Jak zlikwidować uczucie pełności – 5 sprawdzonych sposobów

Uczucie pełnościUczucie pełności po posiłku nie należy do przyjemnych.

Objawy takie jak uczucie pełności poposiłkowej, wczesne uczucie sytości czy ból i pieczenie w nadbrzuszu to częste dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które mogą wskazywać np. na dyspepsję czynnościową. Jest to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego, która najczęściej nie powoduje poważnych powikłań i przebiega bez żadnych uchwytnych zmian organicznych1. W razie problemów ze zdrowiem należy wykonać badania, by zdiagnozować przyczynę występujących objawów i dobrać odpowiednie leczenie. Oprócz tego warto zastosować domowe sposoby, które poprawią motorykę jelit i zapewnią lepsze trawienie.

Domowe sposoby na uczucie pełności w żołądku

Przy objawach z zakresu górnego odcinka przewodu pokarmowego, bez względu na przypadłość, która je wywołała, chorym zwykle zaleca się modyfikację trybu życia i sposobu odżywania. Najważniejsze zalecenia, które mogą przyczynić się do zmniejszenia uczucia pełności i niektórych objawów niestrawności, a nawet całkowitego ich wyeliminowania, przedstawiono poniżej.

Jedz wolno, mało i często

Jedząc w pośpiechu, nierzadko jeszcze przy tym rozmawiając, sprawiamy, że połykamy przy tym powietrze, przez co do przewodu pokarmowego przedostają się gazy, które mogą nasilać przykre dolegliwości. Dlatego właśnie pokarmy powinno się spożywać w ciszy i spokoju, wolno i dokładnie przeżuwając każdy kęs.

Wyeliminuj z diety produkty gazotwórcze

Trudno powiedzieć, czy produkty przyczyniające się do nadmiernej produkcji gazów jelitowych odpowiadają także za powstawanie uczucia pełności, jednak z pewnością powodują wzdęcia. Jeśli przykre objawy występują u nas często, warto przyjrzeć się swojej diecie. Zalecenia dietetyczne obejmują unikanie nasion roślin strączkowych, jaj, serów pleśniowych, a także ryb (m.in. mintaja, karpia i śledzia). Z diety powinny zniknąć też napoje gazowane.

Uprawiaj aktywność fizyczną

Pracę jelit poprawi także regularna aktywność fizyczna. Na początek polecane są lekkie aktywności typu spacer, pływanie czy jazda na rowerze. Z czasem można zwiększać długość i intensywność treningu. Dzięki aktywności fizycznej powinien zmniejszyć się problem z zaparciami5.

Naucz się radzić sobie ze stresem

Zarówno stres, jak i napięcie emocjonalne negatywnie wpływają na motorykę jelit. Dlatego warto zastanowić się, czy przypadkiem nie żyjemy w ciągłym stresie. Jeśli tak, w miarę możliwości trzeba unikać sytuacji stresowych lub nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem. Pomocna tutaj może okazać się terapia u psychologa.

Sięgnij po probiotyki i symetykon

W przypadku zatrzymywania gazów pomóc powinna farmakoterapia, m.in. preparaty probiotyków i produkty z symetykonem (np. Ulgix Wzdęcia). Probiotyki przyczyniają się do zasiedlania jelita przez niepatogenne bakterie, które nie produkują gazów. Z kolei symetykon powoduje redukcję napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu w jelitach ułatwiając ich rozpad na mniejsze i tym samym usprawniając usuwanie ich z organizmu.

Kiedy uczucie pełności w żołądku i inne objawy ze strony układu pokarmowego wymagają konsultacji lekarskiej?

Wczesne uczucie pełności po posiłku jest objawem niepożądanym, charakterystycznym np. dla dyspepsji, która może wymagać specjalistycznego leczenia, dlatego w przypadku doświadczania często takiego uczucia warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Przyczyna niestrawności i bólu brzucha może być jednak zupełnie inna. Należy skonsultować się z lekarzem, gdy dokuczają nam objawy ze strony układu pokarmowego o przewlekłym charakterze, w tym m.in.:

  • ciągłe uczucie pełności w żołądku,
  • wczesne uczucie sytości,
  • silny ból lub pieczenie w górnej części brzucha (powyżej pępka),
  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • uciążliwe i nawracające odbijania,
  • ból w nadbrzuszu.

Przyczyn występowania wymienionych objawów może być wiele. Za pojawienie się części z nich odpowiadać może infekcja albo zakażenie układu pokarmowego czy nietolerancja pokarmowa. Niestety przyczyny dolegliwości mogą być też znacznie poważniejsze i stać za nimi może np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, rak żołądka (guz) czy ostre zapalnie trzustki. Wszystko okaże się po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki.

Uczucie pełności

Uczucie pełności po posiłku nie należy do przyjemnych.

Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu.  Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Bibliografia:

  1. Mokrowiecka A., Uczucie pełności poposiłkowej, wczesne uczucie sytości, ból i pieczenie w nadbrzuszu, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.
  2. Marlicz K., Fyderek K., Wiercińska M., Dyspepsja (niestrawność) – objawy, leki i dieta, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  3. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
  4. Wnęk D., Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy – postępowanie dietetyczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  5. Wiercińska M., Kudłacz P., Zaparcia – objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  6. Zych W., Wzdęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  7. Wiercińska M., Wrzody żołądka i dwunastnicy: przyczyny, objawy i leczenie choroby wrzodowej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022.
  8. Starzyńska T., Januszewicz W., Wysocki W., Rak żołądka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  9. Dąbrowski A., Jurkowska G., Wereszczyńska-Siemiątkowska U., Ostre zapalenie trzustki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.