Leczenie bezdechu sennego

bezdechCo to jest bezdech nocny?

Codziennie czujesz duże zmęczenie, bóle głowy, nie możesz się skoncentrować, chodzisz ciągle rozdrażniony. Dolegliwości odczuwasz niezależnie, czy spisz krócej czy dłużej. Czy powód może być inny niż zwykły stres? Bezdech nocny to dolegliwość, która często jest źle diagnozowana, albo w ogóle niewykryta. A konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe.

Jaki lekarz zajmuje się bezdechem? – właściwa diagnoza

Jeśli już sam dokonałeś pierwszego rozeznania, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „bezdech co to”, ważne jest następnie umówienie się do właściwego lekarza. Pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza rodzinnego, który da skierowanie do specjalisty. Jaki lekarz zajmuje się bezdechem? Dziedziną medycyny, która zajmuje się problemami z oddychaniem jest pulmonologia. Pulmonolog na podstawie wywiadu z pacjentem będzie mógł wstępnie określić występowanie bezdechu. W celu właściwego rozpoznania niezbędne będzie przeprowadzenie badań podczas snu. Objawy nie zawsze są jednoznaczne. Najbardziej precyzyjnym badaniem snu jest badanie polisomnograficzne, podczas którego określimy: zawartość tlenu we krwi, przepływ powietrza przez nos i usta, chrapanie, weryfikacje faz snu. Badanie pozwoli na właściwe rozpoznanie i stopień zaawansowania choroby oraz wykluczyć inne choroby, które dają podobne objawy.

Dobrym źródłem informacji na temat diagnozowania i leczenia objawów bezdechu sennego jest ta strona: https://philips.pl/healthcare/bezdech

Urządzenia do wykrywania bezdechu – monitor oddychania

Na rynku dostępne są różne urządzenia wykrywające bezdech. Jednym z nich są monitory bezdech (coraz częściej wykorzystywane przy małych dzieciach), które sygnalizują ewentualne przerwy lub zaniki w oddychaniu poprzez sygnał dźwiękowy. Bardzo zaawansowane mają również możliwość zapisów oddechu i faz naszego snu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również jednorazowy aparat do wykrywania bezdechu sennego. Jest to małe urządzenie, który może swobodnie być stosowany w domu podczas snu: monitoruje prace naszego organizmu, zapisuje rytm oddychania, a po przebudzeniu podaje wyniki. Koszt za takie urządzenie jest w okolicach 1 500,00 zł za 10 sztuk. W 2017 roku na rynku pojawił się również plaster wykrywający bezdech senny – małe (30 gram) urządzenie, to wynalazek amerykańskim naukowców – przyklejany na nos lub czoło, pozwalające wykryć skutecznie bezdech w warunkach domowych. Porównując wyniki laboratoryjnie (polisomnograficzne) i wyniki odczytu z plastra wykazano ok. 88 % zgodności.

Bezdech nocny – poważne schorzenie, czy zwyczajna dolegliwość?

Na koniec pojawia się najważniejsze pytanie, czy bezdech senny jest niebezpieczny. Niestety tak i to bardzo. Nieleczony powoduje wiele komplikacji i chorób, m.in. takie jak zawał czy udar mózgu. Warto zatem potraktować uwagi lekarza poważnie i niezwłoczne rozpocząć leczenie.