Nieinwazyjne sposoby na żylaki

Sposoby na żylakiJakie są sposoby na żylaki?

Żylaki nóg stanowią dość często występującą przypadłość, która dotyka osoby w różnym wieku. Najczęściej pajączki pojawiają się u osób, które mają genetyczne predyspozycje do nieprawidłowości związanych z budową ścian naczyń żylnych i ich zastawek, choć przyczyną może być też nieodpowiedni tryb życia. Jakie są sposoby na żylaki? Poznaj nieinwazyjne sposoby leczenia żylaków.

Sposoby na żylaki:

Leczenie uciskowe

Jedną z najczęściej stosowanych form radzenia sobie z żylakami jest stosowanie bandaży elastycznych lub specjalnych uciskających pończoch czy rajstop, charakteryzujących się różnymi stopniami kompresji. Celem takiego działania jest wywarcie ucisku na naczynia krwionośne w celu pobudzenia ich do pracy, co ma zapobiegać gromadzeniu się krwi w ich obrębie i tworzeniu się zakrzepów.

Sposoby na żylaki

Jakie są sposoby na żylaki?

Maści i żele na żylaki

Najczęściej stosowaną metodą łagodzenia dolegliwości w przypadku żylaków jest stosowanie doustnych leków flebotrowych. Jednakże warto stosować również leczenie miejscowe przy pomocy żelów z heparyną, takich jak Lioton 1000. Przewagą żelu do stosowania bezpośrednio na skórę jest jego szybkie działanie, ulga bezpośrednio po aplikacji i odczucie przyjemnego chłodzenia i lekkości nóg. Heparyna wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, poprawia mikrokrążenie w żyłach i wspomaga wchłanianie krwiaków podskórnych. Dodatkowo sprzyja łagodzeniu obrzęków i stanu zapalnego.

Leczenie żylaków laserem

Coraz większą popularnością cieszy się nowoczesna i nieinwazyjna metoda – laserowe leczenie żylaków. Taka terapia polega na laserowym uszkodzeniu zmienionych chorobowo ścian żylnych metodą tzw. termoablacji laserowej. W jej wyniku dochodzi do zwłóknienia żylaka, a w końcu do jego całkowitego zarośnięcia. Następnie dotknięte chorobą naczynie stopniowo wchłaniane jest przez tkanki.

Leczenie żylaków parą wodną

Technika z wykorzystaniem pary wodnej SVS stosowana jest w celu zamknięcia zmienionych chorobowo żył. Do wykonania terapii potrzebna jest energia przenoszona przy udziale czystej wody, która dostarczana jest w niewielkich dawkach w postaci pary wodnej. Jest to dość ciekawa metoda pozwalająca na zamknięcie wszystkich żylaków podczas jednej sesji, przy czym do żył dostarczana jest para wodna a nie substancja chemiczna, co redukuje ryzyko reakcji alergicznej.

Leczenie żylaków przy pomocy fal radiowych

Żylaki można leczyć również przy pomocy fal radiowych. Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika emitującego fale radiowe o wysokiej częstotliwości do światła zmienionej chorobowo żyły. Energia pochodząca z fal powoduje termoablację naczynia żylnego, a więc podnosi jego temperaturę, powodując jego zamknięcie, obkurczenie i uszkodzenie.

Nieinwazyjne sposoby na żylaki — podsumowanie

Żylaki nie zawsze potrzebują specjalistycznych zabiegów medycznych. Niewielkie zmiany, które nie przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu można złagodzić, stosując tak proste środki jak żel czy maść na żylaki. Warto również postawić na opaski uciskowe oraz zwiększyć przepływ krwi w żyłach uprawiając systematyczną aktywność fizyczną. Należy też starać się unikać długiego trzymania nóg w jednej pozycji. Ważne, aby zacząć działać odpowiednio wcześnie, a objawy zakrzepicy żylnej skonsultować z lekarzem, który doradzi jak przynieść nogom ulgę i w razie potrzeby zleci profesjonalną terapię.

 

 

Referencje:

Siddiqui FM, Dandapat S, Banerjee C, et al. Mechanical thrombectomy in cerebral venous thrombosis: systematic review of 185 cases. Stroke. 2015; 46(5).

Dmytriw AA, Song JS, Yu E, et al. Cerebral venous thrombosis: state of the art diagnosis and management. Neuroradiology. 2018

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.