Jak wspomagać leczenie stanu zapalnego kolana?

zapalenia stawu kolanowegoZapalenie stawu kolanowego dotyczy każdego bez względu na wiek.

Stan zapalny stawu kolanowego – co to jest?

Stan zapalny stawu kolanowego to bardzo częsta przypadłość. Może przytrafić się ona każdemu – dzieciom, dorosłym oraz osobom starszym. Świadczyć może o procesie chorobowym toczącym się w organizmie. W wypadku wystąpienia takich dolegliwości należy udać się do lekarza, by ustalić ich źródło i wdrożyć odpowiednie leczenie. Niezbędna może okazać się zmiana trybu życia.

Objawy zapalenia stawu kolanowego

Najczęściej spotykanymi objawami są ból z jednoczesnym obrzękiem i zaczerwienieniem kolana. Dodatkowo chory może skarżyć się na ucieplenie skóry nad zajętym stawem. Nierzadko pojawia się również ograniczenie ruchomości kończyny. W zależności od źródła zapalenia objawy te mogą występować symetrycznie lub tylko po jednej stronie.

Jakie są przyczyny stanu zapalnego kolana?

Wyróżniamy wiele źródeł bólu kolana, jego geneza jest często zależna od wieku:

  • Infekcyjne zapalenie stawu kolanowego – może przytrafić się w każdym przedziale wiekowym. Jego źródłem może być uraz lub zabieg na stawie, ale również zakażenie z innej części ciała. Możemy wyszczególnić nierzeżączkowe zapalenie stawów (najczęściej jednego), rzeżączkowe zapalenie stawów (wielostawowe i głównie u młodych dorosłych) oraz zapalenia wirusowegruźlicze i grzybicze.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – występuje najczęściej w 4. i 5. dekadzie życia. Kobiety chorują 3 razy częściej niż mężczyźni. Rozpoczyna się symetrycznym zapaleniem stawów rąk i stóp – rzadko kiedy stawu kolanowego. Jego zajęcie występuje przeważnie w zaawansowanym etapie choroby.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza) – najbardziej narażone są osoby starsze, z otyłością oraz siedzącym trybem życia. Ponadto wykonywany zawód również może wpłynąć na wystąpienie tej dolegliwości. Charakteryzuje się ona tzw. bólem startowym, czyli na początku ruchu. Wraz z rozruszaniem się objawy słabną. Często największą bolesność cierpiący odczuwają przy schodzeniu ze schodów.
  • Dna moczanowa – zapalenie spowodowane odkładaniem się kryształów moczanowych w jamach stawowych. Proces ten dzieli się na stany ostre (napady dny) oraz przewlekły przebieg.
  • Borelioza
  • Toczeń rumieniowaty układowy
  • Gorączka reumatyczna

Jak leczyć zapalenie stawu kolanowego?

Leczenie stanów zapalnych kolana wymaga diagnostyki lekarskiej. Dzięki niej chory ma możliwość leczenia konkretnej choroby będącej źródłem dolegliwości. W przypadku infekcji zalecana może być antybiotykoterapia. W wypadku reumatoidalnego zapalenia stawów leczeniem są preparaty immunosupresyjne przepisane przez reumatologa. W każdym przypadku wskazana jest odpowiednia fizykoterapia i rehabilitacja. W sytuacjach, gdy w przestrzeni stawowej zbiera się płyn, wielu lekarzy decyduje się na drenaż stawu kolanowego.

Jest wiele sposobów wspomagania zaleconego leczenia. Wielu cierpiących zażywa doustne leki przeciwbólowe. Można z nich korzystać doraźnie i w wypadku występowania silnego bólu. Również działające miejscowo żele, jak np. DIP RILIF, łagodzą uciążliwe dolegliwości bólowe. Preparat ten zawiera ibuprofen – lek działający przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Oprócz niego posiada również mentol – daje on przyjemne uczucie ochłodzenia i zmniejsza ból.

W celu zmniejszenia obrzęku w trakcie odpoczynku należy unieść nogę do góry. Ulgę potrafią przynieść też zimne okłady okolicy kolana. Powinniśmy jednak pamiętać, by nie trwały one dłużej niż 20 minut. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do odmrożenia skóry i uszkodzenia nerwów.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest ograniczenie aktywności fizycznej. Staw objęty procesem zapalnym powinien być jak najmniej używany. Dzięki temu pozwolimy mu na powolną regenerację.