Koniec z wadą zgryzu dzięki leczeniu ortodontycznemu

ortodonta warszawaDobry ortodonta zapewni fachowe leczenie ortodontyczne.
Dbanie o stan swojego uzębienia to podstawa, jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem do późnych lat starości. Niestety często zaniedbujemy higienę jamy ustnej lub po prostu robimy to nieprawidłowo. Na skutki swojego zaniedbania nie trzeba wcale długo czekać. Problem wzmaga się w przypadku pojawienia się wad zgryzu, co wymaga tak naprawdę leczenia. Na pomoc przychodzi ortodonta.

 

Leczenie ortodontyczne

Dawniej nie każdy mógł sobie pozwolić na korektę uzębienia, przywrócenie mu pierwotnego piękna, pozbycie się defektów. Obecnie leczenie ortodontyczne stało się czymś powszechnym, a płynące z tego korzyści tylko zachęcają do tymczasowego noszenia na zębach czegoś takiego jak aparat stały.

 

Promienny uśmiech w zasięgu ręki

Życie z aparatem ortodontycznym na zębach wiążę się z pewnym dyskomfortem i ograniczeniami, ale jest to tylko przejściowa sytuacja. Można pozbyć się raz na zawsze wad zgryzu, które są dużo bardziej uporczywym problemem. Wystarczy wdrożyć leczenie ortodontyczne, aby uzyskać pożądane efekty w mniej więcej dwa lata. Zacząć trzeba od odwiedzenia ortodonty, który przeprowadzi z nami wywiad lekarski, oceni stan uzębienia, postawi prawidłową diagnozę i doradzi, co należy zrobić dalej. Zostanie ustalona przyczyna powstałej wady zgryzu, wykonane dokładne badania diagnostyczne i zrobione niezbędne zdjęcia. Chodzi tutaj o ocenienie stanu zębów i ich korzeni, kości, czemu służy zdjęcie pantomograficzne. Dalej mamy zdjęcie cefalometryczne, na podstawie którego ortodonta jest w stanie wywnioskować poziom zaawansowania wady zgryzu i opracować prawidłowy plan leczenia. Wykonywane są jeszcze zdjęcia cyfrowe twarzy, ustawienia zębów itd. Do wdrożenia leczenia ortodontycznego niezbędnym elementem stają się wyciski szczęki i żuchwy. Mają one postać gipsowych modeli diagnostycznych, pozwalają na dobranie właściwego leczenia i rodzaju aparatu ortodontycznego.

Harmonogram wizyt, czas leczenia i kosztorys

Na kolejnej wizycie pacjent jest informowany o tym, jakie ma możliwości odnośnie wyboru metod leczenia i aparatu ortodontycznego. Zostaje mu przedstawiony szczegółowy plan uwzględniający harmonogram wizyt, czas leczenia i kosztorys. Już na drugiej wizycie pacjent dowiaduje się o przebiegu leczenia, czekających go zmianach w życiu codziennym, które wynikają z założenia aparatu na zęby. Nierzadko konieczne okazuje się być wykonanie szeregu zabiegów dentystycznych, które mają na celu wyleczenie zębów, czasem też ich wyrwanie. Aparat ortodontyczny zakłada się wyłącznie przy zdrowym uzębieniu, nie może być nawet stanu zapalnego w jamie ustnej. Zęby muszą zostać odpowiednio przygotowane do czekającego je procesu prostowania, który wiąże się z ich kontrolowanym przemieszczaniem.

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Samo zakładanie aparatu ortodontycznego nie wiąże się z bólem, trwa zwykle około godziny. Ortodonta przekazuje pacjentowi informacje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej i zaleceń dietetycznych. Wskazuje również na możliwe utrudnienia związane z używaniem aparatu. Dopiero po nałożeniu aparatu na zęby można mówić o rozpoczęciu się aktywnej fazy leczenia ortodontycznego. Przez cały czas jego trwania wszystkie postępy są śledzone na bieżąco, co wymaga regularnych wizyt kontrolnych. Ich częstotliwość waha się między 4 a 6 tygodniami. Po zdjęciu aparatu następuje okres retencji, zakładany jest retainer, aby ustabilizować nowe ułożenie uzębienia, czyli utrzymać uzyskane efekty leczenia.