Masaż wirowy – co to jest? Zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania

Masaż wirowyMasaż wirowy to popularna forma hydroterapii.

Zabiegi hydroterapeutyczne zalecane są w leczeniu wielu schorzeń układu ruchowego. Masaż wirowy to jedna z form terapii, w której wykorzystuje się mechaniczne działanie wiru, odpowiedniej temperatury i ciśnienia wody. Komu zalecany jest ten zabieg, jakie są wskazania oraz przeciwskazania? Podpowiadamy poniżej.

Masaż wirowy — główne wskazania

Reumatyzm, zwyrodnienia stawów, porażenie mięśni, czy urazy mechaniczne, sprawiają nie tylko wiele bólu, ale również powodują poważne problemy z poruszaniem się. Tego rodzaju przypadki wymagają skutecznej terapii, a masaż wirowy jest dobrym rozwiązaniem. Rekomendowany przez wielu lekarzy i fizjoterapeutów pozwala pacjentom na odczucie ulgi, a także poprawę stanu zdrowia.

Masaż wirowy kończyn górnych lub dolnych zalecany jest często osobom, które cierpią na choroby nerwów obwodowych lub stany zakrzepowe żył.  Kąpiel wirowa w takich przypadkach powoduje rozluźnienie tkanek i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Wpływa też na poprawę ukrwienia, a przede wszystkim łagodzi ból.

Na rynku znajduje się kilka rodzajów urządzeń dostosowanych do masażu wirowego w zależności od części ciała, która ma być poddana temu zabiegowi. Mniejsze wanny, o specjalnej konstrukcji umożliwiają masaż wirowy kończyn górnych. Z kolei wanny dużych rozmiarów dostosowane są do pacjentów z dolegliwościami kręgosłupa lub nóg, ze względu na konieczność głębszego zanurzenia.

Masaż wirowy znajdziesz na: https://www.jagatowewzgorze.pl/

Masaż wirowy – Na czym polega zabieg masażu wirowego?

Do masażu wirowego stosuje się wanny zwane wirówkami. Zamontowane w nich specjalne dysze oraz napęd mechaniczny pozwalają na uzyskanie efektu wirowego wpuszczanej pod ciśnieniem wody. To właśnie wirujący strumień wpływa na skórę i sprawia, że poprawia się metabolizm komórek oraz przepływ krwi. Istotnym czynnikiem w dopasowaniu kąpieli wirowej do rodzaju schorzenia jest dostosowanie ciśnienia wody, a także odpowiedniej temperatury. W trakcie trwania masażu fizjoterapeuta może stosować dodatkowe elementy terapii, odpowiadające danemu problemowi medycznemu.

Masaż wirowy

Masaż wirowy to popularna forma hydroterapii.

Kąpiel terapeutyczna polega na poddaniu działaniu wirującej wody patologicznie zmienionych obszarów ciała. Pamiętać przy tym należy, że nadmierny ruch w takiej kąpieli jest niewskazany. Masaż wirowy kończyn dolnych oraz kręgosłupa wymaga wejścia do wanny, natomiast w przypadku kończyn górnych lub samych stóp nie ma takiej konieczności.

Przeciwwskazania do wykonania masażu wirowego

Istnieją okoliczności, kiedy terapia masażem wirowym jest niewskazana. Do takich przeciwwskazań należą stany zapalne miejscowe lub ogólne, gorączka, a także chorobowe zmiany skórne. Nie należy wykonywać zabiegów hydroterapeutycznych w ostrym przebiegu reumatologicznego zapalenia stawów oraz przy chorobach serca i problemach z nadciśnieniem.

Przeciwwskazań jest całkiem sporo i są złożone, ale ogólnie nie zaleca się terapii wodnej osobom, które nie mogą być wystawione na właściwości fizykalne wody lub temperatury. Lekarz kierujący na masaż wirowy powinien dobrze znać stan zdrowia pacjenta, tak aby terapia taka nie przyniosła więcej szkody niż pożytku.

 

 

Zobacz: Sanatorium

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.