Jaki agregat do gładzi będzie najlepszy?

Agregat do gładzi przykład użyciaNiektórzy seniorzy lubią dorobić na emeryturze. Agregat do gładzi może ułatwić gładziowanie.

Nakładanie gładzi na ściany pełni kilka funkcji, między innymi ochronną, estetyczną czy budującą korzystny mikroklimat we wnętrzach. Warto natomiast wiedzieć, że agregat malarski może w tym przypadku przyspieszyć tempo prac nawet trzykrotnie. Oznacza to sprawniejsze zakończenie robót oraz możliwość szybszego wykończenia powierzchni farbą lub tapetą. Specjalistyczne maszyny do gładzi do agregaty i pistolety. Jak spośród nich wybrać najlepszy model? Podpowiadamy.

1. Jak wybrać agregat do gładzi?

2. Agregat do gładzi: hydrodynamiczny czy pneumatyczny?

3. Maszyna do gładzi – zalety i wady

Wybierając agregat do gładzi, w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, w jaki sposób maszyna będzie wykorzystywana. W ofercie producentów znajdziemy sprzęt, który z powodzeniem może stanowić element ekwipunku profesjonalnych ekip remontowych, ale także agregaty przeznaczone do użytku domowego. Niekoniecznie trzeba je kupować – ciekawą opcją jest również wynajem agregatów.

Agregat do gładzi przykład użycia

Niektórzy seniorzy lubią dorobić na emeryturze. Agregat do gładzi może ułatwić gładziowanie.

Jak wybrać agregat do gładzi?

Podobnie jak każdy inny sprzęt, także maszyna do gładzi ma swoje określone parametry, które później decydują o jej użyteczności i efektywności. Wyjaśniamy, które cechy urządzenia są szczególnie istotne.

  • Moc i wydajność

Agregat do nakładania gładzi musi być na tyle wydajny, by bez problemu poradzić sobie z wybraną substancją. Moc i wydajność agregatu jest szczególnie istotna w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych. Do gładzi i tynków elewacyjnych potrzebujemy mocy na poziomie minimum 1,65 kW i wydajności przynajmniej 4 l/min.

  • Rozmiar dyszy

Kolejnym ważnym parametrem jest średnica dyszy, którą również trzeba dostosować do rodzaju obsługiwanego materiału. Agregat do wykańczania ścian gładzią powinien mieć ten parametr na poziomie co najmniej 0,043”. W większości urządzeń dostępnych na rynku znajdziemy dyszę o średnicy nieprzekraczającej 0,050”, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

  • Ciśnienie robocze

Na efektywność pracy duży wpływ ma ciśnienie generowane przez agregat. Optymalnie powinno być to ok. 3 barów.

Agregat do gładzi: hydrodynamiczny czy pneumatyczny?

Dodatkowy czynnik wyboru agregatu, któremu wypada poświęcić nieco więcej miejsca, to typ napędu w urządzeniu. Zgodnie z podstawowym podziałem możemy wyodrębnić agregaty hydrodynamiczne i pneumatyczne. Czym się one różnią? Który sprzęt wykazuje większą efektywność?

Agregaty hydrodynamiczne są przeznaczone do nakładania mas gotowych i umożliwiają natrysk masy pod dużym ciśnieniem bezpośrednio z wiaderka. Mają jednak ograniczoną funkcjonalność – zwłaszcza tańsze modele nie nadają się do nakładania innych substancji niż gładź gipsowa. Jeśli byłaby taka potrzeba, należałoby zainwestować więcej środków w nowoczesne i bardziej rozbudowane agregaty. Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że w urządzeniach hydrodynamicznych znajdziemy silnik szczotkowy lub bezszczotkowy o wysokiej wydajności, ale jednocześnie dość drogi w ewentualnym serwisie.

Agregaty pneumatyczne mają dużo prostszą budowę. Są one zasilane sprężonym powietrzem i próżno szukać tu silnika czy innych elementów elektrycznych, co gwarantuje długą żywotność i minimalizuje ryzyko awarii. W agregatach pneumatycznych można stosować zarówno masy gotowe, jak i wymagające przygotowania.

Maszyna do gładzi – zalety i wady

Którą opcję więc wybrać? Każda opcja ma swoje atuty i wady. Przy ograniczonym budżecie lepiej wybrać agregat pneumatyczny, dzięki któremu można wykonać większą ilość prac, nie ponosząc dużych kosztów zakupu. Każde z rozwiązań natomiast dobrze sprawdza się podczas prac budowlanych.

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.