Krokusy w ogrodzie są najlepszą ozdobą wiosennego ogrodu

Krokusy w ogrodzie prawie jak w TatrachKrokusy w ogrodzie mogą wyglądać zupełnie jak krokusy w Tatrach.

Krokusy w ogrodzie to zachwycające kwiaty, które zakwitają wczesną wiosną. Są one całkowicie odporne na mróz, często wyrastają spod śniegu. Możemy spotkać krokusy w różnych kolorach – wszystkie wyglądają wspaniale. O czym powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić cebule tych o roślin?

Krokusy w ogrodzie: Podstawowe informacje o krokusach

Krokusy (występują również pod nazwą szafran) to niemal 250 gatunków roślin wchodzących w skład rodziny kosaćcowatych. Ich bliskimi krewnymi są niezwykle dekoracyjne irysy, mieczyki, frezje czy iksje. Częścią podziemną krokusów są spłaszczone bulwocebule, które pokryte są suchymi łuskami. Rośliny te posiadają wąskie rynienkowate liście, które zaczynają się intensywniej rozrastać dopiero po kwitnieniu. Najważniejszym elementem krokusa jest kwiat, którego płatki w dolnej części zrośnięte są w rurkę. Kwiaty mogą przybierać barwę białą, żółtą fioletową, niebieską czy liliową. Krokusy w polskich ogrodach osiągają od 10 do 12 centymetrów. Pierwsze z nich zakwitają już na początku marca. Cebule krokusów sadzi się do gruntu jesienią (są one całkowicie odporne na mróz). Ogrodnicy sadzą krokusy w ogródkach skalnych, na rabatach kwiatowych, obrzeżach rabat, a także w nieregularnych kępach na trawnikach. Odmiana krokusa – szafran uprawny jest źródłem jednej z najdroższych przypraw na świecie.

Krokusy w ogrodzie prawie jak w Tatrach

Krokusy w ogrodzie mogą wyglądać zupełnie jak krokusy w Tatrach.

Uprawa krokusów – co musi wiedzieć początkujący ogrodnik?

Uprawa krokusów nie jest trudna, dlatego rośliny te poleca się nawet początkującym ogrodnikom. Odpowiednie stanowisko dla krokusów jest nasłonecznione (jednak poradzą sobie one także w miejscach częściowo zacienionych). Słoneczne stanowiska sprawdzą się najlepiej, gdyż to tam śnieg topnieje najszybciej.

Cebule krokusów należy sadzić jesienią (najlepiej we wrześniu, gdyż cebule będą miały wystarczająco dużo czasu, żeby się ukorzenić) w przepuszczalnej glebie o wysokiej zawartości składników pokarmowych. Świetnie sprawdzi się mieszanka piasku i torfu. Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest słabej jakości, możemy zasilić je kompostem. Odpowiednie dla krokusów pH waha się pomiędzy 6 a 7.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że cebule krokusów nie zostaną zaatakowane przez szkodniki, powinniśmy posadzić je w specjalnych ażurowych koszyczkach (koszyczki ułatwią także późniejsze wykopanie cebul).

Krokusy nadają się do uprawy w doniczkach.

Ogrodnicy cenią krokusy, gdyż rośliny te mają tendencję do samoistnego rozmnażania się. Jeżeli skupiska roślin staną się zbyt duże, kwitnienie może się zmniejszyć. W takiej sytuacji warto jest wykopać i przesadzić część cebul.

Czy krokusy w ogrodzie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych?

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku krokusów jest regularne podlewanie. Koniecznie pamiętajmy, żeby podlać rośliny bezpośrednio po zasadzeniu. Gleba cały czas powinna być wilgotna (a jednocześnie nie podmokła – nadmierna ilość wody doprowadzi do zamierania kwiatów i gnicia cebul).

W przypadku, gdy dysponujemy słabej lub średniej jakości glebą – pamiętajmy o okazjonalnym nawożeniu.

Pamiętajmy, że liści krokusów nie należy ścinać, gdy kwiaty przekwitnąć – powinny zwiędnąć samoistnie.

Jak wybrać najlepsze cebule krokusów?

Kupując cebule krokusów należy zwrócić uwagę na ich wielkość (duże cebule wydają dorodne rośliny), jędrność (w żadnym wypadku nie kupujmy cebul, które są miękkie), a także zdrowy wygląd. Cebula nie powinna mieć przebarwień, otworów (jest to sygnał, że została zaatakowana przez szkodniki) czy śladów pleśni. Nie może być także uszkodzona mechanicznie. Doświadczeni ogrodnicy sugerują, że najbezpieczniej jest kupować cebulki krokusów od renomowanych, polskich producentów.

 

Zobacz: Magiczne Ogrody

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.