Jak wybierać ekogroszek i jak przechowywać? Poradnik użytkownika

Jak wybierać ekogroszek - widok ekogroszku w piecuJak wybierać ekogroszek to częste pytanie początkujących palaczy.

Ekogroszek, zdobywając coraz większą popularność jako alternatywne źródło ogrzewania, jest ceniony za swoje właściwości ekologiczne oraz efektywność. Jednak, jak w przypadku każdego produktu, kluczem do uzyskania maksymalnych korzyści z jego użycia jest dokonanie właściwego wyboru oraz dbałość o odpowiednie przechowywanie. Jak wybierać ekogroszek? Poniżej prezentujemy kompendium wiedzy na temat wyboru i przechowywania ekogroszku.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to specyficzna odmiana węgla kamiennego lub brunatnego, który przechodzi proces sortowania w celu uzyskania granulacji o odpowiedniej wielkości. Dzięki temu jest on bardziej jednorodny, co przekłada się na lepszą wydajność podczas spalania oraz mniejszą ilość niepożądanych zanieczyszczeń. Wyróżnia się tym, że jest przeznaczony do spalania w kotłach retortowych, które są wyposażone w automatyczne podawanie paliwa.

Jak wybierać ekogroszek - widok ekogroszku w piecu

Jak wybierać ekogroszek to częste pytanie początkujących palaczy.

Nazwa „ekogroszek”, choć może sugerować, że jest to produkt w pełni ekologiczny, odnosi się głównie do jego wydajności i bardziej zrównoważonego charakteru spalania w stosunku do tradycyjnego węgla. W Polsce ekogroszek zyskał dużą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania, łącząc w sobie korzyści ekonomiczne z troską o środowisko.

Jak wybierać ekogroszek?

Na rynku najpopularniejszą formą sprzedaży ekogroszku jest ekogroszek workowany, czyli ten dostępny w kilku lub kilkudziesięciokilogramowych workach. Popularność tę zawdzięcza możliwości łatwego przechowywania, a poza tym, jego transport jest dużo wygodniejszy. Można go kupować nawet przez Internet, gdzie sklepu umożliwiają dostawę kurierem. Przyjrzyjmy się bliżej jego rodzajom.

Rodzaj ekogroszku

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekogroszku, które różnią się między sobą kalorycznością, zawartością siarki czy wilgotnością. Najpopularniejsze kategorie to:

  • ekogroszek brunatny — pochodzi z węgla brunatnego i jest mniej kaloryczny (mniejsza wartość opałowa).
  • ekogroszek kamienny — węgiel kamienny o bryłkach od 5 do 25 mm o wysokiej wartości opałowej.

Jakość ekogroszku

Jakość ekogroszku można ocenić na podstawie kilku kryteriów:

  • wartość opałowa (kaloryczność) – im wyższa, tym lepiej. Dobry ekogroszek powinien mieć wartość opałową powyżej 24 MJ/kg.
  • zawartość popiołu — im niższa, tym lepiej. Idealnie, jeśli jest poniżej 10%.
  • zawartość siarki — im mniej, tym korzystniej dla środowiska i naszego komina. Dobrej jakości ekogroszek powinien mieć zawartość siarki poniżej 0,5%.
  • wilgotność — optymalna wilgotność ekogroszku powinna oscylować wokół 10-12%.

Jak przechowywać ekogroszek workowany

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał ekogroszku, należy dbać o jego odpowiednie przechowywanie. Ekogroszek workowany powinien być przechowywany:

  • w suchym miejscu, chronionym przed wilgocią. Nawet niewielka ilość wody może znacząco wpłynąć na jego właściwości opałowe.
  • w zamkniętych pomieszczeniach. Zaleca się przechowywanie w miejscach, które chronią przed czynnikami atmosferycznymi.
  • z dala od źródeł ciepła — aby uniknąć samozapłonu ekogroszku, nie powinien być przechowywany w pobliżu źródeł ciepła, takich jak piece, kotły czy promienniki słoneczne.

Jak kupować ekogroszek workowany?

Ekogroszek, choć jest świetnym źródłem ciepła, wymaga odpowiedniego podejścia zarówno podczas zakupu, jak i przechowywania. Wybierając produkt najwyższej jakości i dbając o odpowiednie warunki przechowywania, możemy cieszyć się efektywnym, ekonomicznym i ekologicznym ogrzewaniem naszych domów przez wiele lat. Jeżeli jesteś użytkownikiem pieca na ten rodzaj paliwa, można zainteresować cię ekogroszek firmy grzejemnieto.pl.

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.