Jak rzucić palenie domowymi sposobami w czasie pandemii Covid-19

Jak rzucić palenie domowymi sposobamiJak rzucić palenie domowymi sposobami

Szybkie i stresujące tempo życia, jakie prowadzi większość ludzi, trudne sytuacje związane z obostrzeniami w czasie pandemii, przedłużający się lockdown i niepewność często zmuszają do sięgnięcia po papierosa. Nałóg ten jest zdecydowanie najbardziej szkodliwy dla zdrowia.  Palenie wolno, ale skutecznie zabija palaczy dzień po dniu, odbierając im zdrowie, siły witalne i pieniądze. Zniszczone substancjami smolistymi płuca regenerują się przez wiele lat po ustaniu palenia, a często dotknięte rakiem, przyczyniają się do przedwczesnej śmierci tych osób. Osłabione kubki smakowe, brzydki zapach z ust i ziemista, brzydka cera to tylko niektóre ze skutków tego wyjątkowo podstępnego i zgubnego nałogu. 

Palacze często obawiają się, że całkowite odstawienie papierosów powoduje szereg bardzo niepożądanych zjawisk takich jak: gwałtowne tycie, zmiany nastrojów i ciągłe podenerwowanie czy problemy z koncentracją. Zapewniamy, że jeśli już pojawiła się myśl o rzuceniu palenia to jest to dobra prognoza. Nic z wyżej wymienionych tak skutecznie nie zabija jak papierosy.

Poniżej przedstawimy kilka domowych sposobów jak trwale  pożegnać nałóg i znów cieszyć się każdym dniem wolności.

Wsparcie rodziny i przyjaciół w rzucaniu palenia

W dobie pandemii przekonaliśmy się jak ważni są dla nas najbliżsi. To oni właśnie mogą stanowić tajną broń w walce o zdrowe życie. Warto podzielić sią myślą o rzuceniu palenia z rodziną i przyjaciółmi. Zapewne pospieszą z pomocą w kryzysowej sytuacji i poprzez rozmowę pomogą rozładować napięcie. 

Panowanie nad odruchami w rzucaniu palenia

Często bywa tak, że palacz myśli o sięgnięciu po papierosa regularnie w tych samych momentach dnia przy wykonywaniu tych samych czynności. W powszechnym użyciu są mity np. “ kawa lubi dym”. Podczas rzucania palenia warto podczas picia kawy w drugiej ręce mieć zamiast papierosa szklankę z wodą. Nie dość że popijając wodę oczyszczamy jamę ustną to jeszcze nawadniamy organizm. W takiej domowej walce, niezwykle istotne jest zajęcie rąk osoby palącej, która odczuwa w danym momencie ogromną potrzebę trzymania w dłoni papierosa. Zastąpienie go zdrowymi przekąskami w postaci drobno pokrojonych warzyw i owoców niweluje problem tzw.  „pustej dłoni”, pozwalając odzyskiwać stopniowo kontrolę nad swoim życiem.

Nowe hobby w rzucaniu palenia

Równie ważne jest znalezienie dla palacza nowego zajęcia, hobby, które pozwoli mu nie myśleć  o chęci zapalenia kolejnego papierosa. To może być przygoda życia. Idealnym zajęciem wydaje się być wędkarstwo. Ruch na świeżym powietrzu, obcowanie z przyrodą, kontakt z innymi wędkarzami a przede wszystkim dłonie zajęte trzymaniem wędki. wędkuj by rzucić palenie

 

Nic tak nie wpływa na wyobraźnię jak pieniądze w rzucaniu palenia

Dla wielu palaczy, istotnym czynnikiem wpływającym na chęć rzucenia tego nałogu jest czynnik finansowy, bowiem palenie jest szalenie kosztowne i jego ostateczne pożegnanie może znacząco podreperować budżet domowy. Podczas rzucania palenia warto poczynić małe obliczenia. Ile pieniędzy jest przepalanych i co można za to kupić? W skali miesiąca? W skali roku? Okaże się, że przy okazji można zaoszczędzić na wymarzone wakacje albo nowy rower. 

 

Pomoc specjalistów bez wychodzenia z domu w rzucaniu palenia

Ogromnym wsparciem może się okazać pomoc specjalistów z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Każdy palący potrzebujący wsparcia w rzucaniu nałogu otrzyma bezpłatną poradę specjalistów bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zadzwoni pod numer 801 108 108. Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym to ogólnopolska, specjalistyczna placówka świadcząca poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19). Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.

Zioła na rzucanie palenia

W dobrych aptekach lub zielarniach dostępne są zioła ograniczające chęć palenia. Warto zapytać farmaceutę o takie rozwiązanie. Bardzo popularne było stosowanie wyciągu z korzenia Kudzu (Pueraria lobata) – to stosowana w medycynie chińskiej roślina poprawiająca nastrój tak zmienny w czasie rzucania palenia. W medycynie Indian substytutem tytoniu była Lobelia rozdęta – roślina działa na mózg w podobny sposób jak nikotyna. Również wycisza i powoduje relaksację. 

Tabletki na rzucanie palenia

W mediach pojawia się wiele reklam promujących środki farmakologiczne wspomagające rzucanie palenia. Jednak zanim zostanie podjęte leczenie należy skontaktować się z lekarzem lub zaufanym farmaceutą. W skutecznej terapii farmakologicznej istotne jest wzięcie pod uwagę aktualnych wyników krwi czy wysokości ciśnienia tętniczego u rzucającego palenie pacjenta. Koniecznie należy poinformować o przyjmowanych regularnie lekach.