Na jakie dolegliwości pomaga tlenoterapia?

TlenoterapiaTlenoterapia i komora hiperbaryczna pomagają osobom z problemami układu oddechowego.

Tlen jest powszechnym w atmosferze i niezbędnym do życia pierwiastkiem. W przypadku zdrowego organizmu oraz w normalnych warunkach jego zawartość w zwykłym powietrzu jest wystarczająca do codziennego, prawidłowego funkcjonowania. W momencie wystąpienia u pacjenta niewydolności oddechowej konieczne jest jednak dostarczenie do organizmu tlenu o zwiększonym stężeniu. Skutecznym sposobem umożliwiającym zwiększenie saturacji krwi tym życiodajnym pierwiastkiem, jest tlenoterapia, będąca popularną, nieinwazyjną i cenioną metodą leczenia. Do jej wykorzystania potrzebna jest komora hiperbaryczna. Jej zadaniem jest dostarczenie tlenu bezpośrednio do uszkodzonych tkanek i komórek, stymulując tym samym regenerację organizmu pacjenta. Czym dokładnie jest tlenoterapia oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej zastosowania?

Na czym polega tlenoterapia?

Podstawowym i głównym celem tlenoterapii jest zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu wydychanym przez chorego. Niewłaściwy poziom tego niezbędnego pierwiastka we krwi może bowiem prowadzić do wielu poważnych schorzeń zagrażających zdrowiu lub nawet życiu chorego.

Po umieszczeniu pacjenta w specjalnej, przystosowanej do zabiegu komorze, życiodajny pierwiastek jest dostarczany przez hełm lub maskę umożliwiającą inhalację czystym tlenem. Terapia tlenowa jest obecnie z powodzeniem stosowana w wielu dziedzinach medycyny, zarówno jako samodzielny sposób leczenia, jak i w postaci metody wspomagającej. Więcej o zabiegu tlenoterapii na https://sanomed.rzeszow.pl/tlenoterapia/

Korzyści korzystania z terapii tlenowej

Stężony tlen ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz całego organizmu. Optymalne natlenienie mózgu i serca przekłada się również na lepszy stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Poza osobami chorymi, z tlenoterapii chętnie korzystają również sportowcy lub osoby o zwiększonej aktywności fizycznej, gdyż przyspiesza ona regenerację po wysiłku.

Tlenoterapia

Tlenoterapia i komora hiperbaryczna pomagają osobom z problemami układu oddechowego.

Zabiegi z wykorzystaniem stężonego tlenu poprawiają dodatkowo jakość codziennego snu, niwelują depresją oraz spowalniają postęp wielu chorób. Tlenoterapia to uniwersalna, sprawdzona i bezpieczna metoda leczenia. Aby zapewnić sobie oczekiwane rezultaty, należy jednak pamiętać o systematyczności jej stosowania.

Kiedy zastosować tlenoterapię?

Terapia tlenem stanowi główną metodę leczenia stosowaną w przypadku pacjentów cierpiących na stwierdzoną niewydolność płucną. Tlen o podwyższonym stężeniu jest także wykorzystywany w przypadku różnego typu chorób o podłożu neurologicznym lub autoimmunologicznym, a także w trakcie leczenia cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia. W ciągu ostatnich lat tlenoterapia zyskała na popularności, co przełożyło się na szerokie zastosowanie metody także w charakterze profilaktycznym.

Tlenoterapia, pomimo licznych zalet, tak jak większość metod leczenia posiada również przeciwwskazania, do których powinna się zastosować pewna grupa pacjentów. Z leczenia powinny przede wszystkim zrezygnować kobiety w ciąży, a także osoby zmagające się z infekcjami wirusowymi, gorączką lub ostrymi schorzeniami uszu i stanami zapalnymi nerwu wzrokowego. Przed skorzystaniem z zabiegów terapii tlenowej należy bezwzględnie zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa oraz poprawnego użytkowania metody. Konsultacja z lekarzem specjalistą pozwoli dodatkowo potwierdzić faktyczny brak przeciwwskazań do zastosowania terapii.

 

 

Zobacz: Opieka i Terapia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.