Jak mierzyć ciśnienie w domowych warunkach?

Ciśnieniomierz OMRONŹródło zdjęcia: pixabay.com

Pomiar ciśnienia powinien być jedną z podstawowych czynności diagnostycznych, również w domu. Ważne jest jednak, by wykonywać go w prawidłowy sposób z użyciem wiarygodnego ciśnieniomierza. Zarówno nadciśnienie, jak i zbyt niskie jego wartości mogą być niezwykle groźne. Nowoczesny ciśnieniomierz może również wykryć niewłaściwy rytm pracy serca. W jaki sposób powinno się wykonywać pomiary ciśnienia?

 

Przygotowanie do badania ciśnienia krwi

Współczesna technologia w medycynie dostarcza zaawansowane, a jednocześnie proste w obsłudze aparaty do pomiaru ciśnienia, produkowane np. przez Omron. Dzięki nim badanie ciśnienia krwi i rytmu serca jest proste i miarodajne przy zachowaniu kilku podstawowych zasad:

  1. Ciśnienia nie należy mierzyć bezpośrednio po dużym wysiłku, wynik nie będzie miarodajny.
  2. Zanim przystąpi się do badania, powinno się usiąść w wyprostowanej pozycji i luźno ułożyć rękę, na której ma być wykonany pomiar.
  3. W przypadku gdy pomiar musi odbyć się w pozycji leżącej rękę, na której będzie wykonywany, należy ułożyć powyżej linii serca.
  4. Ramię lub nadgarstek najlepiej odsłonić nie tworząc powyżej ucisku z na przykład zbyt dopasowanej koszuli.
  5. Nie należy tuż przed pomiarem wykonywać gwałtownych ruchów, wstawać lub siadać, prowadzić ożywionych rozmów.

Pomiar ciśnienia w warunkach domowych wykonuje się ciśnieniomierzem. Istnieje kilka typów tych urządzeń, natomiast jeśli chodzi o miejsce pomiaru, to wyposażone są one w mankiety naramienne lub nadgarstkowe. Te ostatnie uważane są za bardziej podatne na błędy wynikające z nieprawidłowo przeprowadzonego pomiaru.

Mierzenie ciśnienia krwi w domu

Ważne jest, aby kiedy wykonywane jest badanie ciśnienia krwi trzymać się podstawowych zasad. Sam pomiar to w zależności od algorytmu urządzenia kilka etapów, zasadniczo dzielących się na:

  1. Założenie mankietu we właściwej pozycji.
  2. Napełnienie automatyczne lub ręczne mankietu powietrzem.
  3. Stopniowe spuszczanie powietrza z mankietu wraz z pomiarem pracy serca.

Mierzenie ciśnienia może być wykonywane samodzielnie. Podczas pomiaru należy trzymać się zasad:

  • zachować spokój,
  • nie rozmawiać,
  • nie wykonywać ruchów,
  • miarowo oddychać,
  • nie dotykać mankietu ciśnieniomierza.

Jeżeli pomiar ciśnienia da wynik, który wzbudza jakiekolwiek wątpliwości, należy go powtórzyć. Najlepiej jednak odczekać kilka-kilkanaście minut.

Wybór ciśnieniomierza ma znaczenie

Nowoczesne ciśnieniomierze ułatwiają czynności diagnostyczne osobom muszącym monitorować swoje ciśnienie. Automatyczne lub półautomatyczne urządzenia mają pamięć wyników, mechanizmy ostrzegające w przypadku wyników odbiegających od normy, czy też duże wyświetlacze i niezwykle uproszczoną obsługę. Wielu producentów takich jak Omron udostępnia nawet interfejs umożliwiający komunikację z komputerem czy urządzeniem z dedykowaną aplikacją. Stwarza to nowe możliwości zdalnej diagnostyki i monitorowania stanu chorego, zwłaszcza w trudnych warunkach. Inteligentne mankiety, uśrednione trzy pomiary zapewniające lepszą dokładność czy wskaźniki ostrzegające przed nadmiernym ruchem – wszystkie te technologie powstają, aby domowa diagnostyka była jak najwyższej jakości.