczący: ogólnego stanu zdrowia, zażywanych leków, chorób przewlekłych oraz objawów chorobowych, jakie skłaniają go do odbycia wizyty. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad medyczny, a pacjent dokładnie opisuje swój problem. Jeśli ma aktualne wyniki badań, to może je również omówić z lekarzem, aby ułatwić postawienie diagnozy. W toku konsultacji e-lekarz wystawi takie dokumenty jak: recepta online na potrzebne leki, skierowanie na badania lub do konkretnego specjalisty, a także zwolnienie lekarskie online.

Jeśli pacjent ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, to znajdzie tam wszystkie informacje na temat historii leczenia, wystawionych recept, zwolnień i skierowań.

 

Zobacz: Opieka Poradnik

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.