Jak szukać dodatkowych pieniędzy w domowym budżecie?

Na czym oszczedzac w domuOszczędzanie w domu? Warto spróbować sprawdzonych sposobów.

Coraz większa grupa z nas zdaje sobie sprawę, że jednym ze skutków pandemii będzie utrata części dochodów. Niestety, kryzys finansowy nie minie nikogo. Nawet ci, którzy szczęśliwie otrzymują gwarantowane stałe wynagrodzenie, muszą liczyć się z tym, że jeśli nie w tym roku, to w kolejnym pracodawcy będą musieli szukać oszczędności, także na kosztach pracy, a więc po prostu na naszych pensjach.

Najwyższa pora, aby zastanowić się, czy jesteśmy w stanie znaleźć oszczędności w domowych budżecie.

Na czym oszczędzać:

  • Tniemy opłaty stałe i abonamenty

Najwyższa pora na przegląd naszych opłat. To zwykle one generują najwyższe koszty w budżecie. Czasem wystarczy weryfikacja umów z dostawcami. Zasada jest prosta: wszyscy kochają leniwych klientów, którzy nie śledzą na bieżąco oferty i po prostu z automatu przedłużają umowy. Co ciekawe, w wielu przypadkach zupełnie nie popłaca wierność. Większość atrakcyjnych propozycji kierowana jest do nowych klientów i zwykle są one dużo atrakcyjniejsze.

Szukajmy i sprawdzajmy konkurencję i nie obawiajmy się zmian umów.

  • Transport

Przemyślmy także, czy stać nas i faktycznie mamy potrzebę utrzymywania auta, czy nawet jak w większości przeciętnych rodzin, dwóch samochodów. Zwykle niestety, używanych i kosztownych w eksploatacji. Coraz częściej pracujemy z domu i na sporadyczne dojazdy do biura może być po prostu nieopłacalne ponoszenie kosztów ubezpieczenia, napraw i bieżącego użytkowania.

Przesiadka na rower, do komunikacji publicznej, która jest naprawdę bezpieczna na pewno będzie korzystne dla naszych finansów.

  • Edukacja

Teoretycznie, nie powinniśmy oszczędzać na edukacji naszych dzieci, ale nie ma się co oszukiwać, pozycja edukacja, zajmuje zwykle sporą część domowego budżetu. Wysyłamy nasze dzieci do prywatnych szkół językowych, na dodatkowe korepetycje, zazwyczaj z przedmiotów ścisłych i zajęcia sportowe. Obecnie wiele z tych zająć nie odbywa się lub odbywa w sposób zdalny. Przemyślmy, czy jest sens za wszystkie płacić i czy w przyszłości nasze dzieci będą chciały ze wszystkich zajęć korzystać.

Języka obcego można uczyć się przy pomocy bezpłatnych aplikacji, tańsza powinna być także nauka online (taka zasada obowiązywała przed pandemią).

  • Jedzenie

Zdecydowanie rzadziej jadamy w mieście, co nie oznacza, że nie zamawiamy posiłków na wynos. Zastanówmy się, jakie dania możemy spokojnie przygotować w domu. Postawmy przed sobą wyzwanie i nauczmy się choćby robić domowe sushi. Przede wszystkim opanujmy robienie zakupów z listą, ograniczajmy wizyty i planujmy posiłki. Tańsze jedzenie nie oznacza mniej zdrowe. Produkty roślinne będą zapewne sporo tańsze od mięsa, a zdecydowanie zdrowsze.

Przede wszystkim jednak dobry plan nie pozwoli nam na marnowanie żywności.

  • Dodatkowy dochód

Coraz więcej osób przekonuje się o możliwości dodatkowej pracy – pozaetatowej. Taką szansę daje przede wszystkim Internet. To właśnie w sieci można znaleźć mnóstwo ofert o zarabianiu online. Oczywiście należy podchodzić do nich bardzo ostrożnie i wybierać tylko te sprawdzone. W zależności od wybranej metody pracy oraz indywidualnych umiejętności czy poświęconego czasu – można zarobić w ten sposób od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Inspiracji oraz ciekawych pomysłów na zarabianie warto szukać na dedykowanych stronach i blogach – https://jak-zarabiac.com/jak-szybko-zarobic-pieniadze/

  • Kupowanie zgodnie z planem

Plan i lista to zasady, które należy stosować nie tylko w przypadku jedzenia. Teraz gdy więcej rzeczy kupujemy online mamy czas i możliwość, aby nauczyć się kupować tylko to, co naprawdę jest nam potrzebne. Zaplanowanie zakupów ubrań, artykułów przemysłowych czy AGD daje nam nie tylko możliwość stopniowego odłożenia pieniędzy na zakupy, ale też pozwala na skorzystanie z promocji.

Porównujmy ceny i nie przepłacajmy. Czasem warto poczekać na przeceny.

  • Urządźmy wyprzedaże

To bardzo dobry czas na dokonanie przeglądu wszystkich domowych zakamarków. Naprawdę potrafią kryć się w nich skarby. W naszych domach znajdziemy zapewne setki rzeczy, które do niczego nam się nie przydają, a w naszej garderobie dziesiątki ubrań, których już na siebie nie założymy. Platformy internetowe to prosty sposób na pozbycie się tego, co tylko zbiera kurz i zabiera nam miejsce.

Nie zarobimy wielkich pieniędzy, ale posprzątamy, a przede wszystkim dowiemy się, co tak naprawdę jest nam niezbędne do życia i na co możemy wydać pieniądze w przyszłości.