Na czym polega faktoring? Jak wybrać odpowiednią ofertę?

Na czym polega faktoring. Pieniądze w sejfie firmy.Na czym polega faktoring? W wielu firmach zarządzający znają odpowiedź.
Przekroczony termin płatności należności za wystawioną fakturę to częsty problem – zarówno w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, jak i w przypadku dużych firm. Szczególnie dokuczliwy okazuje się jednak dla tych pierwszych. Czasem nawet jedna lub kilka niespłaconych faktur może oznaczać utratę płynności finansowej i tym samym brak możliwości rozliczenia się z kontrahentami oraz pracownikami. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by uniknąć takich problemów – wystarczy skorzystać z oferty faktoringu. Na czym polega faktoring? Kto może z niego skorzystać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Faktoring – Finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności

Faktoring to rodzaj usługi finansowej, dzięki której przedsiębiorstwa mogą sprzedać swoje nieopłacone przez kontrahentów faktury innym podmiotom. Strona kupująca zobowiązanie nazywane jest faktorem. Zobowiązuje się on do natychmiastowego przekazania płatności za fakturę, a następnie sam zajmuje się ewentualną windykacją środków. W zamian za to od kwoty wartości faktury potrącana jest prowizja na rzecz faktora. Faktoring należy potraktować jako narzędzie finansowania dalszej działalności firmy alternatywne wobec np. kredytów lub leasingów. W przeciwieństwie do nich nie stanowi jednak zobowiązania, przez co nie wpływa na zdolność kredytową i pozostawia drogę do uzyskania kredytu otwartą.

Na czym polega usługa faktoringu? Faktoring odwrotny i faktoring niepełny

W ofercie firm faktoringowych dostępne są różne rodzaje faktoringu. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa, może ono zdecydować się na jedną z następujących opcji;

  • faktoring pełny (ang. full factoring);
  • faktoring bez regresu (ang. non-recourse factoring);
  • faktoring z regresem (ang. recourse factoring);
  • faktoring dla eksporterów (ang. export factoring);
  • faktoring odwrotny (ang. reverse factoring.
Wybór konkretnego rodzaju faktoringu warto skonsultować ze specjalistą – np. doradcą finansowym. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów i zyskamy pewność co do tego, że faktoring będzie dla naszej firmy korzystny.

Faktoring dla firm – zredukuj ryzyko niewypłacalności dłużnika

Z punktu widzenia małego lub średniego przedsiębiorstwa faktoring wiąże się z wieloma korzyściami. Najważniejsze z nich to z pewnością:

  • poprawa płynności finansowej i uniknięcie problemów związanych z jej utratą;
  • ochrona przez niewypłacalnością klientów;
  • skrócenie cyklu finansowego i przyspieszenie przepływu środków w firmie;
  • możliwość uzyskania pieniędzy bez konieczności zaciągania kredytu;
  • optymalizacja zarządzania budżetem firmy.

Usługi faktoringu. Czym powinna cechować się dobra firma faktoringowe?

Wybór firmy oferującej faktoring może być sporym wyzwaniem. Ewentualnych problemów można jednak łatwo uniknąć. Przy podejmowaniu decyzji uwagę zwróćmy przede wszystkim na wysokość pobieranej prowizji oraz rodzaj faktoringu. Poza tym znaczenie ma maksymalna wartość faktury.

Faktoring ranking – ile kosztuje usługa faktoringu?

Jak już wspomnieliśmy, przy wyborze firmy faktoringowej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jak jednak wśród wielu dostępnych na rynku wybrać tę, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb? W tym zadaniu pomogą nam narzędzia takie jak ranking firm faktoringowych. Jest on dostępny na stronie https://www.firmowakasa.pl/faktoring/. Korzystając z niego, możemy szybko wybrać najtańszą ofertę usług firmy faktoringowej, a przy tym sprawdzić, czy pozostałe szczegóły są w naszym przypadku odpowiednie. Dzięki rankingowi jesteśmy w stanie uniknąć wielu problemów i znacznie przyspieszyć wybór najlepszej firmy.

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów, dzięki którym portal jest bezpłatny.