Jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia?

Jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia - przykład seniorów w łóźkuJak zmienia się sen u osób po 50. roku życia. Trzeba znać odpowiedź, żeby nie martwić się na zapas.

Sen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Jego jakość może ulegać pewnym zmianom wraz z upływem lat. Nie oznacza to jednak, że nie można nauczyć się radzić z nową sytuacją  –  odpowiednie dostosowanie nawyków snu może pomóc nam utrzymać zdrowy sen i wypoczęcie. W tym artykule omówimy, jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia oraz jakie kroki można podjąć, aby zadbać o spokojną noc i poprawić jakość snu.

Dlaczego zasypianie może być trudniejsze dla osób po 50. roku życia?

Zasypianie może być trudniejsze dla osób po 50. roku życia ze względu na zmiany, jakie zachodzą w organizmie. To często naturalne procesy, które nie oznaczają istotnych problemów zdrowotnych, warto jednak przyjrzeć się im, aby w porę podjąć właściwe kroki, dzięki czemu higiena snu wcale nie zejdzie na dalszy plan.

Jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia - przykład seniorów w łóźku

Jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia. Trzeba znać odpowiedź, żeby nie martwić się na zapas.

Dlaczego więc zasypianie może być trudniejsze po 50. roku życia?

  • Zmiany hormonalne. Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnych zmian hormonalnych, które mogą wpływać na jakość snu i utrudniać zasypianie.
  • Zaburzenia snu. W określonym wieku możesz stać się bardziej podatny na różne zaburzenia snu, takie jak bezdech senny czy insomnia. Z kolei takie problemy jak zespół niespokojnych nóg (RLS) mogą utrudniać zasypianie i prowadzić do nieprawidłowej ilości odpoczynku.
  • Zmiany w rytmie snu. Doświadczanie zmian w rytmie snu, w tym wcześniejsze przebudzanie się rano i wcześniejsze uczucie senności wieczorem, jest często spotykane u osób w Twoim wieku. To może prowadzić do trudności w utrzymaniu odpowiedniego harmonogramu snu. Melatonina w tabletkach (pochodna tryptofanu) może pomóc uregulować rytm dobowy.
  • Zdrowie fizyczne. Starszy wiek to nieco więcej problemów zdrowotnych, takich jak bóle stawów czy dolegliwości ze strony układu moczowego, które mogą utrudniać zasypianie i prowadzić do zakłóceń rytmu snu.
  • Zmiany w życiu osobistym. Zakończenie kariery zawodowej, problemy zdrowotne, straty życiowe i inne wyzwania, z którymi spotykasz się na co dzień, mogą prowadzić do rosnącego stresu, który wpływa na sen i utrudnia zasypianie.
  • Wpływ leków. Prawdopodobnie przyjmujesz leki na różne schorzenia. Pamiętaj, że niektóre z nich mogą wpływać na sen, powodując skrajne stany (pobudzenie lub nadmierną senność). W takich wypadkach warto starać się regulować rytm z pomocą substancji takich jak melatonina.

Jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia?

Zmiany w rytmie snu

Osoby starsze często doświadczają przesunięć w dobowym rytmie snu. Tak jak pisaliśmy wcześniej, możesz zauważyć u siebie wcześniejsze przebudzanie się rano i uczucie senności wcześnie wieczorem.

Skrócenie fazy snu nREM

Jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia - śpiąca kobieta po 50-tce

Jak zmienia się sen u osób po 50. roku życia – to zależy od dotychczasowego trybu życia.

Faza nREM (non-Rapid Eye Movement) jest fazą snu charakteryzującą się spokojnym śnieniem i maksymalną regeneracją organizmu. U osób starszych ta faza może być skrócona, co oznacza, że możesz potrzebować więcej snu, aby realnie wypocząć.

Płytki, przerywany sen

Możesz zauważyć u siebie tendencję do częstszego budzenia się w nocy. Uporczywe  trudności z ponownym zaśnięciem po przebudzeniu z kolei mogą prowadzić do fragmentarycznego snu i braku wystarczającego wypoczynku.

Zwiększenie występowania zaburzeń snu

Osoby starsze są bardziej podatne na różne zaburzenia snu. Dlatego tak istotne jest dbanie o swoje samopoczucie i obserwowanie zachodzących zmian.

Pamiętaj: Bardzo ważne jest znalezienie zdrowych nawyków, które będą działały najlepiej dla Ciebie. Jednocześnie jeśli problemy ze snem są chroniczne lub znacząco wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie, nie bagatelizuj tej przypadłości – skonsultuj się z lekarzem, który może zdiagnozować ewentualne problemy i na tej podstawie zaproponować odpowiednie rozwiązania.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.