Jak prać skutecznie i oszczędnie?

Jak prać skutecznieJak prać skutecznie - to pytanie, które rozgrzewa wiele dyskusji na temat chemii do prania.

Jedni chwalą sobie profesjonalną chemię domową, inni wolą naturalne metody. Oba podejścia warto jednak połączyć, stawiając na sprawdzone i przebadane receptury detergentów, będące jednocześnie przyjaznymi dla środowiska. Sprawdź, jak w zgodzie z naturą prać ubrania, pościel i ręczniki, by cieszyć się ich czystością, miękkością i świeżością. Na czym polega nieekologiczne podejście do prania? Zdecydowanie na wyborze niewielkich opakowań silnej (co nie znaczy, że skutecznej) chemii domowej, na nadużywaniu detergentów pełnych syntetycznych składników, na ustawianiu nieodpowiednich programów i temperatury wody w pralce. To tylko przykłady lekceważącego podejścia do stanu ubrań, portfela, pralki i planety. A co za tym idzie – do naszego zdrowia. Zobacz, jak prać skutecznie, oszczędnie i w poszanowaniu dla środowiska naturalnego.

Jak prać skutecznie i w zgodzie z naturą

Wybierając chemię domową, powinniśmy zwracać uwagę zarówno na opakowanie, jak i na składniki, z których powstał dany produkt.

W teorii najlepiej jest wybierać chemię w szklanych pojemnikach, nie jest to jednak uniwersalna recepta na ekologiczne bolączki – przez swój ciężar transport szkła jest droższy i generuje większy ślad węglowy, a przez to produkt na półce również ma dużo wyższą cenę. Kiedy więc wybieramy płyny do płukania , żele pod prysznic czy detergenty do czyszczenia – możemy bez wyrzutów sięgnąć po te w plastikowych opakowaniach; ważne, by wybrać duże butelki (na przykład 2- czy 4-litrowe), a nie te najmniejsze. Po zużyciu produktu pamiętajmy o segregacji śmieci – plastikowe opakowania wrzucamy do żółtego kontenera przeznaczonego na odpady z metalu i tworzyw sztucznych.

Jak prać skutecznie

Jak prać skutecznie – to pytanie, które rozgrzewa wiele dyskusji na temat chemii do prania.

Jeśli zaś chodzi o skład produktu, zwróćmy uwagę na to, by płyny i proszki do prania oraz płyny do płukania zawierały składniki ulegające biodegradacji. Przestrzegajmy również dozowania – powinno być zgodne z zaleceniami producenta znajdującymi się na etykiecie. Posłuży to zarówno pranym tkaninom i dzianinom, jak i środowisku, a także przedłuży żywotność pralki.

Na stronie golddrop.eu znajdziesz propozycje konkretnych produktów do prania i czyszczenia.

Ekologiczne pranie – ustawienia pralki

Większość nowych pralek ma możliwość ustawienia programu eko. Niektórzy zniechęcają się, widząc, że pranie jest wtedy o wiele dłuższe niż na zwykłym programie. Należy jednak pamiętać, że w ustawieniu programu ekologicznego chodzi o ograniczenie poboru prądu przez urządzenie. Dłuższe pranie wynika z wolniejszego podgrzewania wody, a to po prostu przedłuża cykl. Informacje o poborze prądu i wody w konkretnych programach znajdziesz w instrukcji obsługi swojej pralki.

Drugim czynnikiem wpływającym negatywnie na środowisko jest zbyt wysoka temperatura wody. Są rzeczy, które należy wyprać w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza – głównie pościel i ręczniki. Niestety często ustawiamy pranie nawet w 90 stopniach – a naprawdę garstka rzeczy wymaga sporadycznego prania w tak wysokiej temperaturze. Większość codziennych ubrań możemy z powodzeniem prać w 40 stopniach Celsjusza. Ciemne ubrania i te z delikatnych tkanin – w jeszcze niższej temperaturze. Niższa temperatura to mniejsze zużycie prądu, ale i dłuższa żywotność ubrań!

Pamiętajmy ponadto o niewłączaniu cyklu z kilkoma sztukami odzieży w bębnie.

 

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.