Jak wybrać optymalną wielkość kołdry?

Wielkość kołdry Słowo SenioraWielkość kołdry ma znaczenie!

Wybór kołdry stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ musi ona spełniać szereg wymogów. Przede wszystkim powinna odpowiadać wielkości materaca i uwzględniać liczbę osób, które będą z niej korzystać. Do tego dochodzą jeszcze indywidualne wymiary ciała oraz sposób spania. Jedne osoby praktycznie w ogóle się nie wiercą, a drugie dość często zmieniają pozycję. Także klasa cieplna oraz wypełnienie kołdry mają spore znaczenie. Zbyt cienka może okazać się nieodpowiednia dla zmarzluchów. Istnieją też osoby, które nie potrafią zmrużyć oczu pod zbyt ciężką. Jak wybrać optymalną wielkość kołdry i cieszyć się zdrowym snem?

Kołdra jednoosobowa czy kołdra dwuosobowa? Która okaże się lepszym rozwiązaniem?

Na rynku można spotkać kołdry jednoosobowe oraz kołdry dwuosobowe. Te drugie sprawdzą się w sypialni zamieszkiwanej przez parę. Czasem jednak jeden z partnerów wykazuje tendencję do przeciągania kołdry na swoją stronę i szczelnego otulania się nią. W takiej sytuacji lepsze mogą okazać się dwie kołdry jednoosobowe. Zdarza się również, iż jedna osoba często zmienia ułożenie ciała. W rezultacie potrzebuje kołdry dwuosobowej.

Jak dobrać długość i szerokość kołdry?

Większość kołder ma długość ok. 200 cm, ta jednak może okazać się niedostateczna przy osobach, które liczą 190 cm wzrostu lub więcej. W ich przypadku rekomenduje się długość 220 cm. Szerokość kołder dość znacznie się różni. W przypadku jednoosobowych najczęściej osiąga wartość 135, 150 lub 160 cm. Węższe kołdry sprawdzą się u nastolatków i osób szczupłych. Osoby wykazujące tendencję do nocnego wiercenia, powinny sięgnąć po nieco szersze. Z kolei kołdry dwuosobowe mogą mieć szerokość 200, 220 lub 240 cm. Osoby, które śpią przytulone i są szczupłe, mogą postawić na 200 cm. Natomiast przy tendencji jednego z partnerów do przeciągania kołdry na swoją stronę, lepiej zdecydować się na 240 cm. 220 cm to wartość pośrednia, która pasuje większości osób i pozostaje kompatybilna z posiadanymi przez nie materacami.

Wielkość kołdry Słowo Seniora

Wielkość kołdry ma znaczenie!

Jak wybrać optymalną wielkość kołdry?

Niewątpliwie podczas zakupów warto zwrócić uwagę na długość i szerokość posiadanego materaca. Gdy kołdra jest od niego krótsza, nie zakrywa go w całości, przez co pościelone łóżko traci na estetyce. W takiej sytuacji trzeba zaopatrzyć się w narzutę dopasowaną kolorystycznie do wystroju sypialni. Z kolei zbyt długa kołdra może zwisać z pościelonego łóżka, co również wprowadza niedbałą atmosferę i sprzyja brudzeniu pościeli ocierającej się o podłogę.

Jaka pościel będzie najlepsza do popularnych rozmiarów kołdry?

Zakup kołdry wymusza dopasowanie do niej odpowiedniej pościeli. Ta powinna mieć nie tylko odpowiedni rozmiar, ale też design pasujący do charakteru sypialni. Nowoczesne wnętrza urządzone w odcieniach bieli, beżu i szarości mają dość neutralny charakter, który można przełamać, sięgając po kolorową pościel z bawełny. W ich przypadku w grę wchodzą również printy. Przy większej liczbie barwnych dodatków dekoracyjnych najlepiej sprawdzi się gładka pościel bawełniana utrzymana w jednym z kolorów wykorzystanych w dotychczasowej aranżacji. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego uszyto poszewkę na kołdrę. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się pościel bawełniana, która doskonale przepuszcza powietrze i umożliwia odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. Stanowi ona przyjazne rozwiązanie dla skóry, gdyż pozostaje miękka i przyjemna w dotyku. Poniżej zamieszczono dwa linki, pod którymi znajdują się najpopularniejsze rozmiary odpowiadające najczęściej wybieranym kołdrom:

Jakie wyróżniamy klasy cieplne kołdry?

Zakup kołdry powinien uwzględniać także jej klasę cieplną. W Polsce lata bywają bardzo upalne, a zimy niezwykle mroźne. W sklepach można znaleźć kołdry całoroczne, które stosuje się przez 365 dni. Posiadają one niezwykle uniwersalny charakter i cieszą się sporą popularnością wśród kupujących. Z kolei osoby o niskiej tolerancji na chłód chętnie stawiają na kołdry zimowe, które są niezwykle grube lub wykonane z materiałów takich jak wełna czy kaszmir. Nawet ich cienka warstwa zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne i chroni organizm przed wyziębieniem. Jednocześnie kołdry wełniane i kaszmirowe zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Istnieją również kołdry letnie, które zostały zaprojektowane z myślą o lecie, późnej wiośnie i wczesnej jesieni. Dla osób, które nawet w upalne dni nie zasną, jeśli nie przykryją ciała, opracowano kołdry ultralekkie.

Dlaczego poszycie kołdry ma znaczenie?

Choć wiele osób nie zwraca uwagi na poszycie kołdry, to odgrywa ono niebagatelne znaczenie. Jeśli zostało wykonane z niskiej jakości tkaniny, a szwy pozostawiają sporo do życzenia, to produkt szybko może ulec zniszczeniu. Solidne poszycie kołdry sprawi, iż ta posłuży dłużej niż jeden sezon. Ponadto niektóre tkaniny umożliwiają jej pranie w pralce automatycznej. W rezultacie kołdrę można dużo łatwiej utrzymać w czystości, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku alergików oraz osób o obniżonej odporności. Poza tym poszycie również determinuje jakość snu. Nawet najlepsza pościel bawełniana i wypełnienie z pierza, puchu czy wełny na niewiele się zda, gdy kołdra będzie obszyta poliestrem, który nie przepuszcza powietrza. W trosce o zdrowy sen, warto postawić na artykuły najwyższej jakości.

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.