Masz problem z zaciągnięciem kredytu? – Pożyczka pod zastaw mieszkania

Pożyczka pod zastaw mieszkaniaPożyczka pod zastaw mieszkania to czasem ostatnia deska ratunku.

Konieczność zaciągnięcia kredytu może się pojawić na każdym etapie naszego życia. Nawet wtedy, kiedy zdolność kredytowa jest nieco niższa, a przez to szanse na zaciągnięcie pożyczki maleją. Na szczęście są sposoby na otrzymanie środków finansowych nawet w trudnej sytuacji. Jeśli masz własną nieruchomość, to jesteś na wygranej pozycji. Dowiedz się, na czym polega pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego.

Pożyczka pod zastaw mieszkania bez dochodu – na czym to polega?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to jedna z usług finansowych. Firma pożyczkowa przekazuje środki pieniężne na podstawie zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Co to oznacza w praktyce?

Pożyczka pod zastaw mieszkania

Pożyczka pod zastaw mieszkania to czasem ostatnia deska ratunku.

Otóż kredytobiorca zobowiązuje się do przekazania pożyczkodawcy w zastaw swojego mieszkania lub domu. Firma pożyczkowa zyskuje w ten sposób pewność, że w razie niewywiązania się z umowy przez kredytobiorcę będzie mogła spieniężyć nieruchomość w celu pokrycia długu.

Z takiej pożyczki może skorzystać każdy, kto jest właścicielem nieruchomości. Nie ma tu większego znaczenia zdolność kredytowa lub jej brak. Tego rodzaju pożyczki są bowiem udzielane osobom bezrobotnym, rencistom lub emerytom.

Z tej formy wsparcia finansowego (pożyczka pod zastaw mieszkania bez dochodu) korzystają osoby bez dobrej zdolności kredytowej lub takie, które spłacają już inne zobowiązania (ale nie widnieją w rejestrze dłużników). Wystarczające zabezpieczenie kredytu stanowi bowiem nieruchomość przekazywana w zastaw.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości a kredyt hipoteczny – czym się różnią?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego również wiąże się w pewnym sensie z zastawieniem nieruchomości. Nie jest to jednak usługa tożsama z pożyczką pod zastaw domu czy mieszkania.

Pożyczka hipoteczna to produkt czy też usługa bankowa. Jest udzielana w konkretnym celu – na zakup nieruchomości (domu lub mieszkania, na rynku pierwotnym lub wtórnym). Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną na zakup mieszkania, trzeba spełnić szereg wyśrubowanych warunków. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia zdolność kredytowa.

W przypadku standardowego kredytu hipotecznego trzeba mieć również nienaganną historię kredytową, bez żadnego zadłużenia czy opóźnień w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Ponadto konsument musi mieć wkład własny, aby zaciągnąć pożyczkę hipoteczną. Kolejna różnica to okres kredytowania. Kredyt hipoteczny jest udzielany na dłuższy okres.

Uzyskanie kredytu pod zastaw nieruchomości jest dużo łatwiejsze i dostępne dla każdego właściciela. Głównym warunkiem otrzymania takiej pożyczki jest posiadanie własnej nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie pożyczki. Co istotne – taka pożyczka jest udzielana na dowolny cel.

Najlepiej, jeżeli kredytobiorca jest jedynym właścicielem nieruchomości. Oczywiście bank lub instytucja finansowa weryfikuje każdego wnioskodawcę. Niemniej w tym przypadku szanse na otrzymanie kredytu (nawet dużej kwoty) bardzo wzrastają. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie takiego kredytu jest zazwyczaj nieco wyższe niż kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

Jak zaciągnąć pożyczkę pod zastaw mieszkania własnościowego?

Wnioskowanie o pożyczkę pod zastaw nieruchomości przebiega w podobny sposób jak w przypadku zaciągania pożyczki hipotecznej. Nie ma jednak potrzeby dostarczania tak obszernej dokumentacji. Wystarczą podstawowe dane, dotyczące nieruchomości. Ponadto należy dostarczyć takie dokumenty jak:

  • akt notarialny (aby potwierdzić prawo do mieszkania)
  • odpis z księgi wieczystej
  • wypis z rejestru gruntów (dotyczy działki budowlanej)

Dla banku zdolność kredytowa nie jest wówczas najważniejszym kryterium. Mimo wszystko instytucje sprawdzają zdolność kredytową wnioskodawcy, dlatego należy dostarczyć również zaświadczenie o dochodach oraz wyciąg z konta bankowego.

Warto dodać, że istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia eksperta finansowego, który pomoże przejść przez cały proces bez stresu. Specjalista przeanalizuje możliwości finansowe, porówna oferty kredytów, a następnie pomoże złożyć wniosek wraz z dokumentacją. Nie trzeba się bać całego procesu, ponieważ zdecydowana większość wniosków otrzymuje decyzję pozytywną.

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów, dzięki którym portal jest bezpłatny.